Постанова від 01.03.2017 по справі 489/3296/16-а

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

01 березня 2017 року Справа № 489/3296/16-а

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.05.2016 року № 183; визнання протиправним та скасування постанови про адміністративне правопорушення від 07.06.2016 року № 128, -

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.05.2016 року № 183; визнання протиправним та скасування постанови про адміністративне правопорушення від 07.06.2016 року № 128.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки відповідачем встановлено, що особою відповідальною за здійснення технічного нагляду ОСОБА_1 порушено вимоги п. 7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №903, а саме: відсутні зауваження особи відповідальної за ведення технічного нагляду щодо невідповідності виконаних робіт затвердженим проектим рішенням. На підставі акту перевірки відповідачем видано ОСОБА_1 припис № 183 від 24.05.2016 року про вжиття заходів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності шляхом приведення об'єкту "Будівництво зрошувальної мережі на ділянках Per№01а, Per№01b, Per№02, Per№03а, Per№03b на землях Первомайської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області" у відповідність до вимог діючого містобудівного законодавства. Позивач не погоджується з висновками Управління з огляду на відсутність порушень з боку ОСОБА_1, оскільки ТОВ "ВІК ТЕХНОЛОГІЇ", яке виконувало будівельні роботи, не було допущено відхилень від затвердженого проекту, державних будівельних норм, стандартів і правил, у звязку з чим припис та постанови про адміністративне правопорушення від 07.06.2016 року № 128 є необгрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, а припис про вжиття заходів щодо усунення відхилень від затвердженого проекту, державних будівельних норм, стандартів і правил, виявлених за результатами позапланової перевірки на об"єкті "Будівництво зрошувальної мережі на ділянках Per№01а, Per№01b, Per№02, Per№03а, Per№03b на землях Первомайської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області" правомірним, оскільки під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил виявлено порушення позивачем вимоги п.7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №903, тому і постанова про адміністративне правопорушення від 07.06.2016 року є обгрунтованою та првавомірною.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.05.2016 року, з метою перевірки достовірності даних, наведених у декларації про початок виконання будівельних робіт від 21.04.2016 року № 3053-20-16, відповідачем була проведена позапланова перевірка дотримання товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Торгівельна фірма "АГРО-ДІЛО" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті "Будівництво зрошувальної мережі на ділянках Per№01а, Per№01b, Per№02, Per№03а, Per№03b на землях Первомайської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області".

За результатами перевірки 24 травня 2016 року Управлінням державного архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області було складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, у відповідності до якого, виявлено, що будівельні роботи на об'єкті виконані підрядною організацією ТОВ "ВІК ТЕХНОЛОГІЇ" з порушенням ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", а саме: 1) не дотримана відстань від трубопроводу гідрантів до краю залізобетонних опор дощових машин, яка складає 0,7-0,8м (відповідно до листа 7 проекту 15/34-1-02.01.-ОС зазначена відстань складає 1,0 м); 2) засувки клинові влаштовані на рівні, що не відповідає затвердженим проектним рішенням та спираються на залізобетонні опори дощової машини (відповідно до листа 7 проекту 15/34-1-02.01.-ОС зазначені засувки слід влаштовувати на залізобетонному стовпчику розміром 0,4x0,4x0,45м з бетону класу В 12, 5; 3) відстань між колодязем спорожнення і мокрим колодязем біля гідранту Р-4 становить 2,5-3,0 м. (відповідно до листа 9 проекту 15/34-1-02.01.ОС зазначена відстань складає 5 м); 4) у мокрому колодязі та колодязі спорожнення біля гідранту Р-4 відсутні ходові скоби, що передбачено проектною документацією (лист 9 проекту 15/34-1-02.01.-ОС). Тобто встановлено, що будівельні роботи на об'єкті виконані підрядною організацією ТОВ "ВІК ТЕХНОЛОГІЇ" з відхиленням від затвердженої проектної організації.

ОСОБА_1 при проведенні вказаних робіт була відповідальною особою за здійснення технічного нагляду.

Таким чином, враховуючи встановлення факту порушень держаних будівельних норм та відхилень від проектних рішень під час виконання будівельних робіт ТОВ "ВІК ТЕХНОЛОГІЇ" на обєкті, Управлінням під час перевірки також встановлено, що особою відповідальною за здійснення технічного нагляду ОСОБА_1 порушено вимоги п. 7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №903, а саме: відсутні зауваження особи відповідальної за ведення технічного нагляду щодо невідповідності виконаних робіт затвердженим проектим рішенням.

На підставі акту перевірки відповідачем видано ОСОБА_1 припис № 183 від 24.05.2016 року про вжиття заходів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності шляхом приведення об'єкту "Будівництво зрошувальної мережі на ділянках Per№01а, Per№01b, Per№02, Per№03а, Per№03b на землях Первомайської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області" у відповідність до вимог діючого містобудівного законодавства..

Крім того, 07 червня 2016 року відповідачем прийнято постанову №128 по справі про адмістративне правопорушення, якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 96-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 8500 гривень.

Не погоджуючись з приписом № 183 від 24.05.2016 року та постановою №128 від 07.06.2016 року по справі про адмістративне правопорушення, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами ч. 2 ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно частини 1 та 2 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08.04.2011 № 439/2011, визначено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до частини 3 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. При цьому, пунктом 2 частини 4 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.

Згідно п. 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (надалі - Порядок № 553), державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Інспекціями за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Згідно із п. 11 Порядку № 553, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема, мають право: безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану із створенням об'єктів архітектури; складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих за будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури; забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію посадовим особам інспекції забороняється вимагати інформацію та документи, не пов'язані зі здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п. 9 Порядку № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Відповідно до п. 16 Порядку № 553, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки. Акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування щодо якого здійснюється контроль, а другий залишається в інспекції. Акт підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування щодо якого здійснено перевірку.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис) (пункт 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю).

Як вбачається зі змісту акту перевірки, перевіряючим встановлено порушення ОСОБА_1 вимог п. 7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. № 903, а саме: ідсутні зауваження особи відповідальної за ведення технічного нагляду щодо невідповідності виконаних робіт затвердженим проектим рішенням.

Статтею 11 ЗУ «Про архітектурну діяльність» встановлено, що під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.

Відповідно до п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 №903 (далі-Порядок) технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.

Згідно з п. 5, 6 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, зокрема, оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; вимагають від підрядника виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт.

Відповідно до п. 7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

В свою чергу, під час судового розгляду було встановлено, що під час перевірки відповідачем виявлено, що будівельні роботи на об'єкті виконані підрядною організацією ТОВ «ВІК ТЕХНОЛОГІЇ» з порушенням ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", а саме: 1) не дотримана відстань від трубопроводу гідрантів до краю залізобетонних опор дощових машин, яка складає 0,7-0,8м (відповідно до листа 7 проекту 15/34-1-02.01.-ОС зазначена відстань складає 1,0 м); 2) засувки клинові влаштовані на рівні, що не відповідає затвердженим проектним рішенням та спираються на залізобетонні опори дощової машини (відповідно до листа 7 проекту 15/34-1-02.01.-ОС зазначені засувки слід влаштовувати на залізобетонному стовпчику розміром 0,4x0,4x0,45м з бетону класу В 12, 5; 3) відстань між колодязем спорожнення і мокрим колодязем біля гідранту Р-4 становить 2,5-3,0 м. (відповідно до листа 9 проекту 15/34-1-02.01.ОС зазначена відстань складає 5 м); 4) у мокрому колодязі та колодязі спорожнення біля гідранту Р-4 відсутні ходові скоби, що передбачено проектною документацією (лист 9 проекту 15/34-1-02.01.-ОС). Тобто встановлено, що будівельні роботи на об'єкті виконані підрядною організацією ТОВ «ВІК ТЕХНОЛОГІЇ» з відхиленням від затвердженої проектної організації.

07 червня 2016р. Управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Миколаївській області винесено постанову № 51/1014-3422-16 про накладення на ТОВ «ВІК ТЕХНОЛОГІЇ» штрафу у розмірі 65250,00 грн. за порушення п. 8 ч. 3 ст.2 Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а саме: виконані будівельні роботи на Об'єкті виконані з відхиленням від затвердженої проектної документації.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.09.2016 року по справі № 814/1275/16, яка набрала законної сили з 03.02.2017 року, визнано протиправною та скасувано постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 51/1014-3422-16 від 07.06.2016 року ТОВ «ВІК ТЕХНОЛОГІЇ».

Як вбачається з постанови Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 814/1275/16, в ході розгляду справи було встановлено, що відхилення (зміни) від проектних рішень з'явилися у процесі виконання будівельно-монтажних робіт після отримання і встановлення поливального обладнання, всі зміни були узгоджені з Замовником.

На період перевірки проектувальником виконувалася робота по внесенню змін до робочих креслень згідно п.4 .1.1 ДБН А.2.2-4-2003 «Положення про авторський нагляд за будівництвом будинків і споруд» та п. 8.5.24 ДСТУ Б.А.2.4-4-2009 «Основні вимоги до проектної та робочої документації», про що було повідомлено головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Миколаївській області.

Крім того, було встановлено, що відхилення (зміни) від проектних рішень, а саме: засувки клинові влаштовані на рівні, що не відповідає ствердженим проектним рішенням та спираються на залізобетонні опори дощової машини (відповідно до листа 7 проекту 15/34-1-02.01.-ОС зазначені засувки слід влаштовувати на залізобетонному стовпчику розміром 0,4х0,4х 0,45м з бетону класу В 12,5); відстань між колодязем спорожнення і мокрим колодязем біля гідранту Р-4 становить 2,5 - 3,0 м. (відповідно до листа 9 проекту 15/34-1-02.01,- ОС зазначена відстань складає 5 м.) не являються нормативними, а є конструктивними і не тягнуть за собою жодних порушень у технічному процесі роботи об'єкта і уточнюються по місцю монтажу.

Також, було встановлено, що листом ТОВ «АТФ «Агро-Діло» вих. № 130-А від 04.05.2016 року погоджена зміна у конструктивній частині колодязів (виняток ходових скоб і застосування переносної драбини).

Таким чином, судом встановлено, що будівельні роботи на об'єкті будівництва: "Будівництво зрошувальної мережі на ділянках Per№01а, Per№01b, Per№02, Per№03а, Per№03b на землях Первомайської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області" виконані у відповідності до затвердженого проекту та визнано протиправними та скасовано приписи № 82 та № 83 від 24.05.2016 року, постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 51/1014-3422-16 від 07.06.2016 року та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 52/1014-3423-16 від 07.06.2016 року.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої ці обставини встановлені.

При цьому, не потребують доказування обставини, встановлені рішенням суду, тобто ті обставини, щодо яких мав місце спір і які були предметом судового розгляду.

Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не порушувала вимог п. 7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. № 903, оскільки постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.09.2016 року по справі № 814/1275/16, яка набрала законної сили, встановлено, що будівельні роботи на об'єкті будівництва: "Будівництво зрошувальної мережі на ділянках Per№01а, Per№01b, Per№02, Per№03а, Per№03b на землях Первомайської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області" виконані у відповідності до затвердженого проекту.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність оскаржуваних рішень.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 7-9, 14, 70-72, 79, 86,128, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.05.2016 року № 183; визнання протиправним та скасування постанови про адміністративне правопорушення від 07.06.2016 року № 128 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області № 183 від 24.05.2016 р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області по справі про адміністративне правопорушення від 07.06.2016 року № 128.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області судовий збір в сумі 551, 21 гривень (п'ятсот п'ятдесят одну гривню двадцять одну копійку).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Г.В. Лебедєва