про повернення позовної заяви
26 квітня 2017 року № 810/1525/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши позовну заяву керівника Маріупольської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Державної Азовської морської екологічної інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС ЕКО» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
До Київського окружного адміністративного суду звернувся керівник Маріупольської місцевої прокуратури №1 з позовом в інтересах держави в особі Державної Азовської морської екологічної інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС ЕКО» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом тимчасової заборони (зупинки) ТОВ «ТІС ЕКО» використання КГЕС (когенераційної електростанції) до моменту отримання дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати у порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, суд не знаходить підстав для її розгляду і вирішення у Київському окружному адміністративному суді, оскільки дана справа йому не підсудна згідно із визначеними статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України правилами територіальної підсудності.
Так, територіальна підсудність адміністративних справ поряд з правилами предметної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення конкретної адміністративної справи. Правила територіальної підсудності дозволяють визначити до якого конкретного адміністративного суду відповідної судової ланки необхідно звернутися у кожному конкретному випадку, тобто встановлюють персоніфікацію адміністративних судів.
Відповідно до частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків передбачених цим Кодексом.
Водночас, відповідно до частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність та звернутись до суду за своїм місцезнаходженням.
Беручи до уваги, що предмет позову не стосується оскарження правових актів індивідуальної дії, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а також враховуючи, що відповідачем є приватна особа, дана адміністративна справа підлягає вирішенню адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
У позовній заяві прокурор вказує, що місцезнаходженням відповідача є: Київська область, Києво-Святошинський район, смт. Чабани, вул. Машинобудівельників, 1.
Разом з цим, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який доданий до матеріалів позовної заяви, зареєстрованим місцезнаходженням відповідача є: м. Київ, вул. П.Мирного, буд. 16/13.
Аналогічні відомості щодо адреси відповідача містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на момент вирішення судом питання про відкриття провадження у справі.
З огляду на зазначене та беручи до уваги приписи статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що дана справа підсудна адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на м. Київ (Окружний адміністративний суд м. Києва).
Суд звертає увагу на ту обставину, що згідно з положеннями Указу Президента України від 16 листопада 2004 року «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів», в системі адміністративних судів діє Київський окружний адміністративний суд. Однак, територіальна юрисдикція даного суду поширюється на Київську область.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Повернення позовної заяви, згідно з вимогами частини 6 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, не позбавляє права позивача для повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
З огляду на зазначене та керуючись статями 19, 108, 158, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ: Позовну заяву Маріупольської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Державної Азовської Морської екологічної інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС ЕКО» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), - повернути прокурору.
Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати прокурору за адресою, яка зазначена у позовній заяві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Панченко Н.Д.