Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" квітня 2017 р.Справа № 922/2320/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Суярко Т.Д.
при секретарі судового засідання
розглянувши справу
за позовом Керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області, м. Первомайський в інтересах держави в особі 1. Харківської обласної державної адміністрації, м. Харків 2. Катеринівської Сільської Ради Сахновщинського району Харківської області, с. Катеринівка (Харківська область)
до 1. Сахновщинської районної державної адміністрації, смт. Сахновщина (Харківська область) 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівське рибне господарство", с. Олександрівка (Харківська область)
про внесення змін до договору
за участю :
прокурора: Горгуль Н.В., службове посвідчення від 29.10.2015 р.
представника позивача (Харківська обласна державна адміністрація): ОСОБА_1, довіреність №01-53/8827 від 17.11.2016р.,
представник позивача (Катеринівської Сільської Ради Сахновщинського району Харківської області): не з'явився;
представник відповідача (Сахновщинської районної державної адміністрації): не з'явився;
представник відповідача (Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівське рибне господарство"): не з'явився,
Прокурор в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації, Катеринської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, звернувся з позовом до відповідачів - Сахновщинської районної державної адміністрації Харківської області, Товариства з обмеженою відповідальністю “Олександрівське рибне господарство” - про внесення змін до договору оренди землі №7 від 18.12.2006, укладеного між Сахновщинською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю “Олександрівське рибне господарство” про надання в довгострокове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення за рахунок земель водного фонду зі ставком на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, загальною площею 14,8571 гектарів землі, зареєстрованого у Сахновщинському районному відділенні Харківської регіональної філії Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.12.2006 за № 040670200007, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції - “ 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі”.
Позовні вимоги вмотивовано невідповідністю умов договору щодо розміру орендної плати вимогам чинного законодавства.
Постановою Вищого господарського суду України від 07.02.2017 р. рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції у даній справі скасовано, справу направлено на новий розгляд до Господарського суду Харківської області.
01.03.2017 р. матеріали справи надійшли до Господарського суду Харківської області, згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.03.2017 р., головуючим суддею для розгляду справи визначено суддю Суярко Т.Д.
17.03.2017 р. від відповідача (Сахновщинської районної державної адміністрації) надійшов лист (вх.№657, т.с. 1 арк.с. 227), в якому останній визнає позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні 19.04.2017 р. прокурор та позивач (Харківська обласна державна адміністрація) позовні вимоги підтрималив повному обсязі, просив Суд їх задовольнити.
Інші учасники судового процесу правом на участь в судовому засіданні 19.04.2017 р. не скористались, про причини неявки Суд не повідомили, витребуваних Судом документів не наддали, хоча про розгляд справи Судом були повідомлені належним чином (ухвали Суду від 02.03.2017 р. та від 27.03.2017 р., направлені на адресу ТОВ “Олександрівське рибне господарство” на повернені до Суду; повідомлення про вручення поштових відправлень - арк.с. 216-225, 239-245).
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників судового процесу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне.
18.12.2006 р. між відповідачем-Сахновщинською районною державною адміністрацією (як орендодавцем) та відповідачем (як орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення за рахунок земель водного фонду зі ставком, яка знаходиться на території Катеринівської сільської ради, загальною площею 14,8571 га.
Договір укладено на 49 років (п. 8 договору оренди землі).
Договір оренди землі зареєстровано 28.12.2006 року за № 040670200007 у Сахновщинському районному відділенні ХРФ ДЗК.
В пункті 5 договору оренди землі визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 58233,07 грн.
В п. 9 договору оренди землі сторони погодили, що розмір орендної плати за земельну ділянку становить 174,70 грн. в рік.
В п. 13 договору оренди землі сторони домовились, що розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Прокурор та Харківська обласна державна адміністрація (позивач) вважають, що п. 9 договору оренди землі щодо розміру орендної плати не відповідає вимогам чинного законодавства, сторони договору в досудовому порядку відповідні умови не провели у відповідність, що й зумовило звернення до суду з позовом у даній справі.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, Суд виходить з наступного.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною першою статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 21 Закону України Про оренду землі, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до пункту 289.1. статті 289 ПК України (в редакції станом на момент звернення позивача з позовом у даній справі) для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Пунктами 288.5.2, 288.5.1 ч. 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції станом на момент звернення позивача з позовом у даній справі) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З огляду на положення ст.ст. 288, 289 ПК України, Суд констатує, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Так, враховуючи, що відповідно до п. 5 договору оренди землі нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки становить 58233,07 грн., мінімальний розмір орендної плати, відповідно до вимог ст. 288 ПК України (в редакції станом на момент звернення позивача з позовом у даній справі) повинен становити не менше 1746,99 грн. (3% від 58233,07 грн.).
Втім, як свідчить зміст п. п. 9 договору оренди землі, розмір орендної плати погоджено сторонами в сумі 174,70 грн., тобто в меншому розмірі, ніж законодавчо встановлено ст. 288 ПК України.
Згідно із ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
В п. 13 договору оренди землі сторони домовились, що розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках, передбачених законом.
В матеріалах справи відсутні, а відповідачами, в порушення вимог ст.ст. 4-3, 33, 34 ГПК України, не надано доказів укладення додаткової угоди з урахуванням змін щодо розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
З огляду на наведене, враховуючи невідповідність чинних умов договору оренди землі щодо розміру орендної плати вимогам законодавства, а саме ст.ст. 288 ПК України (в редакції станом на момент звернення позивача з позовом у даній справі), Суд дійшов висновку про наявність правових підстав, визначених ст. 651 ЦК України, для внесення змін до договору оренди шляхом викладення п. 9 договору оренди землі щодо визначення розміру орендної плати в розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки землі.
Вказаний висновок Суду не спростовує той факт, що суб'єктами звернення з позовом у даній справі є не сторони договору, а прокурор в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації, Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прокуратуру», на прокуратуру покладається функція з представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.
Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. В основі державного інтересу завжди лежить потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року, справа N 1-1/99).
Чинність умов договору оренди землі в існуючій на момент порушення провадження у даній справі редакції призводить до того, що державний бюджет отримує кошти за оренду землі в меншому розмірі, ніж того вимагає чинне законодавство. Окрім того, наведене призводить до того, що відповідач (ТОВ «Олександрівське рибне господарство») сплачує орендну плату за землі в інших розмірі та порядку, ніж того вимагають загальнодержавні норми законодавства.
Наведене свідчить про порушення державного інтересу, а саме закріплених Конституцією України норм щодо необхідності забезпечення державної економічної безпеки та рівності всіх суб'єктів перед законом (зокрема, в частині визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками).
Враховуючи, що компетентний суб'єкт владних повноважень, відповідач у даній справі та сторона договору - Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області - жодних дій щодо приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства - не здійснює, Суд дійшов висновку, що прокурор правомірно звернувся з позовом у даній справі в інтересах держави, а Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області обґрунтовано виступає у даній справі в якості відповідача.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, Суд керується положеннями ст.49 ГПК України, та, у зв'язку із задоволенням позовних вимог, витрати по сплаті судового збору покладає на відповідачів.
З огляду на наведене, відповідно до ст.ст. 13, 21, 30 Закону України Про оренду землі, ст.ст. 1, 18, 20, 30 Закону України Про оцінку земель, ст.ст. 288, 289 ПК України, ст.ст. 651, 652 ЦК України та керуючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 12, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 ГПК України, Суд -
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі №7 від 18.12.2006, укладеного між Сахновщинською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю “Олександрівське рибне господарство” про надання в довгострокове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення за рахунок земель водного фонду зі ставком на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, загальною площею 14,8571 гектарів землі, зареєстрованого у Сахновщинському районному відділенні Харківської регіональної філії Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.12.2006 за № 040670200007, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції - “ 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі”.
Стягнути солідарно з Сахновщинської районної державної адміністрації (64501, Харківська область, смт. Сахновщина, Сахновщинський район, вул. Шмідта, 10, код ЄДРПОУ 04058769) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівське рибне господарство" (64552, Харківська область, с. Олександрівка, Сахновщинський район, код ЄДРПОУ 32226987) на користь Прокуратури Харківської області (61093, м. Харків, вул. Скорохода, 7,9, код ЄДРПОУ 02910108) судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 24.04.2017 р.
Суддя ОСОБА_2