м. Миколаїв
10 березня 2017 року Справа № 814/2529/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна фіскальна служба України, про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" наказом Мінекономрозвитку від 20.05.2016 року № 859, -
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" наказом Мінекономрозвитку від 20.05.2016 року № 859.
Ухвалою від 28.11.2016 року Миколаївським окружним адміністративним судом провадження у даній справі було відкрито та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 19.01.2017 року суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державну фіскальну службу України.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що на підставі подання Державної фіскальної служби України було застосовано відносно товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" спеціальну санкцію у виді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. З огляду на відсутність інформації щодо усунення порушення у встановлені законом строки позивач вважає за доцільне продовження дії спеціальної санкції.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив. До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надав заперечення, в яких зазначив, що між товариством з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" та Ргіvate Limited Соmpany «GRV-AGRO LTD» був укладений зовнішньоекономічний експортний контракт від 20.07.2015 року № 20-15/7/1, відповідно до якого відповідачем виконано умови вказаного контракту. Однак, Ргіvate Limited Соmpany «GRV-AGRO LTD» було частково виконано своє зобов'язання шляхом сплати на рахунок ТОВ "Прометей - Грейн" лише частину грошових коштів у сумі 820 946, 57 дол. США. У зв'язку з чим у відповідача не з його вини виникла заборгованість за експортними операціями по зовнішньоекономічному контракту.
Третя особа - ДФС України надала пояснення по справі, в яких зазначила, що позов належить задовольнити.
На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державна фіскальна служба України 25.04.2016 року звернулась до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з поданням про застосування спеціальних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн", в зв'язку з наявністю заборгованості за експортними операціями по зовнішньоекономічному контракту, що встановлено за результатами проведених перевірок.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 859 від 20.05.2016 року за порушення пов'язаних із Законом України “Про зовнішньоекономічну діяльність” законів України, що встановлюють порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а саме ст. 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосувати спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, зазначених у додатку до цього наказу.
Відповідно до листа від 05.09.2016 року № 4102-11/28488-03 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Державної фіскальної служби України для з'ясування обставин доцільності скасування або продовження дії спеціальної санкції відносно товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн".
ДФС України листом № 17128/5/99-99-14-06-16 від 03.10.2016 року повідомила позивача про доцільність продовження дії спеціальної санкції у зв'язку з не усуненням виявлених порушень, що підтверджується повідомленнями ПАТ "Кредобанк" від 19.05.2016 року № 237/14-03-14-01/38694075; від 23.05.2016 року № 237/14-03-14-01/38694075 та від 29.06.2016 року № 289/14-03-14-01/38694075 про перевищення ТОВ "Прометей - Грейн" законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними операціями за контрактом № 20-15/7/1 від 20.07.2015 року.
Враховуючи викладене, ДФС України пропонувала продовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ "Прометей - Грейн".
Згідно статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Відповідно до п.2.2 Інструкції про порядок здійснення контролю за експертними, імпортними операціями, затвердженої Постановою НБУ № 136 від 24.03.1999 року (надалі - Інструкція №136) відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня оформлення МД або підписання акта (іншого документа).
Пунктом 2.3 Інструкції № 136 банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього.
Згідно з п.3 постанови Правління НБУ від 16.11.2012 № 475 “Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень іноземній валюті” установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Позивач надав суду інформацію ПАТ "Кредобанк" від 19.05.2016 року № 237/14-03-14-01/38694075; від 23.05.2016 року № 237/14-03-14-01/38694075 та від 29.06.2016 року № 289/14-03-14-01/38694075 про виявлені факти порушень чинного законодавства (ненадходження в законодавчо встановлені строки виручки, товарів) ТОВ "Прометей - Грейн" за період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Так, п. 1 та абз. 18 ч. 14 п. 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України затвердженого Указом Президента України № 634/2011 від 31.05.2011 року (надалі - Положення № 634/211) передбачено, що Мінекономрозвитку є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який відповідно до покладених на нього завдань застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Пунктом 2.1 розділу 2 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій затвердженого наказом Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України № 340/672 від 09.11.2006 року (надалі - Порядок № 340/672) Державною податковою адміністрацією на підставі відповідних матеріалів, які свідчать про порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язаних із ним законів України, готуються подання до Мінекономіки про застосування спеціальних санкцій.
Частиною 3 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено перелік відомостей, які повинно містити подання щодо застосування санкцій, а саме: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження); відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати; найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Згідно ч. 6 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Частиною 5 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" передбачено, що індивідуальний режим ліцензування діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та або пов'язаних з ним законів України та скасовується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до абзацу 1 пункту 3.4 розділу 3 Порядку № 340/672 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Водночас, частиною 10 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).
Також, відповідно частини 12 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.
Відповідно до пояснень ДФС України, інформації щодо спалити відповідачем заборгованості не надходило, також відсутні докази щодо звернення відповідача до Мінекономрозвитку з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії спеціальної санкції.
Судом не приймаються до уваги твердження відповідача стосовно того, що відповідачем були використанні всі законні способи усунення порушень законодавства України у сфері зовнішньоекономічної діяльності шляхом звернення до господарського суду Миколаївської області з позовом про стягнення заборгованості за контрактами з Ргіvate Limited Соmpany «GRV-AGRO LTD», за результатом розгляду якого, господарським судом Миколаївської області 01.08.2016 року було задоволено позовні вимоги відповідача в повному обсязі та стягнуто з Ргіvate Limited Соmpany «GRV-AGRO LTD» заборгованість на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" за зовнішньоекономічним експортним контрактом від 20.07.2015 року № 20-15/7/1, з огляду на наступне.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження усунення товариством з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" порушень вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Доказів на підтвердження звернення товариством з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" до Мінекономрозвитку з клопотанням про скасування дії спеціальної санкції з достатніми доказами неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону, а тому наявні правові підстави для скасування дії спеціальної санкції, до суду надано не було.
Невиконання Ргіvate Limited Соmpany «GRV-AGRO LTD» умов контракту від 20.07.2015 року № 20-15/7/1 не може бути виправданням порушення чинного законодавства (ненадходження в законодавчо встановлені строки виручки, товарів) ТОВ "Прометей - Грейн" за період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінив докази, відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна фіскальна служба України, про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" наказом Мінекономрозвитку від 20.05.2016 року № 859 - задовольнити.
Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоеконмічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 20.05.2016 року № 859 до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей - Грейн" на термін до усунення порушення статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті” або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті” при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 20.07.2015 року № 20-15/7/1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Г.В. Лебедєва