про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
11 квітня 2017 року № 810/1364/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у м. Києві позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринкових фінансових послуг, до Повного товариства «Ломбард «Антей» ПП КФ «Едем» та ОСОБА_1М.» про стягнення штрафу,-
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринкових фінансових послуг, звернулась до суду з позовом до Повного товариства «Ломбард «Антей» ПП КФ «Едем» та ОСОБА_1М.» про стягнення штрафу.
Відповідно до ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства у зв'язку з наступним.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивач звернувся до суду з даним позовом з метою стягнення з відповідача штрафних санкцій, застосованих постановою від 07.10.2016 № 683/16/03/01-ЛБ за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Як встановлено ч. 4 ст. 50 КАС України, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
У позові Комісія, зазначаючи, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються на користь держави у судовому порядку, не вказує закон, в якому зазначено про можливість звернення з таким позовом саме до адміністративного суду, та не наводить обґрунтування належності даного спору до адміністративної юрисдикції.
Крім того, визначені у п.п. 1 - 4 ч. 4 ст. 50 КАС України випадки, коли особа може бути відповідачем у адміністративній справі за позовом суб'єкта владних повноважень, до предмета спору у справі, що розглядається, не відносяться.
Таку ж правову позицію висловлено, зокрема, Верховним Судом України у постанові від 22.09.2015 у справі № 21-2209а15, Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 10.02.2016 у справі №810/2782/14.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Як встановлено ч. 3 ст. 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Отже, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду господарськими судами у порядку, визначеному нормами Господарського процесуального кодексу України. Даний спір не носить характеру публічно-правового та не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 18, 107, 109, 160, 165 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринкових фінансових послуг до Повного товариства «Ломбард «Антей» ПП КФ «Едем» та ОСОБА_1М.» про стягнення штрафу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лапій С.М.