Постанова від 03.04.2017 по справі 140/599/17

Справа № 140/599/17

Провадження №2-а/140/45/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.04.2017 року м. Немирів

Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Слободяник Т.В. при секретарі Затишняку А.О. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської райдержадміністрації про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльності ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області щодо перерахунку йому щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016 рік протиправною та зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити йому недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що він являється учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АБ 348449 від 25.12.2015 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій.

Згідно із вимогами ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій повинна щорічно, до 05 травня, виплачуватися разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Частиною 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" визначено, що у 2016 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 травня 2016 року становить 1130 гривень.

Таким чином позивач повинен був отримати у 2016 році - 5650 гривень. Однак, згідно листа-відповіді ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації № 01-Л-14-695 від 05.01.2017 року йому перераховано та виплачено 920 гривень, недоплата складає за 2016 рік - 4730 гривень.

ОСОБА_1 не згідний з тим, що УСЗН виплати грошової допомоги проведені відповідно до вимог діючого законодавства, тому звернувся до суду з даною заявою.

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує та просить його задовільнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги не визнав та просить відмовити в задоволені даного позову в повному обсязі.

Суд, ознайомившись із маьералами справи, дослідивши докази дійшов до наступного.

Доведено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення особи, яка має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій серії АБ 348449 від 25.12.2015 року на ім'я ОСОБА_1 (а.с.10) і має право на щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Однак, всупереч ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ відповідач за 2016 рік виплатив йому цю допомогу лише у встановленому постановою КМУ від 02.03.2016 р. № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», розмірі 920 гривень, що підтверджується листом відповідача № 01-Л-14-695 від 05.01.2017 року та зазначено, що допомога виплачена у розмірі, який визначає Кабінет Міністрів України в межах бюджетних

призначень. Постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 встановлено саме такий розмір разової грошової допомоги в 2016 році до 5 травня учасникам бойових дій.

Як вбачається із ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 ратифікованої Україною 11.09.1997 р. Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), ст. 17-1 Конвенції, згідно з якими кожен має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, державам - учасницям Конвенції заборонено скасовувати встановлені нею права.

Ст. 13 Конвенції, яка гарантує кожному право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо порушення передбаченого Конвенцією права було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Практикою Європейського Суду з прав людини, згідно з якою: а). конвенційне поняття «майно» являє собою «існуюче майно» або засоби, включаючи право вимоги, відповідно до якого заявник може стверджувати, що він має принаймні «законне сподівання» стосовно ефективного здійснення права власності (справа «ОСОБА_5 Ганс-Адам ІІ проти Німеччини», заява № 42527/98, рішення від 12.07.2001 р. п. 83); б). засоби юридичного захисту ефективними є тоді, коли вони можуть запобігти виникненню умов, які становлять порушення, або не допустити подальшого існування таких умов (справа «Мельник проти України», заява № 72286/01, рішення від 28.03.2006 р., щодо статті 13); в). принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя (справа «Броньовський проти Польщі», заява № 31443/96, рішення від 22.06.2004 р., п. 184).

Ч. 2 та ч. 3 ст. 22 Конституції України, за змістом яких конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Статті 46 Конституції України, відповідно до якої, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Ч.ч. 1, 2 ст. 8 КАС України, за якими під час вирішення справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, права людини визнаються найвищими соціальними цінностями, вони визначають зміст і спрямованість діяльності держави; цей принцип застосовується з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому нормативно-правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Ч. 1 ст. 244-2 КАС України, за якою висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй правовій діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком (редакція цієї норми про те, що учасникам бойових дій до 5 травня виплачується щорічна разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, викладена в Законі України від 28.12.2007 р. № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнана такою, що не відповідає Конституції України і втратила чинність з дня ухвалення цього Рішення.

Ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за якою щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Оскільки ОСОБА_1 як учасник бойових дій має право на щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, однак всупереч ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ відповідач за 2016 рік виплатив йому цю допомогу лише у встановленому постановою КМУ від 02.03.2016 р. № 141 «;Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», розмірі 920 гривень, чим порушив його законне право, то за для його захисту бездіяльність ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області щодо перерахунку ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ, за 2016 рік необхідно визнати протиправною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведення виплат, з урахуванням фактично виплачених коштів.

Доводи представника відповідача викладені у запереченнях на позовну заяву про законність його дій щодо виплати ОСОБА_1 у 2016 р. установленої постановою КМУ від 02.03.2016 р. № 141 «;Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», та п.26 Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 р. № 79-VІІІ, одноразової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі 920 гривень, до уваги судом не беруться, оскільки на час виплати ОСОБА_1 у квітні 2016 р. щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ та постанова КМУ від 02.03.2016 р. № 141, водночас, положення Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 р. № 79-VІІІ не містить встановленого розміру передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ виплати та не скасовує викладену у цьому законі норму, а тому виходячи із визначених у ч.4 ст.9 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2016 році необхідно застосовувати не постанову КМУ від 02.03.2016 р. № 141, а Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ. При цьому посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань для виплати допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком суперечать практиці Європейського Суду з прав людини, який констатував, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (справа «Кечко проти України»).

Висновки суду відповідають позиції Верховного Суду України, зазначеній в постанові від 10.02.2016 р. (справа № 537/5837/14-а), яка згідно зі ст.242-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй правовій діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Отже, позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо перерахунку позивачу щорічної одноразової грошової допомоги за 2016 рік до 5 травня у розмірі, встановленому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є протиправною, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 8, 17, 79, 104-106, 143, 158-163, п. 8 ч. 6 ст.183-2, 255, 257, 267 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовільнити повністю.

Визнати бездіяльність ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області щодо перерахунку ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому статтею 12 Закону України 'Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за 2016 рік протиправною.

Зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до апеляційного адміністративного суду Вінницької області.

Суддя: підпис

Копія вірна:

Суддя: