79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
25.04.2017р. cправа № 914/315/17
позовної заяви: Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: приватного підприємства «Спорт-Рекреація», м. Львів
про: розірвання договору та повернення земельної ділянки
суддя Юркевич М. В.
За участю представників:
позивача: ОСОБА_1 - представник
відповідача: ОСОБА_2 - представник
На розгляд до Господарського суду Львівської області поступила позовна заява Львівської міської ради до приватного підприємства «Спорт-Рекреація» про розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.04.2014р. №С-2632 та повернення земельної ділянки площею 1,2642 га, що знаходиться у м. Львові на вул. Зеленій, 273.
Ухвалою господарського суду від 20.02.2017р. порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 07.03.2017р.
07.03.2017р. судом було оголошено перерву в судовому засіданні до 21.03.2017р.
Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідних ухвалах суду від 21.03.2017р. та 04.04.2017р.
В судових засіданнях позивач підтримував заявлені вимоги, подавав додаткові докази в їх обґрунтування.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві та додаткових письмових поясненнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
10.04.2014 р. між Львівською міською радою (позивачем) та приватним підприємством “Спорт-рекреація” (відповідачем) було укладено договір оренди земельної ділянки №С-2632, відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі ухвал Львівської міської ради “Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові” №1675 від 26.07.2012, “Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель м. Львова (зі змінами) №2712 від 18.06.2009, “Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова” №37 від 16.12.2010, “Про нарахування та сплату орендної плати за землю і земельного податку до міського бюджету м. Львова у 2014 році” №3034 від 26.12.2013 та ухвали “Про затвердження ПП “Спорт-Рекреація” проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок на вул. Зеленій, 273” №2934 від 21.11.2013 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на вул. Зелена, 273 для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно-розбірного закладу харчування.
Відповідно до п.2 договору оренди кадастровий номер земельної ділянки 4610136800:04:003:0052, загальна площа - 1,2642 га, у тому числі тверде покриття - 0,0173 га, інше - 1,2469 га.
За умовами п. 8 договору, його було укладено строком на 5 років до 21.11.2018р.
Цільове призначення земельної ділянки (категорія земельної ділянки згідно ст.19 ЗК України) - землі житлової та громадської забудови, категорія земельної ділянки за функціональним призначенням - землі комерції (п.16 договору).
Пунктом 17 договору заборонена самовільна забудова земельної ділянки.
Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю проведена перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП “Спорт - Рекреація”, за наслідками якої складено ОСОБА_2 перевірки від 17.06.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено. (а.с. 32-34)
Згодом, цією ж інспекцією проведена перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП “Спорт - Рекреація”, за наслідками якої складено ОСОБА_2 перевірки від 12.08.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено. Даний акт підписувався представником забудовника. (а.с. 72-74)
Згідно п.26 договору на земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб, а саме згідно Висновку управління архітектури №2-1556/2401 від 14.01.2007 р., та згідно обмеження Львівського міського управління земельних ресурсів №40/01-15/1976 від 23.05.2007.
Крім того, пунктом 30 договору оренди земельної ділянки від 10.04.2014 передбачено, що орендар земельної ділянки має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; орендар зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.06.2015р. Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення №378, яким дозволив відповідачу розроблення проекту внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вул. Проектованої, 4, відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, генерального плану м. Львова та положень затвердження містобудівної документації.
06.08.2015р. укладено договір №1112-15 між ПП “Спорт-рекреація” та Державним підприємством ДІПМ “Містопроект” на виготовлення містобудівної документації у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вул. Проектованої.
13.11.2015 р. Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення №677, яким затвердив проект внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вул. Проектованої, 4.
Враховуючи розроблену та затверджену містобудівну документацію, 19.02.2016р. ПП “Спорт-Рекреація” звернулось до Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради з заявою про надання містобудівних умов та обмежень земельних ділянок з метою їх забудови.
22.04.2016 р. Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради видало ПП “Спорт-рекреація” містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки площею 1,2642 га на вул. Зеленій, 273 для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими громадськими приміщеннями №2 на генеральному плані та підземною автостоянкою №8 на генплані.
19.05.2016 р. Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради видало ПП “Спорт-рекреація” містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки площею 1,2642 га на вул. Зеленій, 273 для будівництва багатоквартирних житлових будинків №№3, 4, 5 з підземною автостоянкою.
Також, враховуючи містобудівну документацію, були внесені відповідні відомості до відомостей про земельні ділянки, що містяться в Державному земельному кадастрі.
Зокрема, відповідно до витягу від 17.06.2016 року номер НВ-4603630692016 вбачається, що до розділу “Цільове призначення земельної ділянки площею 1 2642га” додано “ 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку”. Також було внесено відповідні зміни до відомостей, що містяться в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 05.01.2017 року № 77765200.
В подальшому, враховуючи наведені вище зміни, була проведена перевірка Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 23.06.2016 р. щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради при видачі ПП “Спорт - Рекреація” містобудівних умов та обмежень на будівництво багатоквартирного житлового будинку на спірній земельній ділянці. При цій перевірці досліджувалось правомірність видання відповідних дозвільних документів і порушень не встановлено. Зокрема, контролюючий орган також покликається на наявність затвердженої Львівською міською радою містобудівної документації - детального плану території.
В той же час, Львівська міська рада, як орендодавець спірної земельної ділянки площею 1,2642 га, вважає дії відповідача щодо проведення будівництва багатоквартирного житлового будинку на орендованій ділянці незаконними та такими, що порушують цільове призначення земельної ділянки, яке було первісно визначене сторонами у договорі оренди від 10.04.2014р. - для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно-розбірного закладу харчування.
Враховуючи наведене, Львівська міська рада звернулася до господарського суду з вимогами про розірвання договору оренди від 10.04.2014р. №С-2632 та повернення земельної ділянки площею 1,2642, кадастровий номер 4610136800:04:003:0052, що знаходиться у м. Львові на вул. Зеленій, 273.
У своєму відзиві відповідач повністю заперечив позовні вимоги, вважає їх необґрунтованими та безпідставними. Зокрема, останній покликається на те, що після укладення з позивачем договору оренди спірної земельної ділянки ним було у встановленому законом порядку отримано всі необхідні дозвільні документи для можливості забудови земельної ділянки площею 1,2642 га по вул. Зеленій 273 у м. Львові, про що свідчать докази долучені до відзиву та містяться в матеріалах справи.
Розглянувши доводи позовних вимог, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення. При цьому, суд виходить з наступних мотивів:
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.
Згідно статті 13 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Тобто, правовідносини сторін з приводу користування земельною ділянкою врегульовуються не лише договором, а й вимогами земельного законодавства.
Відповідно до ч.5 ст. 20 Земельного Кодексу України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Тобто законодавець передбачає можливість користувачу земельної ділянки самостійно визначати види використання такої ділянки.
За змістом глави 15 Земельного кодексу України користувачами земельних ділянок є особи, яким земля надана у постійне користування або в оренду.
Як встановлено судом, ПП “Спорт-Рекреація” є користувачем земельної ділянки площею 1,2642 га за адресою м. Львів, вул. Зелена, 273 і, відповідно до ч.5 ст. 20 ЗК України, має право визначати види використання такої ділянки.
В той же час, згідно п. 15 договору, земельна ділянка передається в оренду для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно - розбірного закладу харчування (мета використання). Однак, п. 16 договору оренди визначає цільове призначення землі - як землі житлової та громадської забудови.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 17.06.2015 року № 378 надано дозвіл на розроблення проекту внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вулиці Проектованої, 4 - відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, генерального плану м. Львова та положень затвердженої містобудівної документації.
На підставі вказаного рішення приватним підприємством “Спорт - Рекреація” (відповідач у справі) спільно з іншими землекористувачами було укладено договір з ДП “Державний інститут проектування міст “Містопроект” (виконавець) та Управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради (замовник) на виготовлення містобудівної документації - внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вулиці Проектованої, 4. За виконання вказаних робіт землекористувачами було сплачено кошти в загальній сумі 87 717,60 грн, з яких 43 857,80 грн сплачено ПП “Спорт - Рекреація”.
З дотримання встановленої процедури, зокрема після проведення громадських слухань, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 13.11.2015 року № 677 затверджено проект внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вулиці Проектованої 4.
З огляду на вищенаведене, суд звертає увагу позивача на те, що після укладення договору оренди (10.04.2014р.) містобудівна документація і детальний план території були змінені враховуючи пропозиції відповідача.
В подальшому, враховуючи розроблену та затверджену містобудівну документацію, 19.02.2016 р. ПП “Спорт - Рекреація” звернулось до Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради з заявою про надання містобудівних умов та обмежень земельних ділянок з метою їх забудови.
З урахуванням наведеного, були внесені відповідні зміни до відомостей про земельну ділянку, що містяться в Державному земельному кадастрі.
В той же час, позивач, як на підставу для задоволення позовних вимог покликається на нецільове використання відповідачем спірної земельної ділянки, зокрема будівництво споруд на водних об'єктах. Однак, враховуючи це, суд зазначає наступне.
В договорі оренди вказується, що орендар зобов'язується виконувати встановлені щодо об'єкта обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором. При цьому, позивач покликається на висновки Львівського міського управління земельних ресурсів щодо використання земельної ділянки від 23.05.2007 року № 40/01-15/1976 та Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради від 14.01.2001 № 2-1556/2401.
Так, відповідно до висновку Львівського міського управління земельних ресурсів щодо використання земельної ділянки від 23.05.2007 року № 40/01-15/1976, на земельних ділянках в прибережних захисних смугах навколо водойм забороняється, зокрема, будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних). Однак, межі прибережних смуг і пляжних зон водних об'єктів також визначаються детальним планом території. Так, як вже було встановлено судом, після укладення спірного договору оренди був затверджений такий детальний план території, а землекористувач при використанні земельної ділянки зобов'язаний дотримуватись містобудівних умов та обмежень, визначених таким детальним планом. В свою чергу, затверджений детальний план не визначає жодних прибережних смуг та обмежень їх використання. Більше того, передбачає можливість забудови спірної земельної ділянки багатоквартирними житловими будинками.
З огляду на вищенаведене, є всі підстави вважати, що на момент укладення договору оренди так і на даний момент водойми, які знаходились на земельних ділянках не є водними об'єктами в розумінні природоохоронного законодавства. Перш за все, це підтверджується тим, що категорія земельних ділянок була і є визначена як землі житлової та громадської забудови.
Натомість, надані позивачем документи (лист Управління екології та ландшафтного планування Львівської міської ради від 03.04.2017р. з додатком: копією паспорта на водний об'єкт №4.6) в м. Львові по вул. Зеленій, 283) не можуть бути взяті до уваги господарським судом, оскільки предметом розгляду у даній справі є земельна ділянка по вул. Зеленій, 273, а позивач надав суду копію паспорта на водний об'єкт, що знаходиться в м. Львові по вул. Зеленій, 283. Крім того, долучений паспорт водного об'єкта датований ще 2012 роком, а спірний договір сторони укладали у 2014 році.
Відтак, суду не було представлено доказів, про те, що як станом на час укладення договору оренди, так і на час розгляду даної справи, на спірній земельній ділянці знаходилися чи знаходяться водні об'єкти, а остання належить до земель водного фонду.
Більше того, стосовно доданих позивачем документів Управління екології та ландшафтного планування Львівської міської ради, суд звертає увагу останнього на те, що відповідно до ст. 28 Водного кодексу України, державний водний кадастр складається з метою систематизації даних державного обліку вод та визначення наявних для використання водних ресурсів. Державний водний кадастр ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. З наведеного вбачається, що орган місцевого самоврядування, Львівська міська рада тощо не є уповноваженим органом, яким здійснюється ведення державного водного кадастру, і як наслідок, ним не може затверджуватись та встановлюватися перелік жодних водних об'єктів.
Враховуючи наведене, висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 22.06.2016 у справі №3-462гс16 на яку покликається позивач - не можуть застосовуватись до спірних відносин між ПП “Спорт-рекреація” та Львівською міською радою, так як у справі №3-462гс16 земельна ділянка належала до земель водного фонду і не затверджувалась містобудівна документація щодо спірної земельної ділянки, як це має місце у даній господарській справі.
Як встановлено судом, спірний договір передбачає можливість зведення жилих, виробничих чи інших будівель, за умови отримання згоди орендодавця. Тобто, умови договору не містять прямої заборони на будівництво будівель, як капітальних споруд, що в свою чергу спростовує факт наявності на земельній ділянці водного об'єкта на якому законодавством заборонено будь-яке капітальне будівництво.
Відповідно до п.17 спірного договору забороняється самовільна забудова земельної ділянки. Однак, наявні матеріали справи спростовують твердження позивача стосовно самовільної забудови відповідачем. Так, щодо здійснення відповідачем будівництва та отримання дозвільної документації було проведено ряд перевірок, зокрема:
1. Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю проведена перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП “Спорт - Рекреація”, за наслідками якої складено акт перевірки від 17.06.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено.
2. Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю проведена перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП “Спорт - Рекреація”, за наслідками якої складено акт перевірки від 12.08.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено. Даний акт підписувався представником забудовника.
3. Також була проведена перевірка Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 23.06.2016 р. щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради при видачі ПП “Спорт - Рекреація” містобудівних умов та обмежень на будівництво багатоквартирного житлового будинку на спірній земельній ділянці. При цій перевірці досліджувалось правомірність видання відповідних дозвільних документів і порушень не встановлено. Зокрема, контролюючий орган також посилається на наявність затвердженої Львівською міською радою містобудівної документації - детального плану території.
Відповідно до постанови пленуму ВГС України від 17.05.2011 року №6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Земельним Кодексом України та законами України. У разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 ЗК України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суди мають правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі статті 32 Закону України "Про оренду землі".
Враховуючи вищенаведене, зокрема відповідно до ч.5 ст. 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Частини 2 та 3 ст. 2 ЗУ “Про регулювання містобудівної діяльності” передбачають, що інструментом державного регулювання планування територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів. А відповідно до ч.2. ст.5 цього закону, вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Водночас, використання земельної ділянки відповідно до вимог затвердженої містобудівної документації не є порушенням цільового призначення земельної ділянки, адже таким є землі житлової та громадської забудови. Як вже вказувалось, затвердження містобудівної документації щодо спірної земельної ділянки дало підстави внести відповідні зміни до державного реєстру прав на нерухоме майно, доповнивши цільове призначення ділянки пунктом - “для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку”.
Відповідно, в даному випадку відсутні підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.04.2014р., що укладений між Львівською міською радою та приватним підприємством “Спорт-рекреація”, зареєстрований у Львівській міській раді за №С-2632.
Відповідно до ч.2 ст.4-3 та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).
Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Матеріалами справи не підтверджено, а позивачем не доведено наявність підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.04.2014 р., що укладений між Львівською міською радою та Приватним підприємством “Спорт-рекреація”, зареєстрований у Львівській міській раді за №С-2632 та повернення земельної ділянки загальною площею 1,2642 га, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на позивача. Керуючись ст.ст. 43,33,34,44,49,82,84,85 ГПК України, суд -
1. В задоволенні позовних вимог Львівської міської ради - відмовити повністю.
2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
У судовому засіданні 25.04.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 27.04.2017р.
Суддя Юркевич М. В.