Постанова від 19.04.2017 по справі 818/1562/16

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2017 р. Справа № № 818/1562/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області, Заступника начальника інспекції Держенергонагляду у Північному регіоні - начальник інспекції Держенергонагляду у Сумській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду ОСОБА_3 про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Сумиобленерго"), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області, заступника начальника інспекції Держенергонагляду у Північному регіоні - начальник інспекції Держенергонагляду у Сумській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду ОСОБА_3, в якому просить скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області від 18.10.2016 № 07/30-01 ОС 16/16 про накладення на публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 34 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області 18.10.2016 винесена постанова № 07/30-01 ОС 16/16 про накладення на ПАТ "Сумиобленерго" штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 34 000 грн., а саме, за несвоєчасне виконання позивачем вимог приписів № 07/30-01-0059/1 від 21.12.2015 (пп. 1-7) та № 07/30-01-0079/2 від 18.01.2016 (п. 2). Позивач вважає, що оскаржувана постанова винесена з перевищенням повноважень в результаті безпідставних висновків про наявність порушень з боку позивача та підлягає скасуванню, оскільки, ПАТ "Сумиобленерго" відзвітувало Держенергонагляду в Сумській області про виконання приписів листом від 06.05.2016 та на момент перевірки виконання вимог приписів додатково проінформувало відповідача про виконання таких вимог. Проте незважаючи на це, відповідач формально, фактично без з'ясування відповідних обставин, склав акт перевірки № 07/30-01-0252 від 07.10.2016, в якому фіксує невиконання позивачем вимог приписів, що безумовно не відповідає фактичним обставинам.

Крім того, позивач зазначив, що відповідач є структурним підрозділом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка в свою чергу є структурним підрозділом ДП “НЕК “Укренерго”. Відповідно до вимог Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” контроль визначено як діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади в межах повноважень, передбачених законом. Такі органи встановлюються виключно законами. Відповідно до вимог Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не можуть здійснювати владні повноваження крім випадків, визначених законом. Зазначене підприємство не відноситься до центральних органів виконавчої влади і тому не може вчиняти державний нагляд (контроль) в електроенергетиці та виносити постанови про накладення штрафу.

В судовому засіданні, представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що всі проведені перевірки, видані приписи та застосовані штрафні санкції позивача грунтуються на чинному законодавстві і підлягають виконанню позивачем.

Заслухавши представника позивача. представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 21.12.2015 та 18.01.2016 начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду в Сумській області видано приписи № 07/30-01-0059/1 та № 07/30-01-0079/2, якими зобов'язано позивача здійснити ряд заходів для усунення порушень законодавства. Зокрема, забезпечити можливість оперативного управління режимами роботи електричних мереж, контроль навантаження (в реальному часі) та додержання встановлених режимів споживання електричної енергії та потужностей у філіях позивача: Глухіський РЕМ, Кролевецький РЕМ, Недригайлівський РЕМ, Тростянецький РЕМ, Шосткинський РЕМ, Буринський РЕМ. Забезпечення можливості здійснення черговими працівниками диспетчерської служби філії Білопільський РЕМ оперативного управління режимами роботи електричних мереж, контроль навантаження в цілому по району, так і навантаження окремих фідерів, включених в ГАВ, СГАВ, АЧР та приєднання споживачів, включених в ГОЕ, ГОП в режимі реального часу (а.с. 11-16). Вказані приписи позивачем не оскаржувались.

ПАТ "Сумиобленерго" вживались заходи для виконання вимог приписів. Так, направлялись на адресу відповідача повідомлення про часткове виконання вимог приписів, план заходів, розроблених для їх виконання (а.с. 120 (зворотній бік), 122-123). Позивач також звертався до відповідача з клопотанням щодо подовження строку виконання заходів згідно приписів від 21.12.2015 року № 07/30-01-0059/1 та від 18.01.2016 року № 07/30-01-0079/2 до 30.12.2016 року, мотивуючи це довгостроковим впровадженням виконання розроблених заходів та необхідністю значного фінансування (а.с. 120 (зворотній бік)-121). Листом від 29.02.2016 року № 30-31-32/35-198 Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області повідомила позивача про узгодження продовження терміну виконання зазначених приписів до 30.09.2016 року (а.с. 120).

З 06.10.2016 року по 07.10.2016 року відповідачем проведено позапланову перевірку, предметом якої була перевірка виконання ПАТ “Сумиобленерго” приписів від 01.12.2015 року № 07/30-01-0029/1, від 21.12.2015 року № 07/30-01-0059/1 та від 18.01.2016 року № 07/30-01-0079/2. За результатами даної перевірки складено акт перевірки (протокол) від 07.10.2016 року № 07/30-01-0252 (а.с. 86-88).

