29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"20" квітня 2017 р.Справа № 924/156/17
Господарський суд Хмельницької області у складі:
судді Димбовського В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом в.о. першого заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
до приватного підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький
про стягнення 57875,00 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів
За участю представників:
від позивача: Крамар А.В. - за довіреністю від 27.11.2015р.
від відповідача: не з'явився
від прокуратури: Параскевич О.Г. - за службовим посвідченням від 20.08.2012р.
Суть спору: прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача 57875,00 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів.
В обгрунтування позовних вимог посилається на ті обставини, що відповідач є власником приміщення магазину площею 119,3 кв.м. по АДРЕСА_1 у м. Хмельницькому згідно договору про поділ майна від 12.08.2011р. Для обслуговування вказаного нерухомого майна (власником якого до 12.08.2011р. також була ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 04.12.2001р. №3374) рішенням сесії міської ради від 07.04.2005р. №24 ПП ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Стверджує, що на даний час ПП ОСОБА_1 право користування (оренди) вказаною земельною ділянкою у відповідності до вимог законодавства не оформила.
На переконання прокуратури, відповідач, використовуючи земельну ділянку без правовстановлюючих документів і без сплати орендної плати, порушує встановлений державою порядок користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим позивачу було завдано збитки. Зауважує, що збитки полягають у тому, що позивач був позбавлений можливості використовувати земельну ділянку (надати в користування іншій особі) та отримувати відповідні доходи (орендну плату), які він реально отримав би за звичайних обставин (якщо б його право не було порушено).
Збитки у вигляді неодержаної орендної плати було визначено згідно з Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою КМУ від 19.04.1993р. №284, на засіданні комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, оформленим протоколом від 15.09.2016р.
Розрахунок розміру збитків відображено у акті визначення розміру збитків від 15.09.2016р., затвердженим рішенням виконкому Хмельницької міської ради №742 від 27.10.2016р.
Вказує, що позивачем відповідачу направлялись акт комісії та пропозиція добровільно відшкодувати збитки. Однак, відповідачем вимоги не виконано, що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
У зв'язку з підготовкою розгляду питання нарахування збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, приватному підприємцю ОСОБА_1, комісійно було проведено обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_1, за результатами якого складено акт. На думку прокуратури, обов'язковість присутності власника при обстеженні чинними нормативно-правовими актами не передбачено.
Зазначеним актом зафіксовано наявність паркану, проте розмір земельної ділянки для розрахунку збитків, як зазначається в самому акті, взято з відомостей, наданих відділом інформації та кадастру департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів.
Відповідач проти позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні, вважаючи, що ним постійно вчинялись дії щодо оформлення відповідного землекористування. Натомість, органом місцевого самоврядування, на думку відповідача, не було вжито ніяких заходів щодо одержання доходів у вигляді орендної плати, ані заходів, спрямованих на уникнення збитків. Зокрема, жодного разу не звертався власник земельної ділянки з пропозицією до землекористувача про укладення договору оренди земельної ділянки, а в разі ухилення останнього - з позовом про спонукання до укладення договору оренди в порядку ч. 4 ст. 623 ЦК України.
Як вважає відповідач, Хмельницька міська рада своїми діями створила становище, яке позбавило її можливості отримати в користування земельну ділянку площею та конфігурацією, яка фактично нею використовується за обраним нею видом підприємницької діяльності, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Ще на стадії підготовки необхідних матеріалів для укладення договору оренди землі між Хмельницькою міською радою (майбутнім орендодавцем) та ОСОБА_1 (майбутнім орендарем) не досягнуто згоди щодо розміру земельної ділянки.
Вказує, що Хмельницькою міською радою неправомірно та не обґрунтовано визначена площа земельної ділянки, яку, нібито, використовує ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів, а саме 431 кв.м.
Відзначає, що маючи на руках акт відведення земельної ділянки в натурі від 04.09.2000р., де площа земельної ділянки складає 0,0450 га, зверталась до комунального підприємства проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню виконкому Хмельницької міської Ради для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування приміщення магазину по АДРЕСА_1, а саме: у 2005 році проектна організація розробила проект землеустрою на з/п 430 кв.м.; у 2009 році - на з/п 507 кв.м.; у 2011 році - на з/п 431 кв.м.; у 2016 році - на з/п 450 кв.м.
У зв'язку з невідповідністю проекту землеустрою із похідними даними первинних документів, суттєвими недоліками та помилками, які містились в проекті, щодо розміру земельної ділянки згоди досягнуто не було, а отже жоден з цих проектів не був, ані погоджений, ані затверджений. Таким чином, робить висновок, що жодний з вищевказаних проектів землеустрою не є юридичним документом і жодна інформація щодо плану земельної ділянки, координати поворотних точок і т.д. не може використовуватись як вихідні дані.
Відмічає, що позивач, посилаючись на завдання збитків в сумі 57875,00 грн. за користування земельною ділянкою площею 431 кв.м., не бере до уваги фактичне використання відповідачем земельної ділянки в розмірі 119,3 кв.м. Тому, робить висновок, що Хмельницька міська рада неправомірно нарахувала суму збитків, взявши за основу площу земельної ділянки не в межах вказаних у первинних (вихідних) документах, а за рахунок прилеглої території, на якій ОСОБА_1 було виконано благоустрій.
20.04.2017р. відповідач у судове засідання не з'явився, надіславши клопотання про зупинення провадження у даній справі №924/156/17, посилаючись на те, що в провадженні Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області (суддя Плінчак О.М.) знаходиться справа №686/7021/17 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 1.1. рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №742 „Про затвердження Актів визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів та втрату чинності пункту рішення виконкому" від 27.10.2016р., щодо затвердження Акту визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки площею 0,0431 га по АДРЕСА_1 громадянкою ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів.
Вважає, що вирішення даної справи неможливе до остаточного вирішення справи №686/7021/17, оскільки предметом позову по справі №686/7021/17 є визнання незаконним рішення виконавчого комітету Хмельницької ради, на підставі якого позивач заявляє вимогу про стягнення збитків з ОСОБА_1 у справі №924/156/17.
Представник позивача та представник прокуратури в судовому засіданні не заперечували проти клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Розглянувши подане відповідачем клопотання, оцінюючи матеріали справи, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд зупиняє провадження у справі у разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
За змістом наведеної норми процесуального права підставою для зупинення провадження у господарський справі є сукупність таких складових, як розгляд іншої справи іншим судом, пов'язаність цієї іншої судової справи з даною господарською справою та неможливість розгляду останньої до вирішення судом зазначеної іншої справи.
Відповідно до п. 3.16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", пов'язаною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частина друга - статті 35 ГПК України).
Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.
Судом враховується, що предметом судового розгляду по даній справі №924/156/17 є стягнення з приватного підприємця ОСОБА_1 57875,00 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів.
Згідно п. 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р., розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, прокурором на підтвердження розміру заподіяних збитків подано акт від 15.09.2016р. визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів, який затверджений рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №742 від 27.10.2016р.
У той же час, рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №742 від 27.10.2016р. про затвердження акту визначення збитків є предметом оскарження у справі №686/7021/17 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 1.1 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №742 від 27.10.2016р., про що свідчить ухвала Хмельницького міськрайонного суду про відкриття провадження в адміністративній справі та призначення її до судового розгляду від 20.04.2017р.
Враховуючи оскарження рішення, яким затверджено розмір збитків, що є доказом у даній справі, який обгрунтовує розмір заявлених збитків, суд приходить до висновку, що справа №686/7021/17 є пов'язаною зі справою №924/156/17 і результат її вирішення вплине на подання і оцінку доказів у даній справі №924/156/17. Тобто, подальше вирішення господарської справи є неможливим, оскільки результати розгляду адміністративної справи впливатимуть на можливість прийняття господарським судом поданих позивачем матеріалів у якості належних та допустимих доказів.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне клопотання відповідача задовольнити та зупинити провадження у даній справі №924/156/17 до набрання законної сили рішенням по справі №686/7021/17 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 1.1 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №742 від 27.10.2016р., яка розглядається Хмельницьким міськрайонним судом.
Керуючись ч. 1 ст. 79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
Зупинити провадження у справі №924/156/17 за позовом в.о. першого заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до приватного підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький про стягнення 57875,00 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів до набрання законної сили рішенням по справі №686/7021/17 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 1.1 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №742 від 27.10.2016р., яка розглядається Хмельницьким міськрайонним судом.
Сторонам по справі повідомити суд про результати вирішення справи №686/7021/17 для поновлення провадження у даній справі.
Суддя В.В. Димбовський
Віддруковано 5 примірників:
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу АДРЕСА_2
4 - Хмельницькій місцевій прокуратурі,
5 - Прокуратурі Хмельницької області.