Постанова від 05.04.2017 по справі 806/2447/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 року м.Житомир справа № 806/2447/16

категорія 6.2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Мельниченко О.В.,

за участю: прокурора та представника позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації до Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Укрземстандарт" про визнання протиправними та скасування розпоряджень

встановив:

Керівник Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації звернувся з позовом до Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Укрземстандарт", у якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив визнати протиправними та скасування п.1 розпорядження № 315 "Про надання дозволу на розробку проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду" та розпорядження від 24 грудня 2012 року №549 про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду для передачі в користування на умовах оренди на території Макалевицької сільської ради ТОВ "Укрземстандарт" . В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що відповідачем перевищено повноваження щодо розпорядження такими земельними ділянками, так як передачу земель для рибогосподарських потреб віднесено до повноважень обласних державних адміністрацій. Крім того, розпорядження вказаними земельними ділянками проведено без конкурсу.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача вимоги позовної заяви підтримали з підстав викладених у ній та заяві про уточнення позовних вимог.

Інші учасники судового розгляду до суду не прибули, щодо причин неявки суд не повідомляли, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про наявність підстав для задоволенні позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Радомишльською районною державною адміністрацією Житомирської області 05.12.2007 було видано розпорядження № 315 "Про надання дозволу на розробку проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду", яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду ТОВ "Укрземстандарт", що розташована за межами населених пунктів на території Макалевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області орієнтовною площею - 10,0 га. для подальшої передачі в користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

В подальшому 24 грудня 2012 року Радомишльською районною державною адміністрацією Житомирської області було видано розпорядження №549 про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду для передачі в користування на умовах оренди на території Макалевицької сільської ради ТОВ "Укрземстандарт", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду для передачі у користування на умовах оренди ТОВ "Укрземстандарт", на території Макалевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області для рибогосподарських потреб загальною площею - 15,2592 га.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України (в редакції на дату прийняття спірного розпорядження) передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Згідно з частиною третьою статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) ведення водного господарства;

б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;

в) індивідуального дачного будівництва.

Зазначена норма Земельного кодексу України не передбачає повноважень районних державних адміністрацій на передачу в користування земельних ділянок водного фонду із земель державної власності саме для ведення рибного господарства чи риборозведення.

Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб (ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України).

За змістом Концепції розвитку водного господарства України, схваленої Постановою Верховної Ради України від 14.01.2000 року № 1390- XIV, водне господарство - галузь, завданням якої є забезпечення потреб населення і народного господарства у водних ресурсах, збереження, охорона та відтворення водного фонду, попередження шкідливої дії вод і ліквідація її наслідків.

Згідно визначень, наданих у статті 1 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", рибне господарство - галузь економіки, завданнями якої є вивчення, охорона, відтворення, вирощування, використання водних біоресурсів, їх вилучення (добування, вилов, збирання), реалізація та переробка з метою одержання харчової, технічної, кормової, медичної та іншої продукції, а також забезпечення безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості.

Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, визначений поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів (Коди КВЦПЗ).

Зокрема, згідно коду КВЕД 05, коду КВЦПЗ 10.07 - землі водного фонду (землі, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів) поділяються, зокрема, на землі водного фонду для рибогосподарських потреб.

Здійснення інших напрямків водного господарства відноситься до інших кодів КВЕД та КВЦПЗ, визначених вказаним класифікатором, в тому числі, й ті види водного господарства, які відносяться до забезпечення потреб населення і народного господарства у водних ресурсах, збереження, охорона та відтворення водного фонду, попередження шкідливої дії вод і ліквідація її наслідків.

У ході судового розгляду справи відповідачем не було надано доказів, що земельна ділянка на яку було затверджено технічну документацію мала цільове призначення, пов'язане із здійсненням діяльності, направленої на забезпечення потреб населення і народного господарства у водних ресурсах, збереження, охорону та відтворення водного фонду, попередження шкідливої дії вод і ліквідації її наслідків, тобто, для ведення водного господарства.

Частиною першою статті 51 Водного кодексу України (в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Відтак, оскільки поняття "водне господарство" та "рибне господарство" не є тотожними, Радомишльська районна державна адміністрація не мала законних повноважень передавати спірну земельну ділянку, розташовану на території Макалевицької сільської ради ТОВ "Укрземстандарт" саме для ведення рибного господарства; такі повноваження відповідно до частини п'ятої статті 122 Земельного кодексу України (в редакції станом на дату прийняття спірного розпорядження) належали (і належать на даний час) Житомирській обласній державній адміністрації.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позов є обгрунтованим, а п.1 розпорядження голови Радомишльської районної державної адміністрації від 5 грудня 2007 року №315 про надання дозволу на розробку проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду та розпорядження від 24 грудня 2012 року №549 про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду для передачі в користування на умовах оренди на території Макалевицької сільської ради ТОВ "Укрземстандарт" є протиправними у зв'язку з чим, їх слід скасувати.

Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним п.1 розпорядження голови Радомишльської районної державної адміністрації від 5 грудня 2007 року №315 про надання дозволу на розробку проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду та розпорядження від 24 грудня 2012 року №549 про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду для передачі в користування на умовах оренди на території Макалевицької сільської ради ТОВ "Укрземстандарт" та скасувати їх.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.С. Токарева

Повний текст постанови виготовлено: 12 квітня 2017 р.