печерський районний суд міста києва
Справа № 757/22256/17-к
19 квітня 2017 року
Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні у приміщенні Печерського районного суду міста Києва клопотання старшого слідчого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим ОСОБА_3 , про надання дозволу на призначення та проведення позапланової виїзної ревізії,-
У провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження - слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим ОСОБА_3 , погоджене начальником відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури та підтримання державного обвинувачення управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим ОСОБА_4 , про надання дозволу на призначення та проведення позапланової виїзної ревізії на предмет дотримання законодавства при здійсненні фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 Комунального закладу Київської обласної ради «Київський обласний центр крові» (код 01992376).
У судовому засідання слідчий внесене клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України 2012 року фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Як вбачається з матеріалів клопотання слідчим відділом управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017010000000048 від 03.04.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період з 2014 по 2016 роки в порушення вимог п. 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, калькуляції та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти» від 17.09.1996 № 1138 службові особи КЗ «Київської обласної ради «Київський обласний центр крові», КЗ «Київський міський центр крові», КЗ «Черкаська обласна станція переливання крові», КЗ «Вінницька обласна станція переливання крові», КЗ «Волинська обласна станція переливання крові» здійснюють реалізацію компонентів крові приватному суб'єкту господарської діяльності, монополісту із виготовлення препаратів на основі компонентів крові ТОВ «Біофарма Плазма» (код ЄДРПОУ 39000694) за заниженими цінами, що фактично призводить до недоотримання доходів установами на загальну суму понад 30 млн гривень.
В свою чергу, службові особи ПрАТ «Біофарма», з метою власного збагачення, на основі закуплених у вищевказаних комунальних закладах компонентів крові, реалізовують вітчизняний препарат низької якості зсідання крові фактор VIII «БіоКлот А», зареєстрований в Україні наказом МОЗ від 19.09.2012 № 720, який пройшов реєстрацію з порушенням вимог чинного законодавства України та впроваджувався як пропозиція на тендерні торги в МОЗ України.
Клінічні дослідження вказаного препарату проводились з грубими порушеннями чинного законодавства, у деяких учасників виявлено прояви алергічної реакції та встановлений факт неефективності препарату, але жодного заходу реагування службовими особами МОЗ України не вжито.
Крім того, встановлено, що зазначеними вище комунальними закладами охорони здоров'я по заготівлі крові незаконно використовуються власні надходження, у тому числі наявні факти покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального фонду, зокрема в порушення вимог ч.4 ст.13 Бюджетного кодексу № 2456-VІ та п.20, 23, 49 Порядку № 228, ч.5 та ч.8 ст.9 Закону України № 996 в 2014 році службами крові здійснюються використання коштів, що надійшли за надані платні послуги, на відшкодування витрат, пов'язаних з оплатою праці працівників у визначених калькуляцією до тарифів розмірах, що призвело до покриття за рахунок коштів загального фонду видатків, які повинні проводитись по спеціальному фонду.
Вказані факти підтверджені висновками Північного офісу Державної аудиторської служби України, викладеними у довідці від 22.03.2017 з перевірки питань можливого порушення вимог чинного законодавства України посадовими особами Комунального закладу Київської обласної ради «Київський обласний центр крові» (код 01992376) по заготівлі крові протягом 2014-2016 років.
Відповідно до інформації, наданої працівниками ГУКЗЕ СБ України встановлено, що службові особи комунальних закладів охорони здоров'я, що здійснюють діяльність у сфері забору крові донорів та службові особи ТОВ «Біофарма Плазма» вчиняють дії, направлені на розкрадання коштів державного бюджету шляхом здійснення закупівель плазми крові.
Згідно з чинними нормативно-правовими актами в України донорська кров є двох груп: 1 - належної якості, яка в подальшому потрапляє до загальнонаціонального банку крові; 2 - неналежної якості, яка у подальшому переробляється на плазму крові та реалізується приватним суб'єктам господарювання.
Посадовими особами комунальних закладів по забору крові донорів здійснюється фактична підміна між донорською кров'ю з метою збільшення відсотку крові 2 групи, яка у подальшому реалізовується монополісту у вказаній галузі - ТОВ «Біофарма Плазма».
У зв'язку із розслідуванням даного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального закладу Київської обласної ради «Київський обласний центр крові» (код 01992376), на предмет дотримання законодавства при здійсненні фінансово-господарської діяльності, а саме підтвердити висновки викладені у довідці від 22.03.2017 з перевірки питань порушення вимог чинного законодавства України посадовими особами зазначеного вище комунального закладу.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали, додані до клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч 6-8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Відповідно до ч.ч 11-12 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів; подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України сторона обвинувачення (слідчий) здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Слідчим належним чином обґрунтовано клопотання та доведено, що мало місце кримінальне правопорушення, обґрунтована необхідність проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального закладу Київської обласної ради «Київський обласний центр крові» (код 01992376).
На підставі викладеного, керуючись ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст.ст. 91-93, 110 КПК України,
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим ОСОБА_3 , на призначення та проведення позапланової виїзної ревізії, задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії в Комунальному закладі Київської обласної ради «Київський обласний центр крові» (код 01992376) на предмет дотримання законодавства при здійсненні фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, який знаходиться за адресою: Київська область, м. Біла Церква, бульвар Олександрійський, 171, проведення якої доручити працівникам Північного офісу Державної аудиторської служби України.
Строк проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального закладу Київської обласної ради «Київський обласний центр крові» (код 01992376), визначити в 15 робочих днів починаючи з 24 квітня 2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя