Справа № 263/1330/17
Провадження № 2/263/832/2017
24 квітня 2017 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Музики О.М., при секретарі Єрмоленка Р.С., за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Маріуполі позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, Маріупольської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Донецької області про стягнення незаконно утриманої суми з пенсії по інвалідності та відшкодування моральної шкоди,
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області (далі - УПФУ в Жовневому районі м. Маріуполя), Маріупольської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Донецької області (далі - МО ПІ ГУ ДФС Донецької області) про стягнення незаконно утриманої суми з пенсії по інвалідності та відшкодування моральної шкоди.
На обґрунтування вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з його пенсії неправомірно утримано грошові кошти у розмірі 429 грн 96 коп., які просив стягнути з відповідачів у солідарному порядку, а також на відшкодування моральної шкоди 2000 грн.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи позову, виконуючи вимоги ст. ст. 10, 213, 214 ЦПК України, суд виходить з такого.
Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 15 ЦПК). Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 108 - 114 ЦПК).
Згідно зі ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
За змістом статей 15, 16 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) (далі - КАС) віднесено до компетенції адміністративних судів. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пенсійний фонду України є органом, уповноваженим відповідно до указаного Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Положеннями ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI передбачено перелік платників єдиного внесу, в якому зазначені роботодавці, фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на мовах трудового договору (контракту) та інші.
Згідно зі ст. 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
11 серпня 2013 року набрав чинності Закон України 04 липня 2013 року № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» та з 01 жовтня 2013 року Міністерство доходів і зборів розпочало адмініструвати єдиний соціальний внесок: приймати та обробляти звіти про суми нарахованого внеску, які підлягають сплаті на рахунки органів Міністерства доходів і зборів, відкриті у Головних управліннях Державної казначейської служби України.
Отже, після утворення Державної фіскальної служби та затвердження відповідного положення від 21 травня 2014 року № 236, до останньої перейшли повноваження адміністрування єдиного соціального внеску.
На разі спір виник з проводу того, що на підставі постанови виконавчої служби від 31 липня 2015 року з пенсії позивача стягнуто загальну суму недоїмки єдиного внеску у розмірі 429 грн 96 коп. і вказані кошти надійшли на рахунок податкової інспекції.
Отже спір наявний між позивачем ОСОБА_1 та Державною фіскальною службовою, до повноважень якої віднесено адміністрування єдиного соціального внеску.
Фактично позивач не згоден із рішенням органу державної влади щодо утримання з його пенсії суми недоїмки єдиного внеску.
Під діями органу державної влади слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань утримання суми єдиного внеску.
Спори, які виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах (п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Суб'єктом владних повноважень відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 статті 50 КАС України передбачено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З урахуванням суті спору та вказаних положень КАС України вирішення спору, що виник між сторонами, відноситься до адміністративної юрисдикції, а тому зазначена справа підлягає вирішенню в порядку адміністративного, а не цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України суд своє ухвалою закриває провадження у справі, якщо, зокрема, справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Оскільки заявлений позивачем спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, однак пред'явлений за правилами цивільного, то провадження у цій справі підлягає закриттю, а позивачу необхідно роз'яснити право на пред'явлення такого позову у порядку, передбаченому КАС України.
Керуючись ст. ст. 10, 205, 213, 214 ЦПК України,-
Провадження у справі за цивільним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, Маріупольської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Донецької області про стягнення незаконно утриманої суми з пенсії по інвалідності та відшкодування моральної шкоди, - закрити.
Роз'яснити ОСОБА_1 право на звернення з таким позовом до суду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання її копії через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області.
Суддя О.М. Музика