Постанова від 03.11.2010 по справі 9890/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

03 листопада 2010 р. № 2-а- 9890/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

при секретарі судового засідання - Островській М.О.,

за участю: представника позивача -ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним Державного підприємства «Харківський радіозавод «Протон»до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство «Харківський радіозавод «Протон», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова, в якому просить суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова №0002311520/0 від 25.05.2010 р., прийняте за результатами акту перевірки від 25.05.2010 р. №4617/15-215/31733589, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

Державним підприємством «Харківський радіозавод «Протон» була подана скарга до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова на податкове повідомлення-рішення № 0002311520/0, яка була залишена без розгляду. 17.06.2010 р. була подана повторна скарга до ДПА Харківської області, яка прийняла рішення про залишення первинної скарги без розгляду. 06.07.2010 р. була подана повторна скарга до ДПА в м. Києві. 27.07.2010 р. отримана відповідь ДПА в м. Києві про розгляд скарги.

Державне підприємство «Харківський радіозавод «Протон» вважає, що контролюючий орган неправомірно визначив суму податкового зобов'язання і не погоджується з податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова від 25.05.2010 р. № 0002311520/0 про сплату штрафних санкцій, застосованих на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у сумі 25248,52 грн. на підставі підпункту 15.2.1. пункту 15.2. цього Закону, оскільки податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Податкова декларація з податку на додану вартість була подана 20.12.2006 р., а згідно п.5.1. ст.5 Закону України № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Податкове повідомлення-рішення було виставлене ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова 25.05.2010 р., що дорівнює 1237 календарних днів, а згідно підпункту 15.2.1. пункту 15.2 податковий борг може бути стягнутий протягом 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Таким чином ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова порушила граничні строки стягнення податкового боргу.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивачем до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова 20.12.2006 р. подано податкову декларацію з податку на додану вартість №19268 за листопад 2006 року, у якій визначена сума ПДВ, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 50497,00 грн. з граничним терміном сплати 04.01.2007 р.

Фахівцями Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова 25.05.2010 р. проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податкового зобов'язання по податку на додану вартість за листопад 2006 року Державного підприємства «Харківський радіозавод «Протон».

За результатами перевірки був складений акт № 4617/15-215/31733589 від 25.05.2010 р., яким зафіксовано порушення вимог п. п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у сумі 25248,52 грн.

На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Червонозаводському районі м. Харкова винесено податкове повідомлення-рішення №0002311520/0 від 25.05.2010 р., та застосовані штрафні санкції у сумі 25248,52 грн.

Позивач оскаржив зазначене податкове повідомлення рішення в адміністративному порядку.

Рішенням Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова №9536/10/25-009 від 07.06.2010 р. скарга на податкове повідомлення-рішення № 0002311520/0 була залишена без розгляду.

17.06.2010 р. була подана повторна скарга до ДПА Харківської області, яка прийняла рішення про залишення первинної скарги без задоволення.

06.07.2010 р. була подана повторна скарга до ДПА в м. Києві, яка рішенням від 19.07.2010 р. залишила скаргу без розгляду.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. п. 1,11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 зазначеного Закону податкове зобов'язання - зобов'язання сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з пунктом 1.3 цієї статті податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

За визначенням пункту 1.5 цієї статті штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без нарахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Відповідно до п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що позивач узгоджену суму заборгованості у розмірі 50497,01 грн. сплатив 30.04.2010 р.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», зокрема п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17, визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з п.п. 15.1.1. п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Виходячи із системного аналізу наведених норм можна дійти висновку, що сума штрафних санкцій за змістом Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не є складовою податкового зобов'язання, а відтак на штрафні санкції не поширюється строк давності, встановлений підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 вказаного Закону.

Також, чинне законодавство не містить норми, якою б було визначено початок перебігу строку на визначення платнику податків контролюючим органом суми податкового зобов'язання за платежем із штрафних санкцій, в тому числі застосованих на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 зазначеного Закону.

На час розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач обґрунтовано прийняв податкове повідомлення-рішення, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 72, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Харківський радіозавод "Протон" до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі виготовлено 08 листопада 2010 року.

< Сума задоволення > < Текст >

Суддя Бартош Н.С.