Рішення від 18.04.2017 по справі 913/1330/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 квітня 2017 року Справа № 913/1330/16

Провадження №26/913/1330/16

За позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області, с. Морозівка Міловського району

до Відкритого акціонерного товариства “Российские железные дороги” м. Москва Російська Федерація

про внесення змін до договору оренди земельних ділянок № 5459 від 13.07.2007

Суддя Масловський С.В.

У засіданні брали участь:

від прокуратури: представник не прибув.

від позивача: представник не прибув.

від відповідача: представник не прибув.

В судовому засіданні 18.04.2017 у відповідності до статті 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

01.12.2016 заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства “Российские железные дороги” про внесення змін до договору оренди земельних ділянок № 5459 від 13.07.2007.

Ухвалою господарського суду від 01.12.2016 підтверджені підстави представництва прокурора, порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву та її розгляд призначено на 07.02.2017.

Відповідач по справі є нерезидентом, а тому суд враховуючи приписи ст. ст. 69, 75, 125 ГПК України ухвалою від 07.02.2017, зупинив провадження у справі та звернувся до Арбітражного суду міста Москви з судовим дорученням про вручення копії ухвали Господарського суду Луганської області у справі № 913/1330/16 від 01.12.2016 (в перекладі на російську) відповідачу - ВАТ “Российские железные дороги”.

26.12.2016 прокурор через канцелярію господарського суду Луганської області подав власне письмове підтвердження того, що в провадженні господарських судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, немає рішення цих органів з такого спору.

26.12.2016 через канцелярію господарського суду Луганської області прокурор, на виконання пункту 5 ухвали суду про порушення провадження, надав нотаріально засвідчений переклад на російську мову ухвали суду від 01.12.2016 (в двох екземплярах), нотаріально засвідчений переклад на російську мову позовної заяви (в одному екземплярі), завірені копії витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, загальною площею 36,3694 га.

Ухвалою від 07.02.2017 провадження у справі № 913/1330/16 поновлено.

Ухвалою господарського суду від 07.02.2017, у зв'язку із тим, що судом не отримано жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку документів відповідачу (сторона-нерезидент) або про обізнаність останнього про розгляд справи та у зв'язку із зверненням із судовим дорученням про надання правової допомоги (вручення документів) до Арбітражного суду міста Москви, провадження у справі зупинено до 13.03.2017 та відкладено розгляд справи на 13.03.2017.

01.03.2017 позивач через канцелярію господарського суду Луганської області подав власне письмове підтвердження того, що в провадженні господарських судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, немає рішення цих органів з такого спору.

13.03.2017 ухвалою господарського суду Луганської області провадження у справі поновлено.

Враховуючи відсутність жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку документів відповідачеві (сторона-нерезидент) або про обізнаність останнього про розгляд справи, ухвалою від 13.03.2017 суд звернувся із судовим дорученням до Арбітражного суду міста Москви (вул. Велика Тульська, буд.17, м. Москва, Російська Федерація, 115225) про вручення відповідачу - Відкритому акціонерному товариству “Российские железные дороги” (вул. ОСОБА_1., буд. 2, м. Москва, Російська Федерація) копію цієї ухвали, в порядку, визначеному Угодою про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності 1992 року; провадження у справі № 913/1330/16 зупинено до 18.04.2017, у зв'язку із зверненням із судовим дорученням про надання правової допомоги (вручення документів) до Арбітражного суду міста Москви та відкладено розгляд справи на 18.04.2017.

Ухвалою від 18.04.2017 провадження у справі поновлено.

18.04.2017 прокурор та представники сторін в судове засідання не з'явились.

Відповідач вимог ухвали суду щодо надання витребуваних документів не виконав, письмових пояснень по суті спору, письмовий відзив на позов з наданням доказів не надав.

Суд зазначає про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив на позов та письмові пояснення по суті спору через канцелярію суду або шляхом їх направлення на адресу суду поштовим відправленням.

Справа розглядається в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області,-

ВСТАНОВИВ:

Стосовно правомірності звернення з даним позовом до суду керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області, суд зазначає наступне:

Відповідно до ст.121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно з п. 6 частини другої ст. 20 Закону України “Про прокуратуру” при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Стаття 23 Закону України “Про прокуратуру” передбачає, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Абзац третій частини першої та частина третя ст. 2 Господарського процесуального кодексу України визначають, що господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підставою звернення заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.

До відання Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області, на підставі ст.33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, належить справляння плати за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і , внаслідок цього - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Враховуючи викладене, суд вважає, що керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області правомірно, згідно діючого законодавства звернувся до суду з даною позовною заявою для захисту інтересів держави в особі Морозівської сільської ради.

15.03.2007 між позивачем, Морозівською сільською радою Міловського району Луганської області, як орендодавцем, та відповідачем, Відкритим акціонерним товариством “Российские железные дороги”, як орендарем, укладено договір оренди № 5459 від 13.07.2007.

Умовами договору сторони погодили, що орендодавець, на підставі рішення № 15/4 від 29.12.2004 надає, а орендар приймає за плату в строкове платне користування на умовах оренди земельні ділянки несільськогосподарського призначення з кадастровими номерами 4422883300:01:002:0003, 4422883300:01:003:0015, 4422883300:00:01:003:0016 (надалі - ділянка), розташованими на території Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області (п.1.1). В оренду передається ділянка загальною площею 36,3694 га (п.2.1). На ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури, які використовуються в технологічному процесу Відкритого акціонерного товариства “Российские железные дороги” (п. 2.2.). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає - 611005,92 грн в цінах на 01.04.1996 (базова ставка). З урахуванням коефіцієнта індикації встановленого державним комітетом по земельним ресурсам України, нормативно грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2007 складає 1558676,10 грн (п.2.3). Договір укладено строком на 49 років. Після закінчення строку дії договору оренди орендар має переважне право перед іншими особами укласти договір оренди на новий строк на узгоджених сторонами умовами. У цьому разі орендар не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повинен повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.3.1). Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 2% від нормативно грошової оцінки землі та складає 31173,52 грн у рік, що складає 163294,07 руб (п.4.1). Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини щорічної орендної плати у рублевому еквіваленті по ставці Центрального банку на дату сплати на протязі 30 календарних днів наступного за звітнім місяцем з моменту отримання орендарем рахунку, рахунку-фактури від орендодавця (п.4.3). Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, коефіцієнтів орендної плати, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (п.4.4).

Вказаний договір зареєстровано у Міловському відділі державної реєстрації Луганської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що свідчить запис в Державному реєстрі земель від 19.07.2007 за № 040741400099.

19.07.2007 відповідно до акту приймання передачі позивач передав, а відповідач прийняв земельні ділянки загальною площею 36,3694 га.

Відповідно до інформації відділу Держгеокадастру в Міловському районі № 01-08/0093 від 22.03.2016 станом на 01.01.2016 нормативна грошова оцінка земельних ділянок, орендованих відповідачем загалом становить 18217432,46 грн.

Згідно довідки №163 від 12.05.2016 Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області, вартість одного квадратного метра земельної ділянки, на момент укладення договору оренди №5459 від 13.07.2007, становила 4,29 грн.

Даний показник змінювався щорічно з застосуванням коефіцієнтів індикації, зокрема:

- на 01.01.2008: 4,29 грн х 1,028 = 4,41 грн.

- на 01.01.2009: 4,41 грн х 1,152 = 5,08 грн.

- на 01.01.2010: 5,08 грн х 1,059 =5,38 грн.

- на 01.01.2011:5,38 грн х 1,0 = 5,38 грн. (до 24.05.2011).

З 24.05.2011 згідно технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель с. Морозівка, с. Шелестівка, с. Зоринівка Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області, затвердженої рішенням Морозівської сільської ради № 6/6 від 24.05.2011, один квадратний метр земельної ділянки становить:

- с. Морозівка - 37,10 грн.

- с. Шелестівка - 34,60 грн.

с. Зоринівка - 28,00 грн.

24.05.2011 рішенням Морозівської сільської ради № 6/6 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Морозівської сільської ради” з 01.06.2011 введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до витягів з технічної документації про нормативно грошову оцінку відділу Держгеокадастру у Міловському районі загальна нормативно грошова оцінка земельних ділянок (кадастрові номери: 4422883300:01:002:0003, 4422883300:01:003:0015, 4422883300:00:01:003:0016) складає - 18217432,46 грн., а саме: витяг № 24-28-99.1-699/2-16 від 16.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 4422883300:01:003:0015 в цінах на 2016 - 1369460,60 грн, витяг № 24-28-99.1-701/2-16 від 16.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 4422883300:01:003:0016 в цінах на 2016 - 15611099,49 грн, витяг № 24-28-99.1-700/2-16 від 16.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 4422883300:01:002:0003 в цінах на 2016 - 1236872,37 грн.

Листом № 4 від 11.01.2012, № 37 від 06.02.2012, № 134 від 03.05.2012, № 780 від 19.09.2013, № 390 від 28.12.2015 позивач звертався до відповідача з пропозицією переглянути умови договору оренди від 13.07.2007 №5459 у зв'язку зі змінами нормативної грошової оцінки земель та законодавчими змінами щодо підвищення мінімальної орендної ставки на землю.

Листом № 45 від 08.02.2016 на адресу відповідача був надісланий проект додаткової угоди №1 та розрахунок орендної плати.

25.03.2016 відповідач листом № 735/ЮВОЙНГ запропонував позивачу, з метою підтвердження правових підстав для внесення змін до договору оренди від 13.07.2007 №5459, надати технічну документацію по грошовій оцінці земель Морозівської сільської ради, затвердженого 6 сесіею 6 скликання Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області від 24.05.2011 для 11 та 12 кварталів, статтю 288 Податкового кодексу України, нормативні документи, які встановлюють коефіцієнт індикації вартості земельної ділянки на 2014, на 2015 роки.

Листом №131 від 19.04.2016 позивач направив відповідачу нормативні документи України в дійсній редакції, які переведені на російську мову та завірені в установленому порядку.

02.09.2016 позивач запропонував відповідачеві у листі №319 надати відповідь про результати розгляду питання щодо внесення змін у договір оренди від 13.07.2007 №5459 та попереджено, що в разі відмови внести зміни до договору оренди, Морозівська сільська рада буде змушена подати позов до суду.

Враховуючи, що відповідачем не вчинено дії по підписанню додаткової угоди до договору оренди землі, з метою приведення його у відповідність до норм чинного законодавства, прокурор в інтересах позивача, звернувся до суду з позовом, в якому просить прийняти рішення, яким внести зміни до договору оренди землі за № 5459 від 13.07.2007 року в частині розміру орендної плати через зміну нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Згідно з ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 21 Закону України “Про оренду землі” умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності орендаря.

Згідно з ст. 30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України.

Відповідно до п. п. 288.4., 288.5., 288.5.1., 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

За приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України ст. 188 якого передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Пунктом “а” ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Частиною 1 ст. 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Пункт 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з п. 1 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з абз. 1 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Відповідно до абз. 4 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

Вказану позицію викладено у рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2002 року №15-рп/2002 та постанові Верховного суду України від 20.11.2012 року № 3-53гс12.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України “Про оренду землі” істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до статті 30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи вищевикладене судом встановлено, що між позивачем, як орендодавцем, та відповідачем, як орендарем, було укладено договір оренди землі №5459 від 13.07.2007, відповідно до умов якого, позивач передав а відповідач прийняв земепльну ділянку загальною площею 36,3694 га.

