Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
м. Павлоград, вул. Дніпровська, 135, 51400, (05632) 6-28-66
Справа № 2-А-1178/2010
м. Павлоград
18 листопада 2010р.
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді: Сторожука С.М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Павлоград Дніпропетровської області про визнання неправомірних дій та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, суд -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Павлоград Дніпропетровської області про визнання неправомірних дій та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, в якій було постановлено питання про:
●визнання неправомірними бездіяльність відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком;
●зобов'язати відповідача здійснити дії по нарахуванню та виплаті щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30%.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що має статус «Дитини війни». Відповідач повинен здійснюватй надбавку до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, і зднак відмовляється це робити.
Вважає бездіяльність відповідача неправомірною та такою, що суперечить рішенням І конституційного суду України та діючого законодавства України. Зазначене призвело до ; дедоотримання гарантованої державою щомісячної допомоги.
Представник відповідача надав суду заперечення проти позову як позицію відповідача '.тосовно позовних вимог, в яких, зазначив, що не погоджується з даним позовом оскільки, для іризначення та виплати підвищення дітям війни за минулий час немає законних підстав. Таким шюм, провести позивачу розрахунок підвищення як дитині війни за минулий час відповідач іаконних підстав не має за невизначеністю величини мінімального розміру пенсії та на підставі ого, що вказані закони зворотної сили не мають, оскільки це не передбачено прямим приписом кону під час визначення порядку його вступу в дію.
Дослідивши в судовому засіданні наявні докази по справі, судом встановлено, що позивач дійсно є пенсіонером, отримує пенсію за віком та має статус „Дитини Війни”. Ці обставини не ютребують доказуванню так як визнаються сторонами.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким сторони обґрунтовували :воі позиції по справі, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом:
визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати щомісячної надбавки до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”;
зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період часу з 07 квітня 2010 року.
Вирішуючи питання про необхідність задоволення позовних вимог саме в цій частині, суд заважає на те, що:
Відповідно до ст.З Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” ( в редакції яка діяла станом на 2007 рік ) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 6 Закону України викладено в наступній редакції: дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Відповідно до частини 4 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи цержавна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищуються на 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які тратили працездатність.
Проте, рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» щодо викладення положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в новій редакції.
Таким чином, відновлено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Посилання представника відповідача на ту обставину, що розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений абзацом першим части першої статті 28 Закону України „Про |агальнообов'язкове державне пенсійне страхування” застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, а тому не можна його застосовувати при визначенні розміру надбавки до пенсії згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей іійни”, суд не може прийняти до уваги, так як розмір мінімальної пенсії за віком в Україні іизначається виключно Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне трахування”, що прямо зазначено в ч.2 ст. 5 цього Закону і саме з цього розміру необхідно иходити при визначення 30 % надбавки, так як Закон України „Про соціальний захист дітей ійни” не містить посилання на будь-який інший порядок обчислення мінімальної пенсії за віком бо його розмір.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що право на соціальний захист громадян арантується державою, таке право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним трахуванням.
Прийняття до уваги твердження представника відповідача призвело б до звуженню обсягу рав позивача гарантованих Конституцією, та порушенню вимоги ч.4 ст. 9 КАС України якою ередбачено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону країни, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч.І ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, який не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. З, ч.2 ст.19, 46 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Павлоград Дніпропетровської області про визнання неправомірних дій та стягнення аедоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Павлоград Дніпропетровської області щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячної надбавки до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Павлоград Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період часу з 07 квітня 2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 03 (три ) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С.М. Сторожук