Постанова від 18.04.2017 по справі 916/2851/16

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" квітня 2017 р.Справа № 916/2851/16

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ярош А.І.,

суддів Лисенко В.А., Разюк Г.П.,

секретар судового засідання: Маленкова О.П.,

за участю представників сторін:

від позивача за первісним позовом: ОСОБА_1, довіреність від 11.10.16р. №418,

від відповідача за первісним позовом: ОСОБА_2, довіреність б/н від 21.11.16р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський”

на рішення господарського суду Одеської області від 16 грудня 2016 року

у справі №916/2851/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС”;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський”;

про стягнення 242 200,96 грн.;

та за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський”;

до відповідача за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС”;

про визнання нарахувань неправомірними та скасування оперативно-господарських санкцій.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ярмарок-ринок «Київський» про стягнення заборгованості за скиди наднормативно забруднених стічних вод у розмірі 242200,96грн.

У поданому позові позивач зазначав, що 05.08.14р., 10.09.15р, 17.12.15р. його представниками було проведено відбір стічних вод ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський», за наслідками яких виявлено перевищення допустимих величин концентрацій речовин стічних вод відповідача, у зв'язку з чим позивачем було складено розрахунок санкції у розмірі 242200,96грн.

В процесі розгляду справи Товариство з обмеженою відповідальністю «Ярмарок-ринок «Київський» звернулось до господарського суду Одеської області з зустрічною позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС», про визнання нарахувань неправомірними та скасування оперативно-господарських санкцій.

Рішенням господарського суду Одеської області від 16 грудня 2016 року у справі №916/2851/16 (суддя Оборотова О.Ю.) первісний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ярмарок-ринок «Київський» про стягнення заборгованості за скиди наднормативно забруднених стічних вод у розмірі 242200,96 грн. задоволено.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ярмарок-ринок «Київський» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» заборгованість за скиди наднормативно забруднених стічних вод у розмірі 242200,96 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 3633,01грн.

У задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Ярмарок-ринок «Київський» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» про визнання нарахувань неправомірними та скасування оперативно-господарських санкцій відмовлено.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновків про те, що позовні вимоги позивача за первісним позовом обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та відповідно до ст.ст. 11, 509, 525, 526, 610, 629 Цивільного кодексу України підлягають задоволенню у заявленій сумі.

Щодо зустрічного позову, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що наведені ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» доводи не спростовують висновків суду, щодо правомірного нарахування ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» плати за наднормативне забруднення вод так, як спростовуються матеріалами справи, з огляду на те, що позовна вимога про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді застосування підвищеного тарифу за послуги водовідведення у розмірі 242 200,96 грн. не підлягає задоволенню.

Також судом зазначено, що вимога про визнанням нарахувань неправомірними взагалі не відповідає способам захисту, встановленими статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення вимог чинного законодавства України і просить скасувати рішення господарського суду Одеської області та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні первісних позовних вимог в повному обсязі та задовольнити зустрічний позов.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, апелянт зазначає, що при відборі проб з боку Водоканалу порушені вимоги нормативних актів КНД та ДСТУ, п.7.7. "Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 19.02.2002 №37, п. 9.7. Правил приймання стічних вод підприємств, установ та організацій в систему каналізації м. Одеси, які затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 р. №631 щодо здійснення порядку відбирання та документального оформлення результатів відбору проб.

Апелянт вважає, що акти аналізу стічних вод від 05.08.2014 р., 10.09.2015 р., 17.12.2015 р. складені із порушеннями та не відповідають вимогам державних стандартів України, внаслідок чого є необґрунтованими нарахування оплати за скид ненормативно-очищених стічних вод ТОВ "ЯРМАРОК-РИНОК "КИЇВСЬКИЙ" за виставленими рахунками та є необґрунтованим застосування Водоканалом оперативно-господарських санкцій у розмірі 242200,96 грн. за скиди наднормативно забруднених стічних вод.

Зокрема, скаржник вважає невірним період розрахунку суми платежів за скид стічних вод за актом від 05.08.14 року, вважає, що Водоканал міг нараховувати Абоненту плату за скид понаднормативних забруднень із визначенням періоду - місяць, у якому відібрана проба - серпень 2014 року, зокрема, 5 днів серпня, та лише попередній місяць (як це чітко встановлено - липень 2014 року). Також апелянт вважає необґрунтованим розрахунок за актом від 17.12.15р., з аналогічних підстав.

Також апелянт вказує, що результатами аналізу паралельного відбору проб стічних вод, відібраних 10.09.2015р. разом з представником Водоканалу, проведеного ТОВ фірмою «СКВІД» (протокол вимірювання стічних вод № 3881 від 15 вересня 2015 року), встановлено значно менші показники забруднення ніж ті, що наведені в акті Водоканалу 10 вересня 2015 року.

Також скаржник вважає неправомірним нарахування 2-кратної плати за рахунками від 30.06.2015р. № 505127/30774 на суму 12012,72 грн. та від 31.07.2015р. № 507127/31080 на суму 12405,03 грн. за скид наднормативно забруднених стічних вод у червні та липні місяцях 2015 р., вважає, що Водоканал не надав обґрунтованих розрахунків проведення нарахувань та пояснень щодо тарифу, який був застосований при розрахунках нарахувань в рахунках на суму 12012,72 грн. та на суму 12405,03 грн. по кожному показнику, відсутнє правове обґрунтування нарахування вартості наднормативно очищеного скиду.

Також, на думку апелянта, судом першої інстанції не надана оцінка тому, що при укладенні договору та додаткових угод до нього Водоканал не встановлював та не інформував Абонента щодо величин гранично допустимих концентрацій для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися останнім в систему каналізації.

Крім викладеного, скаржник вважає, що Водоканалом порушений порядок відбору проб стічних вод та порядок документального їх оформлення, визначений в Національних стандартах України та Правилах приймання стічних вод підприємств, установ та організацій в систему каналізації м. Одеси, які затверджені рішенням Виконкому Одеської міської ради від 14.06.2007р. №631 (Правила), допущені порушення детально викладені в апеляційній скарзі.

У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ «Інфокс» в особі Філії «Інфоксводоканал» заперечує проти задоволення апеляційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції обґрунтованим, законним, та просить залишити його без змін, з підстав, викладених у відзиві.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вислухавши представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги та часткового скасування рішення суду, виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 14.05.2009р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» (ТОВ "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС») та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ярмарок-ринок "Київський" (ТОВ "Ярмарок-ринок "Київський") укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення №4997/3а, відповідно до умов якого ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» надає послуги з подання питної води на обєкти ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський», а також по прийманню стоків холодного та гарячого водоспоживання, які скидаються споживачем в систему комунальної каналізації у відповідності до дислокації об'єктів (додаток №1).

Додатковою угодою від 29.07.2013р. до договору № 4997/3а від 14.05.2009р., внесені зміни до п. 1.1 договору та передбачено, що послуги з прийому стоків холодного водопостачання надаються ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в межах встановлених об'ємів по ТУ - 1751,0 м.куб./місяць, в межах показників якості встановлених для ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» «Правилами прийому стічних вод».

Відповідно до п.2.1 договору № 4997/3а від 14.05.2009р. (з врахуванням додаткових угод), сторони зобов'язуються керуватись діючими нормативними актами:

- Законом України «Про питну воду та питне водопостачання»;

- Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190 (далі «Правила водокористування»), Правилами технічної експлуатації систем водопостачання і водовідведення, затвердженими наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995р. №30 (далі «Правила експлуатації»);

- Правилами прийому стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджених рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007р. №632 (далі «Правила прийому стічних вод»);

- технічними умовами у відповідності до ДСТУ, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», іншими нормативними актами, прийнятими в установленому законом порядку.

За умовами п.2.4.2. договору № 4997/3а від 14.05.2009р. (з урахуванням додаткових угод), ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» зобов'язалось здійснювати скид стоків, якість яких не перевищує гранично допустимі концентрації, встановлені Правилами прийому стічних вод.

Відповідно до п 2.4.15 договору № 4997/3а від 14.05.2009р. (з врахуванням додаткових угод), ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» зобов'язано своєчасно та в повному обсязі сплачувати послуги водопроводу та каналізації, викид ненормативно-очищених стоків і інші платежі передбачені «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. № 190 та місцевими правилами прийому стічних вод.

Пункт 3.10 договору № 4997/3а від 14.05.2009р. свідчить, що нарахування платежу за викид ненормативно-відчищених стоків виконується у відповідності до місцевих правил прийому стічних вод.

Дане положення кореспондується з п.3.8 додаткової угоди від 15.02.2012р. до договору на послуги водопостачання та водовідведення № 4997/3а від 14.05.2009р. укладеної між сторонами.

За п.3.3 договору № 4997/3а від 14.05.2009р. оплата виконується за тарифами, затвердженими у встановленому діючим законодавством порядку.

Актом від 30.05.2014р. № 533-ТИ сторони визначили останній контрольний колодязь перед скидом стічних вод ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» до міської каналізації, в якому за п.10.1 місцевих правил прийому стічних вод здійснюється відбір проб.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до порядку відбору проб стічних вод підприємств, організацій, установ, встановленому розділом 10 місцевих правил прийому стічних вод, ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» 05.08.2014р., 10.09.2015р., та 17.12.2015р. здійснив відбір проб стічних вод ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» за результатами аналізу яких виявив перевищення допустимих величин концентрацій речовин у стічних водах ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський», встановлених додатком 2 місцевих правил прийому стічних вод для господарсько-побутових стічних вод.

Відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, що затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007р. №632, стічні води підприємств - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території підприємства (з урахуванням субабонентів).

В силу п.п.10.1, 10.2, 10.5 Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, що затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 р. № 632, відбір проб здійснюється в контрольному колодязі, тобто колодязі на каналізаційному випуску підприємства безпосередньо перед приєднанням до збірного чи головного каналізаційного колектора. Абонент забезпечує доступ до місця відбору проб і безпечне виконання роботи по відбору. На відібрану пробу складається відповідний акт, який іменується "Аналіз стічної води". При наявності декількох випусків у одного абонента на всі випуски складається один акт. Водоканал здійснює раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю та кількістю стічних вод, що скидаються. Плановий відбір проб здійснюється Водоканалом один раз в два місяця. Позаплановий відбір проб здійснюється Водоканалом раптово по мірі необхідності при наявності інформації про порушення Правил.

Таким чином, відбір контрольних проб стічних вод підприємства виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.

За наслідком відбору 05.08.2014р. здійснено аналіз стічних вод, в якому виявлено перевищення біологічної потреби в кисні (надалі БПК 5) в 2,5 рази, хімічної потреби в кісні (надалі ХПК) в 2,55 раз, завислих речовин в 1,6 раз, заліза в 1,12 раз, жирів в 2,48 раз.

В аналізі стічних вод від 10.09.2015р. ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» ТОВ «ІНФОКС» виявило перевищення концентрації заліза в 3 рази, жирів в 4,67 раз, нітратів в 4,22 раз.

В аналізі стічних вод від 17.12.2015р. ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» ТОВ «ІНФОКС» виявило перевищення гранично допустимих концентрації азот амонійних солей в 3,65 раз, БПК 5 в 1,41 раз, ХПК в 2,52 раз, завислих речовин в 3,98 раз, жирів в 3,67 раз, нафтопродуктів в 1,62 раз.

За результатами аналізу стічних вод ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал», у відповідності до п.4.9 місцевих правил прийому стічних вод, здійснило обґрунтовані розрахунки наднормативних викидів відповідача і відповідно до п.4.10 місцевих правил прийому стічних вод, розрахував плату за обсяг стічних вод скинутих ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський».

Для доведення стічних вод до нормативних показників якості ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» провело додатковий комплекс заходів з видалення забруднень, що містились в господарсько-побутових стічних водах ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» перед випуском їх у водойми.

ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» виставлені рахунки відповідачу за первісним позовом за скиди стічних вод, якість яких перевищує граничні допустимі концентрацій забруднюючих речовин, на загальну суму 242200,96 грн., що і стало підставою для звернення до господарського суду Одеської області з відповідним позовом, для захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

На підставі ст.ст. 629, 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Договір є обов'язковим для виконання сторонами. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 901 Цивільного Кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі ст.610, ч.2 ст.615 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.

Відповідно до приписів ст.235 ГК України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 статті 236 Господарського кодексу України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 237 Господарського кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Відповідно до п.п.1.5., 1.6. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держбуду України від 19.02.2002 №37 та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), в яких встановлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію. Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 №632 були затверджені Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси.

Згідно з п.п. 9.8., 10.5. Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, з метою контролю за якістю стічних вод Підприємств, Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств проводиться представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному акті, іменуємому "Аналіз стічної води", який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента. Водоканал здійснює раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю та кількістю стічних вод, що скидаються. Плановий відбір проб здійснюється Водоканалом один раз в два місяця. Позаплановий відбір проб здійснюється Водоканалом раптово по мірі необхідності при наявності інформації про порушення Правил.

Положеннями п.п. 10.1., 10.2., 10.3., 10.4. Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, відбір проб здійснюється в контрольному колодязі, тобто колодязі на каналізаційному випуску Підприємства безпосередньо перед приєднанням до збірного чи головного каналізаційного колектора. Абонент забезпечує доступ до місця відбору проб і безпечне виконання роботи по відбору. На відібрану пробу складається відповідний акт, який іменується "Аналіз стічної води". При наявності декількох випусків у одного абонента на всі випуски складається один акт. Після відбору проб посуд пломбується представником Водоканалу. Об'єм разової проби повинен бути не менше ніж 1000 мл.

При цьому, п.2.3 Правил Держбуду України передбачено, що абонент має право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого підприємства, виконані водоканалом, та оскаржувати їх, вимагати роз'яснення по них, брати участь у відборі проб стічних вод, робити паралельний відбір проб.

Згідно з положеннями п.7.4 вказаних Правил, підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання.

Судова колегія частково погоджується з обґрунтованістю нарахування ТОВ «ІНФОКС» в особі Філії «Інфоксводоканал» плати відповідачу за скид понаднормативно забруднених стічних вод, виходячи з наступного.

Пунктом 7.8 Правил встановлено, що з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.

Пунктом 9.1 Місцевих правил визначено, що місця та періодичність відбору проб мають бути погоджені з позивачем, а методики проведення аналізів - з органами державного нагляду.

Згідно з п. 9.4 Правил, Водоканал здійснює раптовий, не погоджений з підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю та кількістю стічних вод, що скидаються. При цьому, плановий відбір проб здійснюється Водоканалом один раз в два місяця.

Як зазначалось вище, представниками Водоканалу було здійснено три відбори стічних вод 05.08.2014р., 10.09.2015р., та 17.12.2015р., та складено три акти «Аналіз стічних вод».

При цьому, в акті від 05.08.14 року зазначено, що був присутнім начальник господарської служби ОСОБА_3, однак від підпису відмовився;

- в акті від 10.09.2015 року є підпис ОСОБА_3 без зауважень;

- в акті від 17.12.2015 року зазначено: «Представник підприємства категорично відмовився бути присутнім при відборі проб та підписувати даний документ без пояснення причин»

Згідно п.9.8 місцевих Правил, відбір контрольних проб стічних вод Підприємств проводиться представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному акті, іменуємому "Аналіз стічної води", який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.

Разом з тим, пунктом 10.9 Правил визначено, що відбір проб проводить представник Водоканалу в присутності представника підприємства. При відмові представника відбір проб здійснює представник Водоканалу самостійно.

Таким чином, відмова представника ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський», який є працівником підприємства відповідно до наказу №3-к від 03.01.2012р (т.1 а.с.132), від участі у відборі проб не перешкоджає здійсненню відбору Водоканалом та не є підставою для скасування оперативно-господарської санкції, здійсненої за наслідками проведеного аналізу відібраного матеріалу.

При цьому, судова колегія наголошує, що в акті від 05.08.14 року зазначено, що представник підприємства був присутній, однак відмовився від підпису, а в акті від 10.09.15 року наявний підпис представника споживача.

Судова колегія відхиляє доводи апелянта про те, що Водоканал не встановлював та не інформував Абонента щодо величин гранично допустимих концентрацій для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися останнім в систем) каналізації, та зазначає наступне.

Як зазначено вище, відповідно до п.2.1 договору, № 4997/3а від 14.05.2009р. (з врахуванням додаткових угод), сторони зобов'язуються керуватись діючими нормативними актами, які були перелічені вище.

Колегія суддів зазначає, що Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальній та відомчі системи каналізації населених пунктів України, а також місцевими правилами встановлено порядок визначення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, а у Додатках до цих Правил встановлені допустимі величини показників якості стічних вод, і якщо Водоканал не встановлював та не інформував відповідача щодо допустимих концентрацій для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» в систему каналізації, то водокористувач має керуватись нормами, встановленими Правилами.

Крім того, в укладеному договорі сторони погодили, що обов'язком відповідача є здійснення скиду стічних вод, якість яких не перевищує гранично допустимі концентрації, встановлені "Правилами приймання стічних вод"; своєчасно та у повному обсязі оплачувати послуги водопроводу та каналізації, скид ненормативно-очищених стічних вод та інші платежі, передбачені "Правилами водокористування" та "Правилами приймання стічних вод".

Відповідно до ст.627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що сторони самостійно та на свій розсуд погодили умови укладеного між ними договору, зазначений договір не визнано недійсним в судовому порядку, а тому його умови повинні виконуватись сторонами належним чином.

