Рішення від 10.04.2017 по справі 911/348/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" квітня 2017 р. Справа № 911/348/17

Розглянувши матеріали справи за позовом Заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Черкаській області та Косарської сільської ради

до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт»

за участю третьої осіби, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства аграрної політики та продовольства України

про стягнення 148925,80 грн.

Суддя Т.П. Карпечкін

В засіданні приймали участь:

від прокуратури: ОСОБА_1 (посвідчення № 035038 від 13.08.2015 року);

від позивача1: не з'явився;

від позивача2: не з'явився;

від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 26-12/27 від 26.12.2016 року);

від третьої особи: не з'явився.

обставини справи:

В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Черкаській області та Косарської сільської ради до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» за участю третьої осіби, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства аграрної політики та продовольства України про стягнення 148925,80 грн.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.02.2017 року порушено провадження у справі № 911/348/17 та призначено до розгляду на 01.03.2017 року.

В судове засідання 01.03.2017 року позивачі та третя особа не з'явилися, учасники провадження вимог ухвали Господарського суду Київської області від 06.02.2017 року не виконали, позивачі та третя особа про причини неявки в судове засідання суд не повідомили. Розгляд справи відкладався до 20.03.2017 року.

16.03.2017 року від позивача 2 надійшов лист, яким останній позов визнає та просить розглядати справу без його присутності.

20.03.2017 року представником відповідача подано відзив на позов, яким останній проти позову заперечує та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В судове засідання 20.03.2017 року позивачі не з'явилися, прокуратура, позивачі та третя особа вимог ухвали Господарського суду Київської області від 06.02.2017 року не виконали, позивач1 про причини неявки в судове засідання суд не повідомив. Розгляд справи відкладався до 03.04.2017 року.

22.03.2017 року від третьої особи надійшли письмові пояснення по суті спору. Через канцелярію суду 24.03.2017 року від позивача1 надійшли письмові пояснення по суті спору.

29.03.2017 року від позивача2 надійшов лист, яким останній позов підтримує в повному обсязі, та просить розглянути справу без присутності його представника.

03.04.2017 року позивачем1 подано клопотання про розгляд справи без присутності його представника.

В судове засідання 03.04.2017 року позивачі1, 2 та третя особа не з'явилися, прокурор вимог ухвали Господарського суду Київської області від 06.02.2017 року не виконала, третя особа про причини неявки в судове засідання суд не повідомила. Розгляд справи відкладався до 10.04.2017 року.

В судовому засіданні 10.04.2017 року прокуратура позовні вимоги підтримала, відповідач проти позову заперечував.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.

Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

Встановив:

Як вбачається з викладених у позові обставин, під час досудового розслідування кримінального провадження Державною екологічною інспекцією у Черкаській області на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19.09.2016 року у справі № 711/8161/16-к, в період з 23.09.2016 року по 29.09.2016 року проведена перевірка Косарського місця провадження діяльності Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (далі - Косарське МПД ДП «Укрспирт»), за результатами якої складений акт перевірки.

Перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що Косарське МПД ДП «Укрспирт» в період з 01.01.2015 року по 05.10.2015 року здійснювало забір прісних підземних та поверхневих вод без чинного дозволу на спецводокористування, чим порушило вимоги статей 44, 48, 49 Водного кодексу України.

Зокрема встановлено, що з метою забезпечення господарсько-питних та виробничих потреб, Косарським МПД ДП «Укрспирт» використовуються три свердловини, з яких здійснюється підземний забір води, а також насосна станція (ГНС) виробничого водопостачання на правому березі технічного ставу на р. Косарка.

14.10.2011 року Косарським МПД ДП «Укрспирт» було отримано дозвіл на спеціальне водокористування з терміном дії до 31.12.2014 року. За умовами водокористування, Косарському МПД ДП «Укрспирт» необхідно за місяць до закінчення терміну дії цього дозволу вирішити питання про його продовження, а при зміні умов водокористування - одержати новий дозвіл.

Однак, Косарським МПД ДП «Укрспирт» новий дозвіл на спеціальне водокористування отримано лише 05.10.2015 року.

За видачею дозволу на спеціальне водокористування Косарське МПД ДП «Укрспирт» звернулось до Департаменту екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації лише 25.08.2015 року. Однак, листом від 16.09.2015 року подані для отримання дозволу матеріали Департаментом були повернуті Косарському МПД ДП «Укрспирт» у зв'язку з їх недоліками.

Після повторної подачі заяви від 25.09.2015 року, Косарським МПД ДП «Укрспирт» 05.10.2015 року отримано дозвіл на спеціальне водокористування з терміном дії до 06.10.2020 року.

Косарським МПД ДП «Укрспирт» не обґрунтовано поважність причин неможливості своєчасного отримання (продовження) дозволу на спеціальне водокористування у встановлений законодавством термін.

Внаслідок самовільного використання водних ресурсів, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області, згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 року, зареєстрованої в Мін'юсті України від 14.08.2009 року за № 767/16783 (зі змінами), проведено розрахунок розміру завданих державі збитків за самовільне використання 38800 м3 поверхневих вод з р. Косарка на суму 96243,40 грн. та за використання 21600 м3 підземної води зі свердловини на суму 52682,40 грн.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783) затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (далі - Методика), яка встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами). Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Згідно з п. 1.4. Методики державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків.

Відповідно до п. 9.1. Методики розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за встановленою формулою з врахуваням об'єму самовільно використаної води.

Відповідно до п. 9.2 вказаної Методики фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи-підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності).

Згідно довідки, наданої Косарським МПД ДП «Укрспирт» у період часу з 01.01.2015 року по 05.10.2015 року підприємством забрано води: поверхневої з р. Косарка в кількості 38800 м3, та артезіанської води зі свердловини в кількості 21600 м3.

На підставі даних первинного обліку, статистичної звітності, довідок підприємства, Державною екологічною інспекцією у Черкаській області проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених відсутністю чинного дозволу на спецводокористування Державним підприємством спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» Косарське місце провадження діяльності (МПД) на загальну суму 148925,80 грн., які підлягають стягненню до бюджету.

Державною екологічною інспекцією у Черкаській області 26.10.2016 року на адресу відповідача направлено претензії про сплату до бюджету заподіяної державі шкоди, які залишені без задоволення.

Відповідач в ході розгляду спору проти позову заперечував. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що право спеціального водокористування, що виникло у відповідача на підставі дозволу № УКР5325-а14рк на спеціальне водокористування, виданого 14.10.2011 року строком дії до 31.12.2014 року, не припинялось, оскільки відповідним органом, що його видав не приймалось рішення про припинення права водокористування.

Суд не погоджується з відповіднми твердженнями відповідача, оскільки у виданому дозволі встановлено строк його чинності до 31.12.2014 року. Відповідно в період з 01.01.2015 року дозвіл втратив чинність і за відсутності нового (продовженого) дозволу, чинного в період з 01.01.2015 року до 05.10.2015 року, водокористування відбувалось без спеціального дозволу.

Також, відповідач у відзиві зазначав, що видобування підземних вод здійснювалось ДП «Укрспирт» у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах лімітів встановлених ст. 23 Кодексу України про надра, оскільки підземні води є частиною надр і відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення.

Відповідні твердження відповідача безпідставні та не підтверджені жодними доказами. Чинним законодавством встановлено випадки обов'язковості отримання дозволу на спеціальне водокористування, що відповідачем і здійснювалось в період до 01.01.2015 року та після 05.10.2015 року, однак у спірний період відповідачем не дотримано вимог законодавства про наявність дозволу та здійснено фактичне водокористування зі свердловин, відповідно з застосуванням спеціальних пристроїв та з р. Косарка для господарських і виробничих потреб.

Оскільки, відповідач є підприємством по виробництву спитру, технологічний процес якого передбачає застосування води, відсутні підстави стверджувати, що вода не використовувалась відповідачем для виробничих потреб.

Щодо посилань відповідача, що Довідка №1167 від 29.09.2016 року, на підставі якої проводився розрахунок завданих державі збитків, не є належним доказом у даній справі, оскільки в розумінні ст. 55 ГК України та п. 9.2 Методики, оскільки підписана не уповноваженою особою, судом встановлено, що відповідно до п. 4 р. 1 Положення про Косарське МПД ДП «Укрспирт», що затверджене наказом генерального директора ДП «Укрспирт» №19 від 01.02.2011 року, безпосереднє керівництво здійснює керівник МДП (Місця провадженя діяльності).

Стаття 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, на пільгових умовах.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (п. 9 ч. 1 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України).

Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода завдана внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища погіршення якості природних ресурсів.

Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» забезпечення реалізації екологічної політики України, контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища належить до повноважень екологічних інспекцій.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

До компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях згідно зі ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» належить, зокрема, право звертатися до суду із позовами про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Станом на момент розгляду спору, нараховані і заявлені до стягнення в матеріалах справи збитки не сплачені.

Згідно пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (стаття 48 Водного кодексу України).

Відповідно до частин 1, 3 та 6 статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу; видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних; спеціальне водокористування є платним.

Крім того, органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, встановлюються строки спеціального водокористування (частина 1 статті 50 Водного кодексу України).

Відповідно до пункту 1.6 роз'яснення президії Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» № 02-5/744 від 27.06.2001 року, вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.

Мінагрополітики в поясненнях наголошувало на необхідності розподілу присуджених до стягнення сум у відповідності до вимог Бюджетного кодексу Україн.

Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету України. Водночас, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зараховуються до спеціального фонду місцевих бюджетів, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

У зв'язку з чим, заподіяні державі порушенням вимог природоохоронного законодавства збитки підлягають стягненню з відповідача з врахуванням відсоткового співвідношення: до спеціального фонду державного, обласного та місцевого бюджетів.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача 148925,80 грн. збитків, завданих порушенням вимог природоохоронного законодавства підлягають задоволенню в повному обсязі шляхом стягнення 30% наведеної суми, що складає 44677,74 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України, 50% наведеної суми, що складає 74462,90 грн. до спеціального фонду бюджету Косарської сільської ради, Кам'янського району, Черкаської області та 20% наведеної суми, що складає 29785,16 грн. до спеціального фонду бюджету Черкаської області.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору в сумі 2233,89 грн. підлягають відшкодуванню відповідачем на користь Прокуратури Черкаської області.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Київської області, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (07400, Київська область, м. Бровари, ул. Гагаріна, 16, код 37199618) 148925,80 грн. збитків, завданих державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зарахувавши кошти в сумі: 44677,74 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України; 74462,90 грн. до спеціального фонду бюджету Косарської сільської ради, Кам'янського району, Черкаської області; 29785,16 грн. до спеціального фонду бюджету Черкаської області.

3. Стягнути з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (07400, Київська область, м. Бровари, ул. Гагаріна, 16, код 37199618) на користь Прокуратури Черкаської області (18000, м. Черкаси, б-р Шевченка, 286) 2233,89 грн. витрат по сплаті судового збору.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 25.04.2017 р.

Суддя Т.П. Карпечкін