Постанова від 21.04.2017 по справі 464/1463/17

Справа № 464/1463/17

пр.№ 2-а/464/164/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2017 року

Сихівський районний суд м.Львова

в складі: головуючого-судді Чорна С.З.

при секретарі Довгун Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 районної адміністрації Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛНПЦ «Біомед», третя особа: ЛКП «Під Зуброю», ОСББ «Поступ» про демонтаж,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 районна адміністрація ЛМР звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж, без фундаменту шириною - 3,28 м., довжиною - 5,40 м., висотою - 2,60 м., що розташований від житлової будівлі на відстані 9 м та від крайнього вікна житлового будинку на відстані 6 м (ліва сторона від гаражу), позаду на 40 см до будівлі аптеки «Біомед» на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б у м.Львові; стягнути з відповідача понесені судові витрати по сплаті судового збору. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» здійснює свою діяльність на земельній ділянці, яка належить товариству на праві власності, цільове призначення якої є виключно для обслуговування будівлі медичного закладу (державний акт на земельну ділянку серії ЯМ №351756 від 19.12.2012р. площею 0,1539 га та витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.03.2013р.). Директор та засновник ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» ОСОБА_3 самочинно встановив збірно-розбірний металевий гараж, що розташований на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б за що притягнутий до адміністративної відповідальності. Самочинне будівництво збірно-розбірного металевого гаража між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б виявлено ЛКП «Під Зуброю» та заактовано 18.03.2015р. у протоколі про адміністративне правопорушення. З листа департаменту містобудування вбачається, що вказаним департаментом не надавалися містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, будівельного паспорта на будівництво капітального гаража та висновку про можливість розміщення металевого збірно-розбірного гаража. Таким чином, ОСОБА_1 районною адміністрацією ЛМР 10.06.2015р. винесено розпорядження № 268 «Про демонтаж самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаража на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б». Станом на дату подачі даного позову відповідачем не здійснено демонтаж металевого гаража, у зв'язку з чим адміністрація просить вирішити дане питання в судовому порядку.

Представник позивача ОСОБА_1 районної адміністрації ЛМР в судовому засіданні позов підтримала, дала пояснення аналогічні змісту позовної заяви, просить позов задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» в судовому засіданні надала пояснення аналогічні за змістом долучених до матеріалів справи письмових заперечень, згідно яких позов адміністрації заперечує з тих підстав, що спірний гараж розміщений на земельній ділянці, яка є у власності відповідача. Зазначена споруда не має фундаменту та є будівлею тимчасового характеру, а тому дії позивача щодо встановлення збірно-розбірної металевої споруди не підпадають під визначене нормами закону поняття самочинного будівництва, положення про врегулювання питань самочинного будівництва у м.Львові не підлягає застосуванню до даних правовідносин, а відтак, і не може слугувати правовою підставою розпорядження. Держархбудінспекцією жодних порушень відповідачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил виявлено не було, відповідних доказів матеріали справи не містять, вважають безпідставними та необґрунтованими доводи позивача про порушення відповідачем вимог будівельних норм та правил пожежної безпеки. Оскільки необхідність отримання дозвільного документу для задоволення тимчасової споруди для обслуговування будівлі медичного закладу на своїй власній земельній ділянці жодним законом не встановлено, необґрунтованими є доводи позивача про протилежне. Враховуючи наведене, та з огляду на регламентоване Земельним кодексом України право власника земельної ділянки користуватись і розпоряджатись своєю власністю на власний розсуд, вважає, що доводи позивача про відсутність у відповідача права на встановлення спірної споруди для господарських цілей на власній земельній ділянці без відповідного дозволу та/або погодження не ґрунтується на нормах закону. При цьому, жодних прав та охоронюваних законом інтересів ні самого позивача, ні будь-яких третіх осіб, відповідачем порушено не було, встановлені законом підстави для звернення до суду з даним позовом - відсутні, що у свою чергу є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову. Крім того, просить в силу положень ч.2 ст.99 КАС України, у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, залишити позовну заяву адміністрації без розгляду.

Представник третьої особи ЛКП «Під Зуброю» в судовому засіданні позов адміністрації підтримав, вважає такий підставним та таким, що підлягає задоволенню.

