Справа № 815/1693/17
18 квітня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Одеській області прийняти від позивача вдруге пакет документів, що додається до заяви позивача від 28.02.2017 року з висновками щодо виплати грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності згідно Закону та направити до Міністерства внутрішніх справ України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходила службу на посаді старшого слідчого СВ Хмельницького ВП Малиновського ВП в м. Одесі Головного управління національної поліції в Одеській області у званні "майор поліції". На службі в МВС - з 2005 року. Начальником ГУНП в Одеській області наказом №830 о/с від 25.08.2016 року позивач звільнена зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу). 08.08.2016 року військово-лікарська комісія КУДУ ТМО МВС України по Одеській області за розпорядженням інспекції Малиновського ВП у висновку свідоцтва про хворобу констатувала: «Захворювання, так, пов'язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ». Тобто, як зазначає позивач, був встановлений зв'язок між захворюванням позивача з її проходженням служби в органах внутрішніх справ. Позивач також отримала довідку №127340 з Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2016 року, в якій після огляду 07.11.2016 року визначена ступінь втрати професійної працездатності у відсотках - 60%. Позивач зазначила, що згідно п.7 Постанови ОСОБА_2 міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності» нею були відправлені документи відповідачу разом із заявою від 28.02.2017 року, проте від відповідача була отримана відповідь від 10.03.2017 року №14/1- Х-408 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку за підписом т.в.о. начальника підполковника поліції ОСОБА_3, який вважає, що виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, Законом України "Про національну поліцію" не передбачена. Позивач зазначила, що ч. 2 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України». Окрім того, Розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» №580-VIII (із змінами) встановлено, що право на отримання одноразової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Позивач та її представник в судовому засіданні проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечували.
Повідомлений у встановленому законом порядку про дату, час та місце розгляду справи відповідач до суду не з'явився, про поважність причини неявки суд не сповістив.
11.04.2017 року до суду надійшли письмові заперечення представника Головного управління Національної поліції в Одеській області, згідно яких відповідач заперечує проти задоволення позову, оскільки зі свідоцтва позивача про хворобу №317/2 щодо встановлення причинного зв'язку захворювання (травми), зазначеного в п. 12 свідоцтва, вбачається, що позивач отримала захворювання, яке стало підставою встановлення їй ступеня інвалідності, пов'язане з виконанням службових обов'язків ще з 2008 року під час проходження служби в органах внутрішніх справ. Тобто, починаючи з 2008 року по 2016 рік позивачка перебувала на стаціонарному обстеженні. Тому відповідач вважає, що на вказану подію (встановлення ступеня інвалідності, пов'язане з виконанням службових обов'язків при проходженні служби в органах внутрішніх справ) не розповсюджуються положення ст.97 Закону України «Про Національну поліцію». Відповідно до листа ОСОБА_4 в Одеській області від 10.03.2017 року, згідно довідки МСЕК право на отримання одноразової грошової допомоги позивач набула після звільнення зі служби в поліції, як поліцейський, а право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності поліцейським передбачено Законом України «Про Національну поліцію». Враховуючи викладене, відповідач вважає, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності, якими пов'язана з проходженням служби в ОВС, Законом України «Про Національну поліцію» не передбачена, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ч.6 ст.128 КАС України, оскільки до суду з'явилися не всі особи, які беруть участь у справі, за наявності підстав для розгляду справи в даному судовому засіданні, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши в порядку письмового провадження наявні у справі письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2005 року проходила службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом ГУ МВС в Одеській області від 04.11.2015 року ОСОБА_1 було звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114.
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25.08.2016 року № 830 о/с майора поліції ОСОБА_1 (М-249897), старшого слідчого Хмельницького відділення поліції Малиновського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції з 31.08.2016 року за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Підставою для видання наказу ГУ НП в Одеській області від 25.08.2016 року № 830 о/с слугували: рапорт ОСОБА_1 від 11.08.2016 року, подання т.в.о. начальника Малиновського відділу поліції в м. Одесі ГУ НП в Одеській області від 15.08.2016 року та свідоцтво про хворобу № 317/2, видане ВЛК ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 08.08.2016 року.
На підставі акту огляду МСЕК № 637 09.11.2016 року Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 складено довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія ААВ № 812669, згідно якої за результатами первинного огляду 07.11.2016 року, ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в ОВС.
Згідно довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Серія ААА № 127340, ОСОБА_1 встановлена ступінь втрати професійної працездатності - 60%.
28.02.2017 року позивач звернулася до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою, в якій просила виплатити їй грошову допомогу у зв'язку з встановленням інвалідності згідно п.3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, затвердженого Постановою ОСОБА_2 Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, а також додала до заяви: копію паспорту, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію довідки медико-соціальної експертної комісії, копію довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеню втрати професійної працездатності (у відсотках), копію свідоцтва про хворобу № 317/2 від 08.08.2016 року, копію витягу з наказу начальника ГУ НП в Одеській області від 25.08.2016 року № 830 о/с.
За результатами розгляду вищевказаної заяви позивача від 28.02.2017 року листом Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Одеській області від 10.03.2017 року № 14/1-Х-408 надані позивачем документи повернуті без виконання та повідомлено позивача про те, що згідно наданої нею довідки МСЕК право на отримання одноразової грошової допомоги позивач набула після звільнення зі служби в поліції як поліцейський. Посилаючись на ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» відповідач у вказаному листі зазначив, що поліцейським виплата допомоги у разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, у той час як захворювання позивача, згідно довідки МСЕК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ Законом України «Про Національну поліцію» не передбачена.
Згідно приписів ч.1 ст.2 Закону України «Про Національну поліцію», завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Частиною 1 ст.6 Закону України «Про Національну поліцію», поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Закон України “Про Національну поліцію” № 580-VIII (далі Закон України № 580-VIII) було прийнято 02.07.2015 року та опубліковано в газеті “Голос України” 06.08.2015 року.
У пп.1 п.1 Прикінцевих та перехідних положень наведеного Закону закріплено, що цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про міліцію" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 4, ст. 20 із наступними змінами); Постанову Верховної Ради Української РСР "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про міліцію" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 4, ст. 21).
Згідно абзацу 3 п.15 Прикінцевих та перехідних положень розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Частиною 6 ст.23 Закону України «Про міліцію» було передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених ОСОБА_2 Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" Постановою ОСОБА_2 Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі за текстом - Порядок).
Згідно з п.1 Порядку, ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Пунктом 2 Порядку врегульовано, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до положень пп.3 п.2 Порядку, грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі:
- 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи;
- 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи;
- 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно приписів п.7 Порядку, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:
- заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;
- довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії:
- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
- акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до п.8 Порядку, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Згідно з п.9 Порядку, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
З довідки до акта огляду МСЕК серії 10АВВ № 812669 та інших наданих позивачем документів вбачається, що позивач набула право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням їй ІІ групи інвалідності, яку вона отримала під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Суд вважає безпідставними твердження відповідача про те, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги через те, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в органах ОВС, а не в поліції, оскільки таке твердження прямо суперечить абзацу 3 п.15 Прикінцевих та перехідних положень розділу XI Закону України «Про Національну поліцію».
Крім того, відповідно до частини другої статті 81 Цивільного кодексу України, юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Частиною третьою вказаної статті передбачено, що порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Порядок утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади врегульовано статтею 5 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” від 17.03.2011 р. № 3166-VI (далі - Закон № 3166-VI).
Утворення, реорганізація та ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюються з урахуванням завдань ОСОБА_2 Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади і недопущення дублювання повноважень (ч. 3 ст. 5 Закону № 3166-VI).
Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох центральних органів виконавчої влади (ч. 4 ст. 5 Закону № 3166-VI).
Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації (ч. 5 ст. 5 Закону №3166-VI).
Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Президента України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт ОСОБА_2 Міністрів України (ч.7 ст. 5 Закону №3166-VI).
ОСОБА_2 Міністрів України про ліквідацію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади визначається орган виконавчої влади, якому передаються повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що ліквідується (ч. 8 ст. 5 Закону № 3166-VI).
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається ОСОБА_2 Міністрів України (ч. 9 ст. 5 Закону № 3166-VI).
Відповідно до частини дев'ятої статті 5 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” ОСОБА_2 Міністрів України 20.10.2011 р. прийняв постанову № 1074, якою затвердив Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок № 1074), що визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.
За приписами пунктів 4-6 Порядку № 1074 орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом ОСОБА_2 Міністрів України.
Системний аналіз наведених вище норм Цивільного кодексу України, Закону № 3166-VI та Порядку № 1074 дає підстави для висновку, що порядок утворення та припинення юридичних осіб публічного права є відмінним від порядку утворення та припинення юридичних осіб приватного права. Тобто, у разі ліквідації органу виконавчої влади, держава відповідним актом ОСОБА_2 Міністрів України передає його завдання та функції новоствореному центральному органу виконавчої влади, забезпечуючи у такий спосіб безперервне виконання функцій держави. Таким чином, територіальні органи міністерств не можуть діяти інакше, ніж це передбачено актами Президента України чи ОСОБА_2 Міністрів України, виданими для забезпечення виконання відповідними міністерствами своїх функцій.
Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, що ліквідується, не виключає, а передбачає обов'язок роботодавця (держави) з дотримання гарантованих державою прав та інтересів працівників ліквідованої установи.
Отже, оскільки відповідач - Головне управління Національної поліції в Одеській області, прийняв на себе функції та повноваження Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, а також враховуючи положення абзацу 3 п.15 Прикінцевих та перехідних положень розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», відповідач повинен забезпечити позивачу дотримання її прав щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, отриманою від час проходження служби в ОВС.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо визнання протиправними дій ГУ НП в Одеській області щодо повернення пакета документів, доданих до заяви ОСОБА_1 від 28.02.2017 року про виплату грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
На думку суду, суб'єктом владних повноважень також порушено принцип захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов'язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty) і є невід'ємним елементом принципу правової держави та верховенства права. Як зазначено у справі Black Clawson Ltd. v. Papierwerke AG, (1975) AC 591 at 638, сприйняття верховенства права як конституційного принципу вимагає того, аби будь-який громадянин, перед тим, як вдатися до певних дій, мав змогу знати заздалегідь, які правові наслідки настануть.
Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Як зазначив Європейський суд у справі Yvone van Duyn v. Home Office, принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії.
Така дія названого принципу пов'язана із іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатись на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).
В рішенні у справі “П'єрсак проти Бельгії” ЄСПЛ зазначив, що він виходитиме з того принципу, що заявник має бути, по можливості, повернений у становище, в якому б він перебував, якби не була порушена стаття 6 Конвенції, таким чином підкреслюючи верховенство обов'язку відновлення status quo ante.
Враховуючи, що позивачу протиправно були повернуті без виконання надані нею документи, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно прийняти від ОСОБА_1 пакет документів, що було додано до її заяви від 28.02.2017 року із висновками щодо виплати грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності та направити вказані документи до Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно з положеннями ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з вимогами ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає повному задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6-9, 11, 69, 71, 86, ч.6 ст.128, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо повернення ОСОБА_1 пакета документів, доданих до заяви ОСОБА_1 від 28.2.2017 року про виплату грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області повторно прийняти від ОСОБА_1 пакет документів, що було додано до її заяви від 28.02.2017 року із висновками щодо виплати грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності та направити вказані документи до Міністерства внутрішніх справ України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В.В.Андрухів