Постанова від 26.04.2017 по справі 803/191/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2017 року Справа № 803/191/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

суддів Дмитрука В.В., Плахтій Н.Б.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання надіслати повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справи України для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач вважає, що відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та отримав відповідь про те, що повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ з Пенсійного фонду України не надходило.

В подальшому, на своє звернення до Міністерства внутрішніх справУкраїни позивач отримав лист про те, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 не передбачає перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції, які одержують пенсію на умовах Закону, з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, що не унеможливлює на даний час реалізацію Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів сімей» від 23.12.2015 № 900-XIII. З метою законодавчого врегулювання даного питання МВС України ініціювало перед Кабінетом Міністрів України утворення міжвідомчої робочої групи під головуванням Міністерства соціальної політики.

Тому вважає, що відповідач не здійснив дії, передбачені чинним законодавством щодо надіслання інформації про зміни в грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу, чим порушено його права та інтереси.

Відтак, просить визнати бездіяльність МВС України щодо не надіслання повідомлення про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії протиправною та зобов'язати відповідача надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справи України для перерахунку пенсії позивачу.

Представник відповідача у поданих до суду письмових запереченнях від 09.03.2017 №12/6-1 адміністративний позов не визнав, посилаючись на те, що відповідно до вимог пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 відповідачем листом від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 повідомлено Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України. Також посилається на пункт 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45, який зазначає, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З наведеного вбачається, що на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформування безпосередньо Пенсійного фонду України про виникнення підстав щодо необхідності перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ. Враховуючи вищевикладене просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (а.с.24-25).

Позивач до судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.

З врахуванням вимог частини першої статті 41, частин четвертої, шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи здійснювався у відсутності представників сторін в порядку письмового провадження, без фіксування судового процесу технічними засобами, на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ з 1993 року, та якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII.

05.07.2016 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення перерахунку пенсії колишнім працівникам органів МВС України з 01.01.2016.

Листом від 08.01.2016 № 376/С-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі наведеного, силові міністерства та відомства про такі рішення КМУ повідомляють Пенсійний фонд України, який, в свою чергу, повідомляє головні управління Фонду в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Однак, повідомлення про перерахунок пенсій з Пенсійного фонду України на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області не надходило (а. с. 9).

Тому, 01.01.2017 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із зверненням у якому з посиланням на норми чинного законодавства просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомлення про підстави проведення перерахунку його пенсії, зумовлені постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 (а.с.10-11).

Листом від 27.01.2017 року № 22/6-С-69 Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивача про те, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 не передбачає перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції, які одержують пенсію на умовах Закону, з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, що унеможливлює на даний час реалізацію Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів сімей» від 23.12.2015 № 900-XIII. З метою законодавчого врегулювання даного питання, МВС України ініціювало перед Кабінетом Міністрів України утворення міжвідомчої робочої групи під головуванням Міністерства соціальної політики (а.с. 13).

Як вбачається з матеріалів справи, 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України скерувало Пенсійному фонду України повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та терміни, визначені законодавством (а.с.27).

14.02.2017 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з листом за № 4133/02-23, у якому, вказуючи на необхідність додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації власних функцій, просив надати відповіді на ряд питань, зокрема, до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена МВС України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт МВС України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а. с. 44).

Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про розгляд листа від 14.02.2017 № 4133/02-23 та роз'яснило, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських», з 01.01.2016. На даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. Також повідомлено, що 15.03.2017 за № 348/30216 у Міністерстві юстиції України зареєстрований наказ МВС України від 17.02.2017 № 138 «Про затвердження Переліку посад начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які прирівнюються посадам поліцейських», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. Та просило надати списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку (а. с. 58).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини в даному випадку регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно із пунктами 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015) Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, нормами Порядку № 45 передбачено такий порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - МВС України повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням ПФУ; - Головні управління ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Проаналізувавши вищенаведене, суд зазначає, що обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України.

Таким чином, вказаним вище Порядком закріплено чіткий алгоритм дій для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійному фонду України про підстави такого перерахунку.

В даному випадку, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку йому пенсії.

Бездіяльність - це не вчинення суб'єктом владних повноважень дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов'язків, згідно із чинним законодавством України.

За правилами частини першої статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Як слідує з матеріалів справи, на день судового розгляду, Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, в тому числі і позивача, а отже виконало вимоги Порядку від 13.02.2008 № 45.

При цьому, щодо порушення строку надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії, яке мало бути надіслане з 01.01.2016, в зв'язку з набранням чинності Закону № 900 від 29.11.2015, то зі змісту листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 вбачається, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських», з 01.01.2016, так як і просив позивач. Отже, в даному випадку права позивача захищені.

Тобто, на момент розгляду справи судом, спір вирішений і права позивача не потребують судового захисту; відновлення порушених прав позивача забезпечено відповідачем через надіслання 22.03.2017 за № 4019/02/22-2017 повідомлення Пенсійному фонду України про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії, в тому числі і позивача.

І за своєю суттю, вчинення суб'єктом владних повноважень дій, спрямованих на повідомлення Пенсійного фонду України про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії, виключає наявність ознак його бездіяльності.

Відтак, оскільки під час судового розгляду справи доводи позивача про протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України не знайшли свого підтвердження, тому з наведених вище підстав у задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити.

Крім того, позивач просить зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України вчинити дії, а саме: надати Пенсійному фонду України інформацію про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для здійснення перерахунку пенсії.

Однак, суд зазначає, що для того, щоб зобов'язати відповідача вчинити певні дії, слід констатувати перед цим наявність в його діях, бездіяльності чи прийнятих рішеннях ознак протиправності, чого на думку суду в даному випадку немає, оскільки відповідачем такі дії вже вчинені, а саме: надіслано Пенсійному фонду України інформацію про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для здійснення перерахунку пенсії.

Інші твердження позивача не спростовують висновків суду, зроблених в ході судового розгляду справи.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Керуючись статтями 41, 128, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк

Судді В.В. Дмитрук

ОСОБА_2