Як вже зазначалось вище, за наслідком відбору 05.08.2014р. здійснено аналіз стічних вод, в якому виявлено перевищення біологічної потреби в кисні (надалі БПК 5) в 2,5 рази, хімічної потреби в кісні (надалі ХПК) в 2,55 раз, завислих речовин в 1,6 раз, заліза в 1,12 раз, жирів в 2,48 раз.

В аналізі стічних вод від 10.09.2015р. ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» ТОВ «ІНФОКС» виявило перевищення концентрації заліза в 3 рази, жирів в 4,67 раз, нітратів в 4,22 раз.

Судом першої інстанції вірно встановлено факт перевищення відповідачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин при скиданні стічних вод, що підтверджується актами «Аналіз стічних вод» від 05.08.2014 року та від 10.09.2015р., що є підставою для нарахування плати за ненормативний скид стічних вод.

За розрахунком понаднормативного скиду від 10.09.2015 року нараховано 56145,42 грн., від 05.08.2014 року - 63671,42 грн.

Щодо доводів апелянта про встановлення нижчих показників за результатами паралельного відбору 10.09.15 року, апеляційний суд зазначає таке.

Пунктом 10.10 місцевих Правил прийому стічних вод встановлено, що підприємство має право здійснювати паралельний відбір проб.

Судом встановлено, що відбір разової проби від 10.09.2015р. був виконаний у достатньому об'ємі, який за призначенням ділився на робочу та паралельну проби. Аналіз робочої проби виконаний у лабораторії позивача, а аналіз паралельної проби в присутності представників філії “Інфоксводоканал”, які на виконання п.10.11 місцевих Правил прийому стічних вод, здійснювали транспортування проби до місця проведення аналізу - в лабораторії відповідача.

При цьому, аналіз на наявність у стічних водах жирів - лабораторією Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” ТОВ “СКВІД” - не проводився, зміст жирів у паралельній пробі визнано відповідачем за результатами робочої проби.

Розрахунок суми оплати за скид 10.09.2015р. наднормативно-забруднених стічних вод у каналізацію м. Одеси виконаний за результатами паралельної проби, з урахуванням змісту жирів у робочій пробі, що засвідчено листом філії “Інфоксводоканал” ТОВ “Інфокс” до відповідача від 30.10.2015р. № 9936ВК-10.

З цього приводу є безпідставними доводи апелянта про здійснення паралельного відбору проб стічних вод, за яким встановлено значно менші показники забруднення. ніж ті, що наведені в акті Водоканалу 10 вересня 2015 року.

При цьому, акт «Аналіз стічних вод» від 10.09.2015 року підписаний представником споживача ОСОБА_3 без зауважень.

Про будь-які інші відбори проб та вимірювання рівня забруднення стічних вод лабораторією ТОВ “СКВІД” Товариство з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» не сповіщав та здійснював не у присутності представників Водоканалу, опломбування, визначення порядку та часу відбору, їх транспортування у встановленому розділом 10 місцевих Правил прийому стічних вод порядку - представниками філії “Інфоксводоканал” не здійснювалось, тому такі посилання скаржника судова колегія не приймає до уваги.

В протоколі вимірювання № 4337 від 02.08.2015р. - зміст жирів не досліджено, час та місце відбору проби - невідомі, результати вимірювань від 23.12.2015р., що виконані на замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” лабораторією гігієни та екології води також свідчать, що стічні води ТОВ “Ярмарок-ринок “Київський” не відповідають встановленим допустимим концентраціям забруднень.

Досліджуючи доводи апелянта щодо порушення порядку відбору проб стічних вод та порядку документального їх оформлення, визначеного в Національних стандартах України (ДСТУ І5О 150 5667-3-2001, ДСТУ ІЗО 5667-2-2003, ДСТУ І8О 150 5667-10:2005, ДСТУ І8О 5667-15:2007), вимогах КНД 211.1.0.009-94 та Правилах приймання стічних вод підприємств, установ та організацій в систему каналізації м. Одеси при відбиранні проб, яке, на думку скаржника, полягає у :

відсутності кваліфікації працівника (працівників) Водоканалу, які відбирали проби стічної води від 05.08.2014 р., 10.09.2015 р., 17.12.2015 р.,

відсутності звіту відбирання проб побутових і промислових стічних вод, що передбачено Розділом 7 ДСТУ І8О 5667-10:2005 «Ідентифікація і реєстрування проб», з зазначенням: точки відбирання, шифру для позначення точки відбирання. дати та часу початку і закінчення відбирання, період часу відбирання, цілі відбирання проби, подробиці методу відбирання проби,

відсутності доказів повірення засобів вимірювання органами

Держстандарту та реєстрації в Водоканалі, що використовувались 05.08.2014 р., 10.09.2015р., 17.12.2015 р.,

відсутності відомостей щодо методу відбору проб стічної води, як заповнявся контейнер для зберігання проб; складання протоколу відбирання проб та щодо незмивної етикетки до проб на контейнері з зазначенням дати, часу і місце відбирання проб, номеру проби, опис і характеристику проби, прізвище працівника, який відібрав пробу, спосіб консервування проби, який використовувати, спосіб зберігання проби, який використовували/вимагали, будь-яку інформацію стосовно цілісності проби та її оброблення;

судова колегія доходить наступних висновків.

Пункт 7.8 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держкомітету будівництва, архітектури та житлової політики України 19.02.2002 №37, встановлює лише те, що відбір контрольних проб стічних вод підприємств виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксується у спеціальному Журналі або Акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.

При цьому, зазначені Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації населених пунктів України не містять переліку обов'язкових даних, які повинні бути занесені до спеціального Журналу або відображені в Акті; не встановлено цими Правилами також і зразку запису у Журналі або обов'язкової форми Акту.

Місцевими правилами приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси також не передбачено внесення обов'язкових даних до Акту.

Судова колегія зазначає, що положеннями статей 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України на сторони покладено обов'язок доведення належними та допустимими доказами обставин, на які вони посилаються у підтвердження своїх вимог та заперечень.

Оскільки чинним законодавством не передбачено обов'язкового внесення до акту «Аналіз стічних вод» відомостей про кваліфікацію пробовідбірника, складання звіту відбирання проб побутових і промислових стічних вод, відомостей про повірення засобів вимірювання, щодо методу відбору проб стічної води, судова колегія зазначає, що саме з цих підстав відсутні докази порушення Водоканалом вищенаведених норм.

Однак, ТОВ “Ярмарок-ринок “Київський” не доведено належними та допустимими доказами факту порушення Водоканалом вищезазначених приписів законодавства, тому судова колегія відхиляє вищезазначені доводи апелянта.

Разом з тим, судова колегія зазначає про допущення ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» порушень при відборі проб 17.12.2015 року.

В аналізі стічних вод від 17.12.2015р. ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» ТОВ «ІНФОКС» виявило перевищення гранично допустимих концентрації азот амонійних солей в 3,65 раз, БПК 5 в 1,41 раз, ХПК в 2,52 раз, завислих речовин в 3,98 раз, жирів в 3,67 раз, нафтопродуктів в 1,62 раз, внаслідок чого розраховано 97 966,37 грн. плати за скид ненормативно очищених стічних вод.

Однак, суд звертає увагу на те, що з фотографій, які було зроблено при відборі проб стічних вод та складанні акту від 17.12.2015 р., вбачається використання Водоканалом посуду для відбору - пластикової каністри білого кольору (без наклеювання незмивної етикетки до проби). (т.2 а.с.19,21,22,23).

При цьому, в лабораторному аналізі, проведеному Одеською Гідрогеолого-Меліоративною експедицією Одеського Облводресурсів Держземагенства України в період з 17.12.2015 р по 28.12.2015 р., зазначено про перевищення гранично допустимих концентрацій, зокрема жирів та нафтопродуктів.

Пунктом 7.7. Керівного нормативного документу. Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення. КНД 211.1.0.009-94» встановлено, що: «Відбір проб для визначення завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК та ХСК слід проводити в окремий посуд одноразовим наповнюванням без переливу.».

Пунктом 4.1 ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод (ISO 5667-10:1992, IDT) (Далі - ДСТУ ISO 5667-10:2005) також встановлено, що «Щоб відібрати проби стічних вод, зазвичай застосовують пластиковий посуд. Але існує ряд винятків, коли потрібно використовувати тільки скляний посуд, наприклад, коли пробу будуть аналізувати, зокрема, на вміст нафтопродуктів і жирів.

При цьому, із акту від 17.12.2015 р. не вбачається, що пробовідбірником було виконані вимоги п. 7.7. КНД 211.1.0.009-94, щодо відбору проб в окремий посуд для визначення показників з завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК та ХСК. А також, не дотримані вимоги п.4.1 ДСТУ ISO 5667-10:2005 щодо відбору необхідних проб саме у скляний посуд.

Наведені положення законодавства свідчить про незаконність відбору проб в пластмасовий посуд, адже аналіз здійснювався, зокрема, на зміст нафтопродуктів та жирів, що вбачається з акту «Аналіз стічних вод».

Судова колегія відхиляє посилання ТОВ «Інфокс» на положення Національного стандарту України «Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами», та наголошує, що Водоканалом порушено приписи ДСТУ ISO 5667-10:2005 «Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод».

За таких обставин, судова колегія вважає обґрунтованими доводи апелянта, що такі порушення могли вплинути на результати лабораторного аналізу, так як відбір проб в один посуд матиме вплив на достовірність вимірювання концентрацій нафтопродуктів (жирів), а також завислих речовин.

Отже, судова колегія зазначає, що недотримання п. 7.7. КНД 211.1.0.009-94 та п.4.1 ДСТУ ISO 5667-10:2005 при відборі проб стічних вод та їх дослідженні дає підстави для висновків про неможливість визнання Акту відбору стічних проб від 17.12.2015 року та Лабораторного аналізу, зробленого на підставі неналежно відібраних проб, належними доказами підтвердження скиду стічних вод з перевищенням допустимих показників забруднюючих речовин.

Доводи апеляційної скарги ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» щодо неправомірності розрахунку суми платежів за скид стічних вод на суму 63671,42 грн. за період з 05.06.2014 р. по 05.08.2014 р. за актом від 05.08.14 року колегія суддів відхиляє, та зазначає, що їм була надана вірна оцінка судом першої інстанції.

Пунктом 4.10 місцевих Правил прийому стічних вод унормовано: період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних, вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, складає два календарних місяця (місяця, у якому відібрана проба, та попередній місяць). Плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта.

При цьому, як зазначає постанова Верховного суду України від 12.06.2012р. № 21-185а 12, висновки якої є обов'язковими під час розгляду справи відповідно до приписів ст. 111-28 ГПК України, якої є календарний місяць - це місяць за календарем (січень, лютий, березень і т.д.), тобто період з першого по останній день кожного місяця у календарному році (з 1 по 31 (30) число).

Аналогічні вимоги містить п.3.6 Інструкції “Про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів”, зареєстрованої Міністерством юстиції України 26.04.2002р. №402/6990 (надалі Інструкція) - період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта.

Отже, судова колегія доходить висновку, що ТОВ «Інфокс» правомірно нараховано плату за скид наднормативно забруднених вод за два попередніх місяці - з 05.06.14 по 05.08.14 року.

Колегія суддів відхиляє посилання скаржника на неправомірність нарахування та відсутність обґрунтування розрахунку 2-кратної плати за рахунками від 30.06.2015 р. № 505127/30774 на суму 12012,72 грн. та від 31.07.2015 р. № 507127/31080 на суму 12405,03 грн. за скид понаднормативно забруднених стічних вод у червні та липні місяцях 2015 р., та зазначає, що такі твердження спростовуються матеріалами справи.

Листами від 19.08.2014р № 56 та від 10.03.2015р. №21 ТОВ “Ярмарок-ринок “Київський” підтвердило невідповідність власних стічних вод діючим нормативам та просило позивача на період доведення якості стічних вод до нормативної здійснювати розрахунок за викиди стічних вод згідно п.8.5 місцевих правил прийому стічних вод. (т.1 а.с.47,49).

Відповідно до п.8.5 місцевих правил прийому стічних вод, якщо Підприємство не може забезпечити виконання цих Правил прийому за деякими показниками, воно звертається до Водоканалу з обґрунтованим проханням про прийому таких стічних вод з доданням графіка доведення якості та режиму їх скиду до вимог цих Правил приймання.

Водоканал розглядає ці обґрунтування у 15-денний строк і може прийняти рішення про прийому наднормативно-забруднених стічних вод, установивши для цього Підприємства плату за скид понаднормативних забруднень у розмірі 2-кратного встановленого Правилами нормативу плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Одеси.

Враховуючи прохання ТОВ “Ярмарок-ринок “Київський”, ТОВ “Інфокс” в особі філії “Інфоксводоканал” цілком правомірно виставив ТОВ “Ярмарок-ринок “Київський” рахунки від 30.06.2015р. № 505127/30774 на суму 12 012,72 грн. та від 31.07.2015р. № 507127 на суму 12 405,03 грн. за скид наднормативно-забруднених стічних вод у червні та липні місяцях 2015р. за 2-кратною платою, які відповідач зобов'язався сплатити у відповідності до п.1.2 договору № 4997/3а від 14.05.2009р.

При цьому, рахунки містять розшифровку платежу, виходячи з параметрів відпущеного об'єму води, та тарифу, помноженого на коефіцієнт (т.1 а.с.50-51).

Тарифи на централізоване водовідведення та відшкодування витрат ТОВ “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” на додаткову очистку води від наднормативних забруднень встановлено Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.03.2015р. № 900 та від 13.06.2014р. № 657 “Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення філії “Інфоксводоканал” ТОВ “ІНФОКС” та відображено в наказах директора філії “Інфоксводоканал” від 03.04.2015р. № 101-о/д та від 17.06.2014р. № 109-о/д.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, судова колегія доходить до висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено факт перевищення відповідачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин при скиданні стічних вод, що підтверджується актами «Аналіз стічних вод» від 05.08.2014 року та від 10.09.2015р., що є підставою для нарахування плати за ненормативний скид стічних вод у розмірі 56145,42 грн., та 63671,42 грн. відповідно, також правомірно встановлено обґрунтованість 2-кратної плати за рахунками від 30.06.2015 р. № 505127/30774 на суму 12012,72 грн. та від 31.07.2015 р. № 507127/31080 на суму 12405,03 грн.

Однак, акт «Аналіз стічних вод» від 17.12.2015 року судова колегія визнала неналежним доказом перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин при скиданні стічних вод через порушення порядку відбору проб стічних вод, тому у стягненні 97 966,37 грн. слід відмовити через недоведеність.

Стосовно зустрічних позовних вимог, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, про те, що позовна вимога про визнання нарахувань неправомірними не відповідає способам захисту, встановленими статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України.

Разом з тим, з огляду на вищевикладене, зустрічний позов підлягає частковому задоволенню в частині скасування оперативно-господарської санкції за актом «Аналіз стічних вод» від 17.12.2015 року.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Вищого господарського суду України від 17 лютого 2016 року у справі № 916/141/15-г, 15 листопада 2016 року у справі № 910/5837/16, дана правова позиція також підтверджується постановою Верховного суду України від 29.11.2010 р. у справі №2-15/1783-2009.

За таких обставин, судове рішення господарського суду Одеської області підлягає частковому скасуванню, первісний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" - частковому задоволенню, та стягненню з ТОВ «Ярмарок-ринок «Київський» на користь позивача за первісним позовом 56145,42 грн. за актом від 05.08.14, 63671,42 грн. за актом від 10.09.15р., 12012,72 грн. за рахунком від 30.06.15р., 12405,03 грн. за рахунком від 31.07.15р.

В задоволенні вимоги про стягнення 97 966,37 грн. за актом від 17.12.2015 року слід відмовити.

Зустрічний позов слід задовольнити частково, скасувавши застосовану ТОВ ІНФОКС в особі філії ІНФОКСВОДОКАНАЛ до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” оперативно-господарську санкцію у вигляді нарахованої плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Одеси у сумі за актом від 17.12.2015р. на суму 97 966,37 грн.

Відповідно до вимог ст.49 ГПК України, судовий збір розподіляється пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 49, 99, п.2 ст.103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” задовольнити частково.

Рішення господарського суду Одеської області від 16 грудня 2016 року у справі №916/2851/16 скасувати частково.

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” 144 234,59 (сто сорок чотири тисячі двісті тридцять чотири грн. 59 коп.) грн.

В решті первісних позовних вимог відмовити.

Зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” до Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” про визнання нарахувань неправомірними та скасування оперативно-господарських санкцій задовольнити частково.

Скасувати застосовану ТОВ ІНФОКС в особі філії ІНФОКСВОДОКАНАЛ до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” оперативно-господарську санкцію у вигляді нарахованої плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Одеси у сумі за актом від 17.12.2015р. на суму 97 966,37 (дев'яносто сім тисяч дев'ятсот шістдесят шість грн 37 коп.) грн.

В решті зустрічних позовних вимог відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” 2163,45 (дві тисячі сто шістдесят три грн. 45 коп.) грн. судового збору.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНФОКС” в особі філії “Інфоксводоканал” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Ярмарок-ринок “Київський” 3957,59 (три тисячі дев'ятсот п'ятдесят сім грн. 59 коп.) грн. судового збору.

Доручити господарському суду Одеської області видати відповідні накази із зазначенням реквізитів сторін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 24.04.17 року

Головуючий суддя А.І. Ярош

Суддя Г.П. Разюк

Суддя В.А. Лисенко