13 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-3371/09/1570
Категорія:2.16Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Крусян А.В.,
суддів Джабурії О.В., Шляхтицького О.І.,
при секретарі Тимошенко В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2009 року у справі за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго'до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
22.01.2009р. відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго'звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області, в якому просило визнати нечинним рішення відповідача від 18.01.2008р. за № 28.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21.08.2009р. позов задоволений; скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 28 від 18.01.2008р.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить судове рішення скасувати та постановити нове про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судовим розглядом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області була проведена перевірка дотримання порядку формування та застосування тарифів на електроенергію в Комінтернівському РЕМ ВАТ ЕК «Одесаобленерго». За наслідками перевірки був скаредний акт № 001188 від 14.12.2007р., згідно якого:
- в порушення п.1.2 Постанови НКРЕ від 10.03.1999р. № 309 «Про порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам'при розрахунках за електричну енергію, яка споживалась населенням гуртожитку № ТП-253 військової частини НОМЕР_1 (договір від 29.12.2004р. № 686) Комінтернівський РЕМ в період з квітня 2006р. по липень 2007р. стягував плату за тарифами, як для непромислових споживачів від 0,2855 грн. до 0,3556грн. Сума необгрунтовано отриманої виручки по даному порушенню склала 70094,09грн.;
- в порушення п.2.1 зазначеної Постанови при розрахунках за спожиту електричну енергію з садовим товариством «Дорожник'с. Калинівка рахунок №414/1, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником стягував плату за тарифом 20,3 коп., замість 19,70 коп. за 1кВт/г. Сума додатково отриманої виручки склала 220,16грн.
- в порушення «Примітки'зазначеної Постанови при розрахунках за електричну енергію за єдиним лічильником, яка втрачається населеними пунктами -садовими товариствами на технічні цілі (роботу насосів артезіанських свердловим) Комінтернівській РЕМ стягував плату за тарифами для промислових споживачів 2 класу від 0,2809 грн. до 0,3794 грн. за 1кВт/г замість 0,197 без ПДВ. Сума необгрунтовано отриманої виручки за період з 01.04.2006р. по 23.11.2007р. склала 6795,66грн.
Всього необгрунтовано стягнуто з споживачів 77109,91 грн. /арк.9-12/.
На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18.01.2008р. № 28, згідно з яким вирішено вилучити у ВАТ «ЕК «Одесаобленерго'в дохід державного бюджету 77109,91 грн. та стягнуто штраф у сумі 154219,82 грн. /арк.8/.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що перевірка проведена відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, але виявлені порушення є безпідставними та необґрунтованими.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" № 507-ХІІ від 03.12.1990р. державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ч.1 ст.14 згаданого Закону, вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім цього, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.
Таким чином, до компетенції позивача відноситься саме державний контроль за цінами при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Статтею 6 Закону України «Про ціни і ціноутворення'передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до ст. 7 зазначеного Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів (стаття 8).
Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління та визначає повноваження органів державного управління і галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі посвідчення, наданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області від 29.11.2007р. № 662, начальником відділу контролю цін на ринках монопольних утворень Громовою О.А. та головним держінспектором Семененко Н.Л. проведена перевірка /арк.9/. З акту перевірки вбачається, що перевірка проводилась з відома фінансового директора ВАТ ЕК «Одесаобленерго», начальника Комінтернівського РЕМ /арк.12/.
Таким чином, зазначена перевірка проводилась у відповідності до вимог чинного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) передбачено регулювання тарифів на електроенергію, що відпускається населенню для побутових потреб».
Постановою НКРЕ від 10.03.1999р. № 309 «Про порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам'у редакції Постанови НКРЕ від 10.07.2002р. встановлені тарифи на відпуск електроенергії:
- населенню у розмірі 20,30 коп. за 1 кВт/г без ПДВ для різних побутових потреб у жилих будинках, квартирах, гуртожитках, для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач, освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів та інше;
- населенню, яке проживає в сільській місцевості у розмірі 18,75 коп. за 1 кВт/г без ПДВ;
- населенню, яке проживає в будинках, обладнаних кухонними електроплитами, електроопалювальними установками ( у тому числі в сільській місцевості ) у розмірі 15,6 коп. за 1 кВт/г без ПДВ;
- працівникам агропромислового комплексу, які проживають в селищах міського типу, працівникам селянських господарств, радгоспів та інших сільгосппідприємств, які проживають у містах обласного і районного підпорядкування проводиться за тарифом 18,75 коп. за кВт/г і за тарифом 15,6 коп. за 1 кВт/г;
- населеним пунктам, установам виконання покарань, лікувально-трудовим профілакторіям і слідчим ізоляторам, дачним кооперативам і садовим товариствам та інші, які розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником, проводиться за тарифом 19,7 коп. за 1 кВт/г без ПДВ;
- населеним пунктам у сільській місцевості, які розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником, проводиться за тарифом 18,15 коп. за 1 кВт/г. без ПДВ;
- населеним пунктам з будинками, обладнаними кухонними електроплитами, електроопалювальними установками ( у тому числі в сільській місцевості) у розмірі 15,0 коп. без ПДВ;
- населеним пунктам з будинками, обладнаними кухонними електроплитами, електроопалювальними установками ( у тому числі в сільській місцевості) у розмірі 15,0 коп. за 1 кВт/г без ПДВ.
У разі недотримання суб'єктами господарювання державної дисципліни цін, вони несуть відповідальність відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворенні'та спільного наказу Мінекономіки та Мінфіну від 09.12.2001р. №298/519 «Про затвердження Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами».
Відповідно до Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до п.2.1 вказаної Інструкції, необгрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в доход бюджету, обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства. Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Судом апеляційної інстанції в ході розгляду справи відповідно до матеріалів справи та пояснень представника відповідача встановлено, що державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області, при проведені перевірки фактично, не було встановлено факту надходження виручки від реалізації електроенергії та її розмір.
Під час здійснення перевірки сума виручки розраховувалася на підставі договорів поставки, рахунків та актів про обсяг спожитої електроенергії, які свідчать лише про кількість електроенергії, що була відпущена та її сумарну ціну.
Разом з тим, для визначення суми виручки необхідно проаналізувати надходження коштів на банківській рахунок та в касу підприємства, а також дебіторську заборгованість по розрахунках за відпущену в періоді, що перевіряється, електроенергією.
Оскільки, акт перевірки №001188 від 14.12.2007р. та розрахунок безпідставно отриманої виручки не містить аналізу надходження коштів на банківський рахунок та в касу підприємства, що не дозволяє зробити висновок про розмір отриманої підприємством виручки від реалізації електроенергії і визначити суму необгрунтовано отриманої виручки, а тому розмір необгрунтовано отриманої виручки визначений інспекцією неправомірно.
За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції в порядку ст. 200 КАС України - без змін.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2009 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: