Ухвала від 21.04.2017 по справі 199/2651/17

Справа № 199/2651/17

(1-кс/199/342/17)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.04.2017 року слідчий суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Дніпрі клопотання т. в. о. заступника начальника відділення поліції - начальника слідчого відділення ВП в річковому порту Амур-Гавань ДВП ГУНП в Дніпропетровській області про надання дозволу на проведення позапланової перевірки,-

ВСТАНОВИВ:

Т. в. о. заступника начальника відділення поліції - начальника слідчого відділення ВП в річковому порту Амур-Гавань ДВП ГУНП в Дніпропетровській області капітан поліції ОСОБА_4 звернувсядо суду з клопотанням, за яким просить суд надати дозвіл на проведення у кримінальному провадженні № 12017040120000009, зареєстрованого у Єдиному реєстрі досудових розслідувань 13.04.2017 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 242 КК України, позапланової перевірку діяльності ПрАТ «Інтеркерама»,місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Слобожанське, вул. Байкальська, 2 Б, щодо додержання вимог законодавства про екологічну безпеку, законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Клопотання обґрунтовується тим, що12.04.2017 до відділення поліції в річковому порту Амур-Гавань Дніпровського ВП ГУНП в Дніпропетровській області звернулась голова садового товариства «Мрія-1» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 із заявою про те, що працівники ПрАТ «Інтеркерама» (код ЄДРПОУ 33184723) вивели трубу із вказаного підприємства у р. Самара в районі розташування означеного садового товариства за адресою: м. Дніпро, вул. Байкальська, 2 м, через яку періодично здійснюють викид ґрунтових та технічних вод, чим масово забруднюють поверхневі води і створюють небезпеку для здоров'я людей та довкілля.

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні заявниця ОСОБА_5 пояснила, що раніше, а саме у 2014-2015 роках вже зверталась зі вказаного приводу до екологічної поліції та екологічної інспекції, але жодних заходів не було вжито через реформування вказаних органів. Також, заявниця зверталась з письмовою заявою безпосередньо до керівництва ПрАТ «Інтеркерама», з вимогою припинення викидів ґрунтових та технічних вод у р. Самара та усунення небезпеки для здоров'я людей та довкілля, про що отримала письмову відповідь генерального директора ПРАТ «Інтеркерама» ОСОБА_6 про прийняття мір з усунення зазначених заявницею порушень та недопущення їх у подальшому. Проте, вказані порушення керівництвом ПрАТ «Інтеркерама» фактично усунуті не були, і зазначеним підприємством продовжується здійснення викидів ґрунтових та технічних вод у р. Самара (водойму загального користування), чим забруднюються поверхневі води і створюється небезпека для здоров'я людей та довкілля.

Враховуючи, що для з'ясування обставин, які мають вагоме значення у кримінальному провадженні необхідні спеціальні знання, виникла необхідність у призначенні позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, яка затверджена Указом Президента України 13 квітня 2011 року № 454/2011 Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.П 7. Положення передбачено, що Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Згідно п. 4. 2. Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що затверджена Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчоївлади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянамиУкраїни, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.Постановою КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014, зокрема п.1 ч. 1 запроваджено обмеження на проведення перевірок.Надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком, до якого входить в т. ч. Держекоінспекція, здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження. Однак п. 2 ч. 1 Постанови КМУ передбачає, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичнихосіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Заслухавши прокурора ОСОБА_3 , який наполягав на задоволенні клопотання, та дослідивши додані до клопотання документи, суд дійшов висновку про те, що клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно ст. 9 ч.6 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.

За ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п. 5 та п. 9 ч. 1ст. 40 КПК України слідчий, серед іншого, уповноважений: звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Виходячи з положень п. 5, п. 9 ч. 1 ст. 40, ч. 2 ст. 93 КПК України слідчий за погодженням з прокурором наділений правом під час здійснення досудового розслідування кримінального провадження проводити слідчі дії, в тому числі отримувати від органів державної влади висновки ревізій та акти перевірок.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

На даний час діє Закон України „Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Ст. 2 Закону України „Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Разом з тим, слідчий суддя звертає увагу на те, що відповідно до п.п. 3.5, 3.6 Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 року за № 18/16034, позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи органу Держекоінспекції. Позапланова перевірка проводиться за наявності таких обставин: подання субєктом господарювання письмової заяви до відповідного органу Держекоінспекції про здійснення заходу державного нагляду (контролю) на його бажання; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обовязкової звітності, поданих субєктом господарювання; перевірка виконання субєктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом Держекоінспекції; обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін субєктом господарювання документів обовязкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було повязано з діяльністю субєкта господарювання.

Втім в клопотанні про надання дозволу на проведення позапланової перевірки слідчий не послався на норми КПК України чи норми іншого закону, відповідно до яких така перевірка мала би проводитися за рішенням суду. А обставини, зазначені п. 3.6 Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства для проведення перевірок Держекоінспекцією в матеріалах справи відсутні.

Крім того, відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобовязаний звернутися до експерта для проведення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.

Відтак, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання.

Керуючись ст. 40 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання т. в. о. заступника начальника відділення поліції - начальника слідчого відділення ВП в річковому порту Амур-Гавань ДВП ГУНП в Дніпропетровській області капітан поліції ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення у кримінальному провадженні № 12017040120000009, зареєстрованого у Єдиному реєстрі досудових розслідувань 13.04.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 242 КК України, провести позапланову перевірку діяльності ПрАТ «Інтеркерама», місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Слобожанське, вул. Байкальська, 2Б, - відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 309 КПК України ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя