Постанова від 14.04.2017 по справі 183/1427/17

Справа № 183/1427/17

№ 2-а/183/114/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2017 року м.Новомосковськ

Суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Парфьонов Д.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщені суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

23 березня 2017 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», починаючи з 01 березня 2017 року, відповідно до листа Новомосковської районної державної адміністрації та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», починаючи з 01 березня 2017 року, відповідно до листа Новомосковської районної державної адміністрації.

В обґрунтування позову посилається на те, що перебуває на пенсії та з 28 січня 2003 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Дізнавшись, що значно підвищилася заробітна плата осіб, працюючих на тій посаді, на якій він працював перед виходом на пенсію, а саме - на посаді заступника начальника управління агропромислового розвитку Новомосковської районної державної адміністрації, маючи право на перерахунок пенсії відповідно до підвищеної заробітної плати, 28 лютого 2017 року звернувся до Новомосковського об'єднаного управління пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії. 13 березня 2017 року позивач отримав відмову в здійсненні перерахунку пенсії з підстав не надання належним чином складеної довідки про заробітну плату, в той час як ним було надано відомості про заробітну плату у формі листа та з посиланням на розділ ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказує, що означеними діями відповідач порушує ст.ст. 46, 48 Конституції України, де закріплено право громадян на соціальний захист у випадках передбачених законом. Зазначає, що здійснення перерахунку щомісячного розміру пенсії є не право, а обов'язок відповідача, внаслідок чого звернувся з позовом до суду. Посилається на те, що на момент виходу позивача на пенсію діяли норми законодавства, які передбачали право на такий перерахунок і, відмовляючи в перерахунку та застосовуючи норми законодавства, які прийняті пізніше та які не передбачають право державних службовців на проведення перерахунку пенсії відповідач порушує норми Конституції України, Європейської соціальної хартії від 03 травня 1996 року,Європейську конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, суттєво звужує права позивача і дії відповідача є прямим втручанням в його право власності.

Відповідач заперечив проти задоволення позову, про що надав відповідні письмові заперечення, в яких зазначив, що на виконання вимог Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, зокрема, статті 37 Закону, якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії прийнято ряд нормативно-правових актів, зокрема постанову Кабінету Міністрів України від 31 лютого 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та спільний наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад». З 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону № 3723 (розділ III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213. У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ скасовано, зокрема статтю 37 Закону № 3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889). Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723. Внаслідок викладеного дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом № 3723 перераховуються тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд вважає за можливе ухвалити рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.

Матеріали справи свідчать, сторонами визнано, що позивач перебуває на обліку в Новомосковському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, призначену з урахуванням положень Закону України «Про державну службу» з 28 січня 2003 року. На момент виходу на пенсію позивач працював на посаді заступника начальника управління агропромислового розвитку Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.

Листом в.о голови Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 27 лютого 2017 року № О-11 позивача повідомлено, що з 01 грудня 2011 року посаду заступника начальника управління агропромислового розвитку Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області скорочено. Станом на 01 травня 2016 року посадовий оклад заступника начальника самостійного управління, передбачений в розмірі 3963,00 грн., а станом на 01 січня 2017 року в розмірі 4400,00 грн. Ранг присвоєно у межах категорії посади, до якої належить посада державної служби, враховуючи період роботи державного службовця на займаній посаді, а саме 6, надбавка за який складає 500,00 грн.

15 листопада 2016 року позивач подала заяву відповідачу, в якій просила здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, на підставі листа № 466 від 08 листопада 2016 року.

Як визнано сторонами, 28 лютого 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі листа в.о голови Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 27 лютого 2017 року № О-11.

Відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача.

Вирішуючи питання по суті позову, суд виходить з наступного.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Водночас, пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На момент звернення позивача до суду Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не визначені.

Також пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Ця норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

Отже, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії (з 01 березня 2017 року), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було, відтак у відповідача були відсутні законні підстави для проведення перерахунку на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стаття 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регулює питання перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку, що оскільки станом на час звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» вже діяла в редакції, що не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідних працівників, відсутні й підстави для застосування норми Закону, що втратила чинність.

Доводи позивача щодо необхідності при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, суд вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до УПФУ, не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку не має місця звуження соціально-правових гарантій відповідних категорій осіб, які отримують пенсію державного службовця, з огляду на наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В свою чергу, жодні соціальні права не є абсолютними, вони можуть бути обмежені у визначеному Законом порядку. Так, у відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За своєю правовою природою право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників за відповідною посадою є разовою формою підвищення грошової винагороди (пенсії) особам, які звільнені зі служби на пенсію. Вона може бути здійснена з метою забезпечення відповідності розміру пенсії особи порівняно із заробітною платою працюючих на відповідних посадах осіб, з метою стимулювання до довгострокового виконання особами професійних обов'язків до виходу на пенсію. В свою чергу, право на перерахунок пенсії не належить до таких соціально-правових гарантій державних службовців, як заробітна плата, спеціальні умови праці, пенсія, оскільки не є основним джерелом матеріального забезпечення та не має постійного характеру, безпосередньо не покриває соціальних ризиків, пов'язаних, зокрема, із хворобою, інвалідністю, старістю та виникає лише після звільнення на пенсію.

У рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України встановив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Таким чином, виключення законодавцем статті, що передбачала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних державних службовців не може бути розцінено як звуження соціально-правових гарантій, порушення принципу передбачуваності Закону, та відповідно не створює обов'язку держави для здійснення перерахунку пенсії без правових на те підстав.

Питання судових витрат вирішити відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 71, 99, 100, 158, 160 - 163, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Суддя Д.О. Парфьонов