справа № 197/144/17
провадження № 2-а/197/3/17
27 квітня 2017 року Широківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Леонідової О.В., за участю секретаря судового засідання Гетьманенко О.І., розглянувши у залі суду в смт. Широке Широківського району Дніпропетровської області в порядку письмового провадження адміністративну позовну заяву Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої державної соціальної допомоги,
У лютому 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача безпідставно отриману державну соціальну допомогу. Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідач звернувся до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. На підставі заяви та поданої декларації позивачем було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.04.2015 року по 30.09.2015 року у розмірі 2504,22 грн. Під час її повторно звернення призначено допомогу за період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року у розмірі 3320,22 грн.,з 01.04.2016 року по 30.09.2016 року у розмірі 3093,18 грн., 01.10.2016 року по 31.03.2017 року у розмірі 6329,40 грн. Під час перевірки було виявлено, що відповідач неправомірно отримала допомогу на суму 11027,42 гривень, оскільки з 01.09.2014 розпочала навчання та отримувала стипендію, тобто отримувала дохід що не зазначила у поданих деклараціях. На звернення позивача про відшкодування безпідставно отриманих коштів, відповідач зобов'язалась їх повернути по 150 грн. щомісяця, проте так і не повернула, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача на свою користь незаконно отриману безпідставно отриманої державної соціальної допомоги у розмірі 11027,42 гривень.
Представник позивача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судовому засіданні не з'явився, на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, зазначені в позовній заяві (а.с.33).
Відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не повідомила, клопотань не надходило (а.с.32).
У відповідності до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
29.04.2015 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідно до поданих документів відповідачу була призначена допомога малозабезпеченій сім'ї у розмірі 2504,22 грн. з 01.04.2015 року по 30.09.2015 року (а.с.3-5).
23.10.2015 року відповідач ОСОБА_1 повторно звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний термін. Під час подання заяви, відповідачем було заповнено декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, де у розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за період 01.04.2015 року по 30.09.2015 року» відповідач зазначила дохід: допомога при народженні, допомога одинокій матері та допомога малозабезпеченим сім'ям (а.с. 6-7).
01.04.2016 року відповідач знову звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний термін. Під час подання заяви, відповідачем було заповнено декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, де у розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за період 01.10.2015 року по 01.04.2016 року» відповідач зазначила дохід: допомога при народженні, допомога одинокій матері та допомога малозабезпеченим сім'ям (а.с.8-10).
04.10.2016 року відповідач знову звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний термін. Під час подання заяви, відповідачем було заповнено декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, де у розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за період 01.04.2016 року по 30.09.2016 року» відповідач зазначила дохід: допомога одинокій матері та допомога малозабезпеченим сім'ям (а.с.11-13).
В ході перевірки розрахунків середньомісячного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги встановлено, що відповідач за період з 01.09.2014 року розпочала навчання у Межрегіональному центрі професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців та отримує стипендію, що підтверджується довідкою навчального закладу (а.с.14), у зв'язку з чим позивач зробив розрахунок допомоги яка призначалась з 01.04.2015 року по 30.11.2016 року, з урахуванням зазначеного доходу, за результатом якої сума переплати склала 11027,42 грн. (а.с.14 на звороті).
Відповідно до ст.. 7 Закону України « Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно п. 28 Постанови КМУ від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, у наслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення незалежно від матеріального стану сім'ї, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Так, заявою від 22.11.2016 року відповідач зобов'язалась повернути кошти у розмірі по 150 грн. (а.с.4 на звороті).
Станом на 10.02.2017 року сума безпідставно отримана державна соціальна допомога не повернута.
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються положеннями ст. 1215 ЦК України, зі змісту якої вбачається, що надміру виплачені суми, у тому числі пенсії, допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, повинні бути повернені, якщо їх виплата з'явилася результатом недобросовісності з боку набувача.
Аналізуючи докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що внаслідок подання недостовірної інформації відповідач безпідставно отримала соціальної допомоги, у зв'язку з чим з відповідача слід стягнути суму безпідставно отриманої допомоги у розмірі 11027,42 грн.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомога компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.
Судові витрати з відповідача не підлягають стягненню на підставі п. 4 ст. 94 КАС України, згідно якої у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати здійснені позивачем з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 1215 ЦК України, ст.ст. 11, 112, 136, 158-163 КАС України, суд,
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої державної соціальної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації суму безпідставно отриманої соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 11027,42 грн. (одинадцять тисяч двадцять сім гривень сорок дві копійки).
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Леонідова