Постанова від 23.02.2017 по справі 804/7119/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2017 р. Справа № 804/7119/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді судді суддіОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

при секретаріОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Паволградвугілля» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною податкової консультації, -

ВСТАНОВИВ:

25.10.2016 року Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати податкову консультацію від 06.10.2016 року № 21692/6/99-99-150303-15;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України надати Приватному акціонерному товариству «ДТЕК Павлоградвугілля» нову індивідуальну податкову консультацію з питань, поставлених у зверненні про надання податкової консультації від 09.08.2016 року № 1-4/2454, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на його заяву Державною фіскальною службою України було надано податкову консультацію щодо реєстрації платником акцизного податку, реєстрації акцизних накладних в системі електронного адміністрування пального при його використанні для власних виробничих потреб, однак її зміст суперечить вимогам Податкового кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити позов, з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 09.08.2016 року Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» звернулось до Державної фіскальної служби України з листом про надання письмової індивідуальної консультації, в якому просило надати роз'яснення:

1. Чи є об'єктом оподаткування акцизним податком операції заправки паливом ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» автомобільного транспорту перевізника при замовленні транспортних послуг ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за умови виключно цільового використання пального перевізником, а саме для перевезення робітників ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за узгодженими у договорі перевезення маршрутами, без набуття права власності або права розпорядження на пальне перевізником?

2. Чи необхідно ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» реєструватися платником акцизного податку при заправці паливом ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» автомобільного транспорту перевізника при замовленні транспортних послуг ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за умови виключно цільового використання пального перевізником, а саме для перевезення робітників ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за узгодженими у договорі перевезення маршрутами, без набуття права власності або права розпорядження на пальне перевізником ?

3. Чи необхідно ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» виписувати акцизну накладу при здійсненні операції з заправки паливом ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» автомобільного транспорту перевізника при замовленні транспортних послуг ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за умови виключно цільового використання пального перевізником, а саме для перевезення робітників ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за узгодженими у договорі перевезення маршрутами, без набуття права власності або права розпорядження на пальне перевізником, за умови що ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» використовуватиме паливо виключно для заправки власного автотранспорту та автотранспорту перевізника?

Державною фіскальною службою України було розглянуто зазначений лист на надано податкову консультацію оформлену листом від 06.10.2016 року № 21692/6/99-99-150303-15.

Цією консультацією позивачу було роз'яснено, що операція із заправлення пальним техніки, що належить іншим особам (виконавцям), винайнятої позивачем (замовником) для виконання робіт (отримання послуг) на умовах договору про надання послуг, належить до операцій із реалізації пального у розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України. Суб'єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, є особою яка реалізує пальне

Також роз'яснено, що особа, яка зареєстрована платником акцизного податку та реалізує пальне, складає акцизну накладну та реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних при кожній повній або частковій операції з реалізації пального незалежно від напрямку такої реалізації.

Вирішуючи спір суд зазначає, що згідно із підпунктом 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Відповідно до статті 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі Консультації надаються органом державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, або митним органом за місцем митного оформлення товарів, або вищим органом державної податкової служби або вищим митним органом, якому такий орган адміністративно підпорядкований, а також центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

За змістом пункту 53.3 статті 53 Податкового кодексу України платник податків може оскаржити до суду як правовий акт індивідуальної дії податкову консультацію контролюючого органу, викладену в письмовій або електронній формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Відповідачем в податковій консультації зазначено, що операція із заправлення пальним техніки, що належить іншим особам (виконавцям), винайнятої позивачем (замовником) для виконання робіт (отримання послуг) на умовах договору про надання послуг, належить до операцій із реалізації пального, фактично роз'яснено, що позивачу необхідно реєструватись платником акцизного податку та реєструвати накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних при кожній повній або частковій операції з реалізації пального незалежно від напрямку такої реалізації.

Суд вважає, що зазначена консультація суперечить нормам Податкового кодексу України, що підтверджується аналізом податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Згідно з п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

Таким чином, вказаною нормою встановлено два критерії для визначення реалізації пального: а) передача (відпуск, відвантаження) пального за договорами, що передбачають перехід права власності або права розпорядження на нього; б) передача (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.

В абзаці 2 пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України наведені приклади договорів, за якими здійснюється передача права власності (купівля-продаж, міна, поставка, дарування) або лише права розпорядження (комісії, доручення, в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію).

За своєю правовою природою договір перевезення є договором про надання послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 840 Цивільного кодексу України, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника, підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу. Підрядник зобов'язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок.

Водночас підрядник (виконавець) діє в обмежених рамках, визначених договором та законом. Він повинен використати пальне за призначенням в межах нормативів, а залишок повернути замовнику. Отже, підрядник (виконавець) у цьому випадку не має альтернативи, не може визначити долю речі, не має юридичної можливості реалізувати свою волю щодо пального.

На момент передачі пального фактична та юридична доля такого майна вже визначена власником. Інакше, якщо на пальне переходило б право власності до виконавця, то надання послуг вже відбувалося на його власному пальному, чому повинні передувати реалізація пального за видатковими накладними, нарахування ПДВ та реєстрація податкової накладної.

Таким чином, надання палива перевізнику, який виконує перевезення працівників підприємства відповідно до договору, не передбачає переходу права власності або права розпорядження цим паливом, тобто не є операціями з реалізації пального.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Паволградвугілля» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною податкової консультації задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати податкову консультацію Державної фіскальної служби України від 06.10.2016 року № 51692/6/99-99-150303-15.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України надати нову податкову консультацію на підставі звернення від 09.08.2016 року № 1-4/2454 з урахуванням висновків суду.

Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Паволградвугілля» судовий збір в сумі 1378 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 28 лютого 2017 року

Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3