08 грудня 2010 р.Справа № 2-а-11580/09/2170
Категорія:2.33Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Крусян А.В.,
суддів Джабурії О.В., Шляхтицького О.І.,
при секретарі Тимошенко В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Антонівської селищної ради на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року у справі за адміністративним позовом Антонівської селищної ради до Державної екологічної інспекції в Херсонській області про визнання протиправними дій та скасування акту перевірки та рішення, -
15.07.2009р. Антонівська селищна рада звернулася до суду з позовом до Державної екологічної інспекції в Херсонській області, в якому просила визнати дії відповідача по складанню акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.06.2009р. та винесенню рішення № 01-32/43 від 12.06.2009р. «Про тимчасову заборону (зупинення) робіт по берегоукріпленню, що здійснює Антонівська селищна рада в районі вул. Червоноармійській в смт. Антонівка м. Херсона Херсонської області»протиправними; скасувати зазначений акт перевірки від 11.06.2009р. та рішення відповідача № 01-32/43 від 12.06.2009р.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.12.2009 р. відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу на дане судове рішення, в якій просить судове рішення скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 11.06.2009р. посадовими особами Державної екологічної інспекції в Херсонській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоорохонного законодавства на території водоохоронних зон смт. Антонівка, що належать Антонівській селищній раді.
За результатами перевірки складено акт від 11.06.2009р. № 03-12/113, яким встановлено порушення природоохоронного законодавства, а саме: в районі проїзду до берега річки Дніпро біля житлових будинків по вул. Червоноармійській,2 «г», та вул. Дніпровська, 2 «д», здійснюються будівельні роботи, пов'язані з відвантаженням ґрунту, забрудненого будівельними відходами. Зазначена ґрунтова суміш з підвищеного берегу із застосуванням автотранспортної техніки (бульдозер, грейдер) зсовується в пониження.
11.06.2009р. відповідачем винесено припис № 0308/1015-500/09 про усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства.
12.06.2009р. прийнято рішення № 01-32/43, яким з 15.06.2009р. тимчасово заборонено (зупинено) роботи по берегоукріпленню в районі вул. Червоноармійській в смт. Антонівка м. Херсона.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з наступного.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей. Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів. Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей. Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та його органам на місцях спеціальну заяву про це. Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Судовим розглядом встановлено, що перевірка проводилася відповідачем в присутності голови Антонівської селищної ради ОСОБА_1
Одночасно позивачем під час перевірки не було надано проект генерального плану забудови смт. Антонівка, проект проведення укріплення берегової лінії по вул.. Червоноармійській, дозвіл та проведення будівельних робіт, в тому числі, висновки державної екологічної експертизи.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.
Частиною другою статті дев'ятої Закону України "Про відходи" передбачено, що територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Положеннями п «и»ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відходи»передбачено, що до обов'язків органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами віднесено і забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Пунктами 2, 3.2, 3.3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Мінекобезпеки від 27.10.1997р. № 171, встановлено, що засмічення земель -це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів. Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. «б»ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Згідно з п. «в»ст. 7 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства України про охорону земель належать здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства України про охорону земель у частині додержання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами вимог законодавства України про охорону земель, а ч. 2 ст. 9 цього закону визначено, що державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснює Державна екологічна інспекція та її територіальні органи.
До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у галузі охорони земель на підставі ст. 17 Закону України «Про охорону земель» належать обмеження чи зупинення (тимчасово) або припинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форм власності відповідно до закону, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону земель.
Пунктом 3.3. Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забруднення і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997р. № 171, зазначено, що факти забруднення (засмічення) земель встановлюються особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоорохонного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджуються факт забруднення та засмічення земель.
Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України (стаття 43 Закону України "Про відходи").
Таким чином, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст. 200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга -залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Антонівської селищної ради залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: