"20" квітня 2017 р. м. Київ К/800/10132/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий);
Калашнікової О.В.,
Кравцова О.В..
секретаря судового засідання Вишняк О.М.,
За участю:
представника третьої особи Глущенка Є.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Служба безпеки України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року, -
встановив:
У жовтні 2014 року ОСОБА_5 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Головне УПФУ, відповідач) в якому просив:
- визнати неправомірними дії щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012;
- зобов'язати провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 21/3/2-1555/1666 від 25.05.2012, наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати, починаючи з 03.04.2014.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що в порушення вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Головне УПФУ відмовило йому у перерахунку пенсії. Вважає, що такими діями порушені його законні права.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 13 січня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року рішення суду першої інстанції скасовано. Прийнято нову постанову про часткове задоволення позову. Визнано протиправними дії Головного УПФУ щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_5 пенсії, у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців. Зобов'язано Головне УПФУ провести перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсії згідно з частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України від 25.05.12 № 21/3/2-1555/1666 виходячи з: посадового окладу - 1746 грн., окладу за військове звання - 130 грн., надбавки за вислугу років 35% - 656,60 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 100% - 2532,60 грн., служби в умовах режимних обмежень 15% - 261,90 грн., надбавки військовослужбовцям, які проводять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне аналітичне забезпечення органів державної влади оперативно-службову діяльність 50% - 873 грн.; надбавки військовослужбовцям, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки 70% - 1222,20 грн., починаючи з 03.04.14 з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, Головне УПФУ звернулося з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить його скасувати як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_5, посилаючись на законність постанови суду апеляційної інстанції, просить залишити її без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 30.09.2003 ОСОБА_5 перебуває на обліку в Головному УПФУ та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У вересні 2014 року ОСОБА_5 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 21/3/2-1555/1666 від 25.05.2012, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом № 21041/12/К-1747 від 29.09.2014 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку розміру пенсії.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що постановою від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Таким чином, довідка не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки вона враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та частково задовольняючи позов, апеляційний суд виходив з того, що Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри посадових окладів керівникам державних органів, тому зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців є підставою для проведення перерахунку пенсії.
Однак, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Аналізуючи зміст вказаної постанови, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Крім того, довідка фінансово-економічного управління СБУ від 25.05.2012 не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України № 21-641а14 від 17.03.2015, № 21-145а15 від 21.04.2015.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що скасувавши рішення місцевого суду, апеляційний суд допустив порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до постановлення незаконного судового рішення.
У відповідності із статтею 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 220, 223, 226, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року - скасувати, залишивши в силі постанову Оболонського районного суду м. Києва від 13 січня 2015 року.
Ухвала набирає законної з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді :