Провадження № 2-а/317/55/2017
Справа № 317/1223/17
25 квітня 2017 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі колегії суддів:
головуючого судді Яркіної С.В.
суддів Ачкасова О.М.
ОСОБА_1
при секретарі Ігнатченко Ю.О.
за участі:
позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області про визнання дій протиправними, скасування постанови Широківської територіальної виборчої комісії Запорізької області, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області про визнання дій протиправними, скасування постанови Широківської територіальної виборчої комісії Запорізької області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 30.03.2017 року позивача зареєстровано кандидатом в депутати Широківської сільської ради. 07.04.2017 року до Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області надійшла скарга від депутата Запорізької районної ради Запорізької області ОСОБА_3, в якій зазначено, що позивач порушив вимоги законодавства при здійсненні передвиборчої агітації, а саме розпочав виготовлення та розповсюдження агітаційного матеріалу до початку передвиборчої агітації та розповсюджував друкований агітаційний матеріал без зазначення інформації про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Позивачем були надані пояснення Широківській сільській виборчій комісії Запорізької області, в яких він зазначав, що норми законодавства не порушував, передвиборчу агітацію розпочав 6 квітня 2017 року, і до цього часу розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів не здійснював. Позивачем зазначалося, що в своїй скарзі ОСОБА_3 не надав жодних доказів того, що агітаційний матеріал було виготовлено та розповсюджено саме на замовлення позивача. 08.04.2017 ОСОБА_2 надав Широківській сільській виборчій комісії Запорізької області його друкований агітаційний матеріал, який виготовлений 06.04.2017 року за рахунок власного виборчого фонду з використанням обладнання, що належить йому особисто на праві приватної власності з інформацією про особу, відповідальну за випуск. Однак 11 квітня 2017 року Широківською сільською виборчою комісією Запорізької області винесено постанову №179/1, відповідно до якої дії позивача, як кандидата в депутати Широківської сільської ради, що полягають в порушенні порядку виготовлення та розміщення друкованих агітаційних матеріалів, визнані такими, що не відповідають п. 2, 3 ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори».
Позивач вважає дії Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області неправомірними, з огляду на наступне.
Широківська сільська виборча комісія Запорізької області на своєму засіданні 11.04.2017 року розглянула скаргу ОСОБА_3 без участі позивача, чим порушила вимоги пункту 7.2 розділу 7 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів. Окрім того, комісією порушено дводенний термін розгляду скарги, оскільки скарга була отримана комісією 07.04.2017 року, а розглянута на засіданні 11.04.2017 року. Окрім того, ОСОБА_3 є неналежним заявником, оскільки не відноситься до жодного із передбачених законодавством суб'єктів оскарження. Скарга ОСОБА_3 не відповідає вимогам щодо форми та змісту скарги, тому як не містить: адреси місця проживання суб'єкта звернення, прізвища, власного імені, по батькові, чітко сформульованих вимог із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб'єкта розгляду скарги. Крім того, позивачу не була надіслана копія постанови, що порушує його права щодо можливості оскарження даної постанови.
Разом з позовом до суду надійшло клопотання про визнання причини пропуску звернення до суду поважною та його поновлення, з огляду на отримання оскаржуваної постанови лише 20.04.2017 року у Запорізькому РВ ДВП ГУНП у Запорізькій області.
Враховуючи вищевикладені обставини, позивач був змушений звернутись до суду із зазначеною адміністративною позовною заявою.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав свої позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Суд, заслухавши позивача, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07.04.2017 року ОСОБА_3 подав до Широківської виборчої комісії Запорізької області скаргу, в якій він зазначив, що кандидатом в депутати Широківської сільської ради ОСОБА_2 порушуються вимоги законодавства при здійсненні передвиборчої агітації, а саме розпочато виготовлення та розповсюдження агітаційного матеріалу до початку передвиборчої агітації та розповсюдження друкованого агітаційного матеріалу без зазначення інформації про замовника та установи, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
В обґрунтування своєї скарги ОСОБА_3 було надано примірник агітаційного матеріалу, який залучений до матеріалів скарги.
Згідно з постановою № 179/1 від 11.04.2017 року Широківська сільська виборча комісія встановила, що строки проведення передвиборчої агітації ОСОБА_2 не порушені, щодо порушення п. 5 ст. 60, ч.ч. 2, 3 ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори» розгляд питань перенаправлено до поліції Запорізького району. При цьому п. 3 оскаржуваної постанови встановлено, що ОСОБА_2 було порушено порядок виготовлення та розміщення друкованих агітаційних матеріалів.
Колегія суддів вважає, що постанова є незаконною та необґрунтованою та підлягає скасуванню, а дії Широківської сільської виборчої комісії щодо розгляду скарги ОСОБА_3 є протиправними, з огляду на наступне.
За приписами п. 2.1 розділу 2 Постанови ЦВК від 05.09.2015 року №229 «Про порядок розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів», суб'єктами звернення зі скаргою можуть бути:
1) кандидат у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, селищної, сільської ради (далі - кандидат у депутати);
2) довірена особа кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі (далі - довірена особа кандидата у депутати) - від імені кандидата у депутати;
3) кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости;
4) довірена особа кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости - від імені кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости;
5) місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах;
6) представник місцевої організації політичної партії в територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу (далі - представник місцевої організації партії) - від імені місцевої організації партії;
7) уповноважена особа місцевої організації партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі (далі - уповноважена особа місцевої організації партії), - від імені місцевої організації партії. При цьому за змістом статті 61 Закону уповноважені особи місцевої організації партії у багатомандатному, територіальному виборчому окрузі представляють місцеву організацію партії у відносинах з виборчими комісіями, крім Центральної виборчої комісії, на території відповідного виборчого округу;
8) офіційний спостерігач від місцевої організації партії, яка висунула кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, від кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости (далі - офіційний спостерігач від місцевої організації партії, від кандидата);
9) офіційний спостерігач від громадської організації;
10) виборча комісія, утворена відповідно до Закону;
11) виборець - громадянин України, який згідно з частиною першою статті 3 Закону має право голосу на відповідних місцевих виборах. При цьому виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів оскарження, якщо ці рішення, дії чи бездіяльність порушили або порушують особисто його виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі.
З огляду на копію скарги, яка міститься в матеріалах справи, ОСОБА_3 не є суб'єктом звернення зі скаргою відповідно до вищевказаної постанови ЦВК від 05.09.2015р., оскільки звернувся як депутат Запорізької районної ради Запорізької області. Доказів того, що ОСОБА_3 є належним суб'єктом звернення зі скаргою відповідачем не надано.
Відповідно до пунктів 6.1 та 6.7 розділу 6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 05.09.2015 року №229, невідкладно після надходження скарги виборча комісія перевіряє дотримання суб'єктом звернення зі скаргою вимог Закону та цього Порядку щодо форми та змісту скарги.
Відповідно до ст. 96 Закону України «Про місцеві вибори», форма і зміст скарги повинні містити:
1) назву виборчої комісії, до якої подається скарга;
2) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта звернення зі скаргою, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
3) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта оскарження, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
4) суть порушеного питання;
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги;
6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб'єкта розгляду скарги;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) у разі їх наявності зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб);
9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою або його представника із зазначенням дати підписання.
До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що додаються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.
Як вбачається з матеріалів справи, скарга ОСОБА_3 не відповідає вимогам законодавства, оскільки не містить усіх обов'язкових елементів.
В порушення п. 7.5 розділу 7 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 05.09.2015 року №229 скарга розглянута поза межами встановленого дводенного строку.
Крім того, в порушення п. 7.2 розділу 7 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 05.09.2015 року №229 позивач не запрошувався на засідання комісії.
Отже, проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що надані позивачем докази є належними, допустимими, та такими, що підтверджують обставини, викладені у позові. У свою чергу, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого згідно з вимогами ст. 71 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та дій, в судове засідання не з'явився, не надав жодних заперечень та доказів.
Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи позивача щодо визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом, оскільки як встановлено в судовому засіданні, про існування оскаржуваної постанови позивач дізнався 20.04.2017 р.
У зв'язку з викладеним адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2,4,9,11,71,86, 162, 172, 175 КАС України, Законом України «Про місцеві вибори», Постановою ЦВК від 05.09.2015 року №229 «Про порядок розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів» суд, -
Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_2 строку звернення до суду з даним позовом.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області про визнання дій протиправними, скасування постанови Широківської виборчої комісії Запорізької області - задовольнити.
Визнати протиправними дії Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області щодо розгляду скарги відносно ОСОБА_2.
Скасувати постанову Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області від 11.04.2017 року №179/1.
Стягнути з Широківської сільської виборчої комісії Запорізької області судовий збір в дохід держави в розмірі 640,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови суду.
Головуючий суддя С.В. Яркіна
Судді Д.І. Сакоян
ОСОБА_4