24.05.2011 рішенням Морозівської сільської ради № 6/6 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Морозівської сільської ради” з 01.06.2011 введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Судом встановлено, що загальний розмір нормативно грошової оцінки земельних ділянок складає 18217432,46 грн., що підтверджується витягами з технічної документації про нормативно грошову оцінку, а саме: витяг № 24-28-99.1-699/2-16 від 16.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 4422883300:01:003:0015 в цінах на 2016 - 1369460,60 грн, витяг № 24-28-99.1-701/2-16 від 16.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 4422883300:01:003:0016 в цінах на 2016 - 15611099,49 грн, витяг № 24-28-99.1-700/2-16 від 16.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 4422883300:01:002:0003 в цінах на 2016 - 1236872,37 грн.

Листами № 4 від 11.01.2012, № 37 від 06.02.2012, № 134 від 03.05.2012, № 780 від 19.09.2013, № 390 від 28.12.2015, № 45 від 08.02.2016, № 131 від 19.04.2016, № 319 від 02.09.2016 позивач повідомляв відповідача про необхідність укладення додаткової угоди до договору оренди від 13.07.2007 № 5459.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Таку позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 18 травня 2016 року справа № 6-325цс16 та постанові від 3 грудня 2013 року справа № 3-34гс13.

Таким чином оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка виступає як базово-вартісний показник для визначення розміру орендної плати, затвердження якого належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватися шляхом прийняття відповідних рішень, а судом встановлено що рішенням Морозівської сільської ради № 6/6 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Морозівської сільської ради” з 01.06.2011 введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка відповідно до витягів з технічної документації (загальний розмір нормативно грошової оцінки земельних ділянок площею 36,3694 га які є предметом договору № 5459 від 13.07.2007) складає - 18217432,46 грн., суд дійшов висновку що, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, а тому вимоги прокурора про внесення змін в частині зміни нормативно грошової оцінки до договору оренди № 5459 від 13.07.2013 є законними обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Також судом встановлено що відповідно до п. 4.1 договору, орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 2% від нормативно грошової оцінки землі, а відповідно до п.п. 288.4., 288.5., 288.5.1., 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що ставка орендної плати встановлена договором № 5459 від 13.07.2007 не відповідає вимогам ст. 288.5 Податкового кодексу, а тому вимога прокурора про внесення змін до договору оренди в частині 3% від нормативно грошової оцінки, є законною обґрунтованою доведеною належними та допустимими доказами, та такою що підлягає задоволенню.

Розмір орендної плати 18217432, 46 (нормативно грошова оцінка відповідно до витягів) х 3% (288.5 Податкового кодексу України) = 546522,97

У відповідності до ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача в сумі 1378,00 грн.

Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Морозівської сільської ради Міловського району Луганської області, с. Морозівка Міловського району до Відкритого акціонерного товариства “Российские железные дороги” задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 13.07.2007 № 5459 (державна реєстрація від 19.07.2007 № 040741400099), який укладено між Морозівською сільською радою та Відкритим акціонерним товариством “Российские железные дороги” про оренду земельних ділянок загальною площею 36,3694 га для розміщення об'єктів нерухомого майна та інших об'єктів інфраструктури, а саме:

- викласти пункт 2.3 розділу «Об'єкт оренди» договору в такій редакції:

« 2.3 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 18217432,46 грн. (вісімнадцять мільйонів двісті сімнадцять тисяч чотириста тридцять дві) грн 46 коп»

- викласти пункт 4.1 розділу «Орендна плата» договору в такій редакції:

« 4.1 орендна плата вноситься у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі і становить 546522, 97 грн. (п'ятсот сорок шість тисяч п'ятсот двадцять дві) грн 97 коп.».

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Российские железные дороги” (107174, Російська Федерація, м. Москва, вул. Нова Басманна, 2, код ОКПО 00083262) на користь прокуратури Луганської області (93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Богдана Ліщини, будинок 27, р/р 35211068000839, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921) судовий збір в сумі 1378, 00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп.

4. Видати наказ відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 24.04.2017.

Суддя С.В. Масловський