З акту перевірки (протоколу) № 07/30-01-0252 судом встановлено, що в ході її проведення службовими особами відповідача встановлено часткове виконання вимог наведених приписів. Частина вимог позивачем виконана не була.

На підставі акта перевірки відповідачем, відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», 08.10.2016 року прийнято постанову № 07/30-01 ОС 16/16 про накладення штрафу на позивача у розмірі 34 000,00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику (а.с. 10).

При цьому, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази того, що після продовження терміну виконання приписів до 30.09.2016 року їх вимоги були виконані в повному обсязі. Крім того, з протоколу розбору підсумків галузевого (об'єктового) протиаварійного тренування від 21.09.2016 року вбачається, що службовою особою ПАТ “Сумиобленерго” в особі начальника-головного диспетчера визнано відсутність можливості ведення контролю навантаження (в реальному часі) та додержання встановлених режимів споживання електричної енергії та потужності у філіях РЕМ ПАТ “Сумиобленерго”: Білопільській, Недригайлівській, Тростянецькій, Глухівській, Буринській, Ямпільській, Лебединській, Краснопільській, Путивльській та в комплексній дільниці філії Шосткинський РЕМ (а.с. 220.

Крім того, судом встановлено, що відповідач в приписах від 21.12.2015 року та від 18.01.2016 року не визначав способу усунення виявлених порушень. Заходи на виконання вимог приписів були заплановані самим позивачем.

Таким чином, враховуючи наведене, твердження ПАТ “Сумиобленерго” про перевищення відповідачем повноважень, вимагання виконання робіт, пов'язаних зі значними витратами та втручання у вирішення питань, віднесених до компетенції керівництва товариства, суд вважає необгрунтованими.

Посилання позивача про відсутність у відповідача повноважень на здійснення державного нагляду (контролю) в сфері електроенергетики, суд вважає безпідставними з огляду на наступне.

За приписами ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю), у тому числі, має право:

- вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;

- застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.

Інспектори з державного енергетичного нагляду, окрім іншого, мають право:

- доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів;

- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж; вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання енергії.

Відповідно п. 1 “Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 (з наступними змінами), яке є обов'язковим для постачальників та споживачів електричної і теплової енергії незалежно від форм власності та видів діяльності, - Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Згідно п. 13 цього Положення головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема, здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням та вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.

Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначено “Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів”, затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України № 345 від 25.06.2008 року.

Відповідно до пунктів 5.1 та 7.1 вказаної Інструкції передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає Акт. У разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання припис. У разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду в суб'єкта господарювання порушень з боку електропередавальної організації щодо незабезпечення надійності електропостачання електроустановок споживача електричної енергії на підставі Акта видається Припис керівнику електропередавальної організації.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач наділений повноваженнями здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Начальник Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області, який одночасно є старшим державним інспектором з енергетичного нагляду наділений повноваженнями видавати за наслідками контрольних заходів обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики.

При цьому, пунктом 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій, - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

За приписами п. 7 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Згідно п. 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду

З аналізу наведених норм чинного законодавства, суд вбачає, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання умов припису суб'єкт господарювання несе відповідальність у вигляді штрафних санкцій, які накладаються постановою про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

З постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 08.10.2016 року № 07/30-01 ОС 16/16, яку було винесено на підставі акту перевірки (протоколу) від 07.10.2016 року № 07/30-00252 судом встановлено, що правопорушенням у даному разі є несвоєчасне виконання приписів від 21.12.2015 року № 07/30-01-0059/1 пункти № 1,2,3,4,5,6,7 та від 18.01.2016 року № 07/30-01-0079/2 пункту № 2 (а.с. 10). При цьому, доказів щодо оскарження вказаних приписів, позивачем суду надано не було.

Таким чином, з огляду на вище викладене, суд зазначає, що відповідачем правомірно було винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 18.10.2016 року № 07/30-01 ОС 16/16.

Крім того, посилання позивача, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області не відноситься до центральних органів виконавчої влади і тому не може вчиняти державний нагляд (контрль) в електоенергетиці та виносити постанови про накладення штрафів, оскільки вона є структурним підрозділом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка в свою чергу, входить в структуру відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади, що прийнята відповідно до пунктів 9 і 9-1 статті 116 Конституції України, при утворенні Державної інспекції енергетичного нагляду України на Інспекцію покладено функції з реалізації державної політики з нагляду (контролю) у сфері електроенергетики та теплопостачання.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області, Заступника начальника інспекції Держенергонагляду у Північному регіоні - начальник інспекції Держенергонагляду у Сумській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду ОСОБА_3 про скасування постанови від 18.10.2016 року № 07/30-01 ОС 16/16 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 24.04.2017 року.

Суддя В.О. Павлічек