Представник третьої особи ОСББ «Поступ» в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, причини неявки не повідомив, а тому суд вважає можливим, розглянути справу у відсутності представника, за наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі та з'ясувавши її дійсні обставини, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що земельна ділянка на вул.М.Драгана, 4-4б у м.Львові була надана відповідачу - ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» Управлінням Держкомзему у м.Львів у приватну власність 19.12.2012р., що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №351756 від 19.12.2012р. та витягом Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.03.2013р.

Постановою адміністративної комісії при Личаківській районній адміністрації від 09.04.2015р. №35 ОСОБА_3, як засновника та директора ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед», притягнуто до адміністративної відповідальності за самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б у вигляді штрафу, який було добровільно ним сплачено. Самочинне будівництво збірно-розбірного металевого гаража між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б виявлено ЛКП «Під Зуброю» та заактовано 18.03.2015р. у протоколі про адміністративне правопорушення.

07.05.2015р. директор ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» ОСОБА_3 звернувся до голови ОСОБА_1 районної адміністрації зі заявою про узаконення самочинно встановленої металевої збірно-розбірної конструкції (гаража) між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б у м.Львові, яка належить ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед», оскільки тимчасова металева конструкція необхідна відповідачу для зберігання господарського інвентарю та будівельних матеріалів.

03.06.2015р. на засіданні міжвідомчої комісії при ОСОБА_1 районній адміністрації розглянуто заяву відповідача від 07.05.2015р. про узаконення самочинно встановленої металевої збірно-розбірної конструкції (гаража) між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б у м.Львові та встановлено, що самочинна споруда встановлена без дозволу органу місцевого самоврядування та мешканців житлового будинку на вул.Драгана, 4, тому підлягає демонтажу, що підтверджується протоколом №11 від 03.06.2015р.

Розпорядженням голови ОСОБА_1 районної адміністрації «Про демонтаж самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаража на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б» №268 від 10 червня 2015 року зобов'язано ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б і привести благоустрій земельної ділянки до попереднього стану в термін до 01.07.2015р.

Комісією ЛКП «Під Зуброю» складено акт від 14.07.2015р. про те, що відповідач не виконав вимог розпорядження №268 від 10.06.2015 р., що стало підставою для звернення з позовом до суду.

На виконання вказаного Розпорядження директором ЛКП «Під Зуброю» директору ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» було скеровано попередження № 305 від 05.08.2015р. з вимогою демонтувати збірно-розбірний металевий гараж, встановлений між будинками по вул.Дарагана, 4-4б і привести благоустрій земельної ділянки до попереднього стану.

Станом на дату прийняття рішення у справі демонтаж відповідачем металевого гаража не здійснено, що визнав представник відповідача у судовому засіданні.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2016р. у справі №876/10312/15 за позовом ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» до ОСОБА_1 районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - ОСББ МЖК «Поступ» про визнання незаконним та скасування розпорядження ОСОБА_1 районної адміністрації «Про демонтаж самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаража на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-4б» №268 від 10.06.2015р., апеляційну скаргу задоволено частково. Постанову Сихівського районного суду м.Львова від 25.09.2015р. в справі № 464/5088/15-а - скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» до ОСОБА_1 районної адміністрації Львівської міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСББ МЖК «Поступ» про визнання незаконним та скасування розпорядження - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п.2 розпорядження ОСОБА_1 районної адміністрації Львівської міської ради № 268 від 10.06.2015р. «Про демонтаж самочинно встановленого металевого гаража на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б в частині зобов'язання ОСОБА_2 «ЛНПЦ «Біомед» демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б і привести благоустрій земельної ділянки до попереднього стану.

Вказаною постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2016р. встановлено, що знесення самовільного будівництва можливе лише за рішенням суду; у виконавчих органів місцевих рад відсутні повноваження приймати рішення про зобов'язання демонтувати об'єкт самочинного будівництва. Також в постанові встановлено, що приймаючи п.1 оскаржуваного розпорядження №268 від 10.06.2015р. про затвердження висновку міжвідомчої комісії при ОСОБА_1 районній адміністрації (протокол від 03.06.2015р. № 11, параграф 1), ОСОБА_1 районна адміністрація Львівської міської ради діяла на підставі та в межах повноважень, що передбачені Конституцією та Законами України, чого не було враховано судом першої інстанції.

Стаття 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно з п.10 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення.

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011р. затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, відповідно до п.п.2.1., 2.2. якого підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди.

Частиною 2 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Виконавчим органам міських рад делеговано повноваження у галузі будівництва зі здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу (п.п.3 п.«б» ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно із п.3.4 Ухвали Львівської міської ради від 08.07.2010р. № 3704 «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради» до повноважень районних адміністрацій в галузі будівництва, зокрема, належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом, департаментом містобудування порядку щодо фактів самовільного будівництва.

Згідно п. 1.6.6. «Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові», затвердженого рішенням виконавчого комітету ЛМР №835 від 09.09.2011р., до ознак самочинного будівництва належить зокрема, влаштування (встановлення, будівництво) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення без дозволу виконавчого органу міської ради і належно затвердженої проектної документації або з істотним відхиленням від проекту.

Згідно з п.2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки, відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається (п.2.20, 2.21 Порядку). Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.31 Порядку). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п.2.30 Порядку).

Відповідно до п.2.1 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові, затвердженого ухвалою ЛМР № 3190 від 20.03.2014р., розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту прив'язки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою; місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив'язки, та плану земельної ділянки або схемі прив'язки. Тимчасові споруди розміщуються і функціонують відповідно до вимог чинного законодавства України та інших нормативних актів, прийнятих у межах компетенції органами державної влади та органами місцевого самоврядування (п.2.3).

Пунктом 7.1 даного Положення передбачено, що демонтажу підлягають тимчасові споруди: для встановлення яких закінчився термін дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою або термін дії договору оренди земельної ділянки і суб'єкту господарювання відмовлено у його продовженні; самовільно встановлені ТС. Право районної адміністрації звертатися з позовом до суду про демонтаж передбачено пунктом 7.8 Положення.

Таким чином, закон визначає, що встановлення тимчасових споруд допускається за умови виготовлення відповідних документів, а у разі встановлення тимчасової споруди самовільно, остання підлягає демонтажу. Твердження відповідача про те, що спірний гараж (тимчасова споруда) був встановлений на земельній ділянці, яка належить йому на праві приватної власності, суд не приймає до уваги як аргумент, оскільки наявність власної земельної ділянки не дає йому права здійснювати розміщення будь-яких споруд на ній без відповідного дозволу/погодження.

Враховуючи наведене, оскільки відповідачем не дотримано встановленого порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, суд вважає, що вимога про зобов'язання відповідача демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-46 є обґрунтованою та такою, що підлягають до задоволення.

Суд не приймає до уваги покликання представника відповідача на пропуск позивачем при подачі вказаного позову шестимісячного строку звернення до адміністративного суду передбаченого ч.2 ст.99 КАС України, оскільки про порушення відповідачем встановленого порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності заявлено позивачем ще при подачі позову до господарського суду Львівської області (провадження у справі порушено ухвалою суду від 15.02.2016р.), в подальшому розгляд даної справ тривав до винесення Львівським апеляційним господарським судом постанови від 15.02.2017р., якою провадження у справі з підстав її невірної підвідомчості було припиненим, а відтак позивач не допустив пропуску строку звернення до адміністративного суду передбаченого ч.2 ст.99 КАС України.

Крім того, вирішуючи питання стягнення судових витрат, суд приходить до висновку, що відповідно до ст.94 ЦПК України з відповідача в користь позивача підлягають стягнення понесені останнім витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн., що підтверджені відповідним платіжним дорученням.

На підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011р., Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові, затвердженого ухвалою ЛМР № 3190 від 20.03.2014р. та керуючись ст.ст.1, 5-15, 71, 94, 100, 103, 159-163, 171-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

позов ОСОБА_1 районної адміністрації Львівської міської ради - задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛНПЦ «Біомед» демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж, без фундаменту шириною - 3,28 м., довжиною - 5,40 м., висотою - 2,60 м., що розташований від житлової будівлі на відстані 9 м та від крайнього вікна житлового будинку на відстані 6 м (ліва сторона від гаражу), позаду на 40 см до будівлі аптеки «Біомед» на земельній ділянці між будинками на вул.М.Драгана, 4-4б у м.Львові.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛНПЦ «Біомед» (ідентифікаційний номер 39518763) в користь ОСОБА_1 районної адміністрації Львівської міської ради 1 600 гривень понесених судових витрат по сплаті судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: