Справа № 450/2570/16
26 квітня 2017 року Залізничний районний суд м.Львова у складі:
головуючого - судді Палюх Н.М.
при секретарі Андрушко Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за позовом Пустомитівського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості до фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
В жовтні 2016 року Пустомитівський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача 9886 грн. 17 коп. безпідставно отриманої допомоги по безробіттю. Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідач перебував на обліку в Пустомитівському РЦЗ як безробітний двічі.Вперше ОСОБА_1 звернувся 22.02.2010 р. до центру зайнятості із заявою, в якій зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, на підставі якої 01.03.2010 р. отримав статус безробітного. Йому було призначено та виплачено допомогу з безробіття, відповідно до Законів України „Про зайнятість населення” та „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” з 01.03.2010р. по 08.06.2010р. в сумі 500 грн.Вдруге, після працевлаштування, відповідач звернувся у пошуках роботи до центру зайнятості 21.11.201З р., де також у заяві про надання статусу безробітного зазначив, що не є суб'єктом підприємницької діяльності. Відповідно, йому було надано статус безробітного та виплачено допомогу з безробіття з 28.11.2013р. по 26.08.2014р. в сумі 9386,17 грн.До Пустомитівського районного центру зайнятості 12.11.2015р. надійшла інформація від державного реєстратора про проведення державної реєстрації фізичної особи підприємця ОСОБА_1 05.04.2005р.Тобто, ще на день першої реєстрації в службі зайнятості відповідач був зайнятою особою, та отримував допомогу з безробіття незаконно.У відповідності до ст..4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно. Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітних з дня початку зайнятості особи (п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ № 1978 від 20.03.2013р.Ст. 47 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-ІУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» встановлено, що дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП. Такий запис було внесено 15.08.2014р. за № 24040100002000515.Наведені норми свідчать, що особа, зареєстрована як ФОП (незалежно від того, сплачує вона єдиний податок чи перебуває на загальній системі оподаткування), не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю.За наслідками проведеного розслідування страхового випадку складений акт, на підставі якого прийняте рішення про повернення відповідачем незаконно отриманих коштів, копії яких надіслано гр. ОСОБА_1 18.11.2015р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення. У встановлений термін відповідач добровільно суму боргу не відшкодував, у зв»язку з чим позивач змушений звернутись з позовом до суду. Враховуючи наведене, просить позов задоволити.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, покликаючись на мотиви такого та просить позов задовольнити.
Відповідач проти позову не заперечив та пояснив, що дійсно з 05.04.2005 року він зареєстрований як фізична особа - підприємець, однак, у зв»язку з неподанням протягом року органам державної податкової служби податкової декларацій, документів фінансової звітності господарським судом Львівської області 09.03.2005р. було винесено рішення 5/310-11/49 про припинення ним підприємницької діяльності. Йому не було відомо, що дане рішення потрібно зареєструвати в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців а тому він вважав, що наявність вищевказаного рішення є автоматично підставою припинення ним підприємницької діяльності. Зазначив, що не заперечує проти стягнення з нього 9886,17 грн. безпідставно отриманої допомоги по безробіттю.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно. Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітних з дня початку зайнятості особи (п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ № 1978 від 20.03.2013р.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, а сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до статті 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа подає (надсилає) державному реєстратору реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням. Дата внесення до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Наведені норми свідчать, що особа, зареєстрована як ФОП (незалежно від того, сплачує вона єдиний податок чи перебуває на загальній системі оподаткування), не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю.Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 08.07.2014 р. № 21-79а14.
У відповідності до п.2 ст.34 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі Фонд) зобов'язаний контролювати правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття.
Розслідування страхових випадків проводиться у разі, коли підчас перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення (п З Спільного Наказу Мінпраці та соцполітики і Державної податкової адміністрації „Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним”, зареєстрованого в Мінюсті 13.02.2009р. за № 232/16248).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Пустомитівському районному центрі зайнятості як безробітний двічі.Вперше відповідач звернувся до центру зайнятості із заявою 01.03.2010р. ( а.с. 8) в якій зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та на підставі якої 01.03.2010р. отримав статус безробітного. Відповідно до Законів України „Про зайнятість населення” та „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” ОСОБА_1 було призначено та виплачено допомогу з безробіття з 01.03.2010р. по 08.06.2010р. в сумі 500 грн.Вдруге, після працевлаштування, відповідач звернувся у пошуках роботи до центру зайнятості 21.11.201З р., де у заяві про надання статусу безробітного також зазначив, що не є суб'єктом підприємницької діяльності ( а.с. 7). Відповідно, йому було надано статус безробітного та виплачено допомогу з безробіття з 28.11.2013р. по 26.08.2014р. в сумі 9386,17 грн. Вище вказані обставини підтверджуються витягом із наказів про прийняті рішення по особі: ОСОБА_1 ПК № 136113112100001 від 16.11.2015 року (а.с.10-11) та розрахунком, реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ( а.с. 12).
Судом також встановлено, що 12.11.2015р. до Пустомитівського районного центру зайнятості надійшла інформація від державного реєстратора у вигляді витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, згідно якого виявлено, що реєстраційною службою Пустомитівського районного управління юстиції 05.04.2005 року включено відомості про фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 а 15.08.2014 року проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за судовим рішенням, що не пов»язане з банкрутством.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 зазначено 15.08.2014 року ( а.с. 5-6), що свідчить про те, що на момент подання заяв про надання статусу безробітного відповідач був зареєстрований як фізична особа-підприємець, і не припинив підприємницької діяльності відповідно до встановленого законом порядку, а отже отримував допомогу по безробіттю незаконно.
За наслідками проведеного розслідування страхового випадку складений акт № 110 від 12.11.20115 року ( а.с. 4), на підставі якого прийняте рішення про повернення відповідачем незаконно отриманих коштів. Копії акту розслідування страхового випадку та копія наказу про повернення коштів 18.11.2015р. було надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та зобов"язано повернути борг добровільно упродовж 15 кал. днів ( а.с. 9), однак на даний час жодні кошти відповідачем не були повернуті.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що відповідачем при зверненні до центру зайнятості подано недостовірні дані, обов'язок про надання яких покладено саме на особу, яка звертається до центру зайнятості для встановлення статусу безробітної та виплати відповідної матеріальної допомоги, що в свою чергу спричинило незаконне отримання коштів у вигляді допомоги по безробіттю у розмірі 9886,17 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ № 1978 від 20.03.2013р., Спільним Наказом Мінпраці та соцполітики і Державної податкової адміністрації „Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним”, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1, ідентифікаційний код №2183912139, на користь Пустомитівського районного центру зайнятості 9886 /дев»ять тисяч вісімсот вісімдесят шість/ грн. 17 коп. безпідставно отриманої допомоги по безробіттю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через суд, що його ухвалив, шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя