"10" травня 2007 р. м.Рівне
дата прийняття постанови місце прийняття
15:20 год. Справа № 12/14
час прийняття постанови номер справи
Господарський суд Рівненської області в складі: головуючий - суддя Крейбух О. Г.; секретар судового засідання - помічник судді О.М.Шандалюк
за участю представників сторін:
від позивача : представник Санжаревський О.І., Чучалін В.І. довіреність № 2 від 25.04.07 р.
від відповідача : представник гол. інспектор Санковська Є.П. довіреність № 115/10-10 від 11.04.07 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом СВК агрофірма "Мир"
до відповідача Гощанська МДПІ
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 000340/23-218/0 та № 000346/23-218/0 від 16.12.2004 р.
Позивач у грудні 2004 року звернувся до господарського суду із позовом до відповідача про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 000340/23-218/0 та № 000346/23-218/0 від 16.12.2004р.
31 жовтня 2006 року Вищим адміністративним судом України скасовано рішення господарського суду Рівненської області від 16 лютого 2005р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12 травня 2005 р. по даній справі з направленням справи на новий розгляд в суд першої інстанції.
Позивач у поданих до суду додаткових обгрунтуваннях позовної заяви від 26.04.2007р. уточнив позовні вимоги -просить податкові повідомлення-рішення № 000340/23-218/0 та № 000346/23-218/0 від 16.12.2004р. (форми Р) Гощанської МДПІ визнати нечинними (а.с.81-82). Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що рішення податковим органом прийнято з порушенням чинного законодавства. Вказує, що фінансові санкції, передбачені Законому України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Указом Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання готівкового обігу» не є податковими зобов'язаннями, встановленими Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами. Окрім того, податковий орган при винесенні оспорюваних податкових повідомлень-рішень порушив вимоги ст.250 Господарського кодексу України щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій.
Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов, зазначає, що податковим органом порушень чинного законодавства при прийнятті оспорюваних рішень допущено не було.
Судом в судовому засіданні досліджені оригінали письмових доказів, копії яких наявні у матеріалах справи і які подані позивачем в обгрунтування позовної заяви та відповідачем в обгрунтування заперечень на позов.
Письмових клопотань від учасників судового процесу щодо здійснення технічної фіксації судового процесу не надходило. Протокол судового засідання складено відповідно до вимог Прикінцевих та перехідних положень КАСУ. Представникам сторін роз'яснено право заявляти відвід суду згідно ст.30 КАСУ, а також роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.49, 51 цього Кодексу.
В судовому засіданні 26.04.2007р. оголошувалась перерва до 10.05.2007р. на 14:30 год. для надання можливості сторонам підготуватись до стадії судових дебатів.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд ВСТАНОВИВ:
Гощанською МДПІ у період з 29.10.2004р. по 14.12.2004р. проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства сільськогосподарським виробничим кооперативом агрофірма «Мир»за період з 01 квітня 2003 року по 30 червня 2004 року.
14 грудня 2004 року за результатами перевірки складено акт № 149/23-218/03775859, підписаний СВК агрофірма «Мир»із запереченнями (а.с.7-13, 84, 85).
16 грудня 2004 року Гощанською МДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення № 000346/23-218/0 та № 000340/23-218/0, якими СВК агрофірма “Мир» визначено штрафні санкції у сумі 1885,50 грн. за платежем готівковий обіг та у сумі 9243,70 грн. за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій відповідно.
Згідно з преамбулою Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі -Закон «Про РРО») цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Отже, цей Закон не є законом про оподаткування.
У преамбулі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-III (далі -Закон № 2181) вказано, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Таким чином, Закон № 2181 не регулює питання застосування та стягнення фінансових санкцій за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
У відповідності до п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до пункту 1.9 ст. 1 названого Закону № 2181 податкове повідомлення є письмовим повідомленням контролюючих та податкових органів про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання та погасити суму податкового боргу. Отже, ця форма акта ненормативного характеру може застосовуватись лише щодо обов'язків по сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів).
Вичерпний перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) визначено у статтях 14 та 15 Закону України "Про систему оподаткування". У цих статтях штраф, накладений відповідачем на позивача, не визначений як податок або збір (обов'язковий платіж). Тому обов'язки суб'єкта підприємницької діяльності по сплаті штрафу за порушення ним норм Закону "Про РРО" не відносяться до категорії податкового зобов'язання або податкового боргу.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та законами України.
Тому застосування до спірних правовідносин Закону № 2181 податковим органом є неправомірним, прийняття оспорюваних податкових повідомлень-рішень на підставі норм Закону № 2181 є безпідставним і суперечить ст. 19 Конституції України.
Однак, за змістом пунктів 7, 8 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» органам податкової служби надано право застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 8 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001р. № 110, штрафні (фінансові) санкції, які встановлюються нормативно-правовими актами, контроль за виконанням вимог яких покладено на органи державної податкової служби, застосовуються в частині, що не суперечить Закону № 2181 та в розмірах, визначених такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 15 Закону “Про РРО» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до п.5.1.3 Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 19 лютого 2001 року N 72 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2001 р. за N 237/5428 (далі -Положення), у разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання контролюючих органів згідно з Указом Президента України від 12.06.95 N 436 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
За наведеного, Гощанська МДПІ, застосовуючи до СВК агрофірма “Мир» фінансові санкції, діяла в межах та в порядку, визначеному спеціальним законодавством, і оспорювані податкові повідомлення-рішення слід визнати нечинними в частині визнання фінансових санкцій податковими зобов'язаннями.
1.Відповідно до абзацу 2 п.3.2 Акту від 14.12.2004р. (а.с.12) проведеною перевіркою встановлено порушення СВК агрофірма “Мир» вимог законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій, яке виявилося в продажі продукції не власного виробництва без застосування реєстраторів розрахункових операцій за готівкові кошти через касу по прибуткових ордерах. 16 грудня 2004 року Гощанською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 000340/23-218/0 про застосування штрафних санкцій у сумі 9243,70 грн. за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Посилання позивача на неправомірне застосування податковим органом Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки СВК агрофірма “Мир» не є торгівельною організацією є безпідставним з огляду на таке.
Відповідно до довідки Рівненського обласного управління статистики № 2049 (а.с.14) одним з видів діяльності СВК агрофірма “Мир» є “52.11.0 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом», що включає роздрібну торгівлю широким асортиментом товарів, однак переважно продовольчими товарами, напоями та тютюновими виробами: діяльність універсальних магазинів, які, крім продовольчих товарів, напоїв та тютюнових виробів, що складають основний обсяг продажу, пропонують також ряд інших товарів: одяг, меблі, дрібні набори, залізні вироби, косметичні товари тощо (Державний класифікатор України ГК 009-96 "Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД), затверджений наказом Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації від 22.10.1996р. № 441).
За даними податкового органу СВК агрофірма "Мир" має торгові об'єкти, зокрема, магазини у с.Чудниця, с.Красносілля, с.Витків Гощанського району та кафе "Гостинний двір". Окрім того, підтвердженням зайняття СВК агрофірма "Мир" торгівельною діяльністю є реєстрація у податковому органу 05 липня 2000 року реєстратора розрахункових операцій - електронного контрольно-касового апарата Ера 101.08 заводський № 34183, реєстраційне посвідчення № 1703115 (а.с.90).
Преамбулою Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі.
Факт продажу матеріальних цінностей без застосування реєстраторів розрахункових операцій сторонами визнається, а тому відповідно до частини 3 ст.72 КАСУ доказуванню не підлягає.
За змістом п.1 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі проданих товарів, на які виявлено невідповідність.
Застосовані до СВК агрофірма “Мир» фінансові санкції є адміністративно-господарськими санкціями відповідно до статті 238 Господарського кодексу України. Згідно зі статтею 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Податковим повідомленням-рішенням від 16.12.2004р. № 000340/23-218/0 фінансові санкції застосовані за порушення, які виникли за період з 05.04.2003р. по 16.06.2004р., в т.ч. за період з 05.04.2003р. по 11.09.2003р. на загальну суму відпущеного товару 619,60 грн. та за період з 12.01.1004р. по 16.06.2004р. -на суму товару 1229,14 грн.
За наведеного фінансові санкції у сумі 619,00 грн. х 5 = 3098,00 грн. за період з 05.04.2003р. по 11.09.2003р. застосовані податковим органом з пропущенням річного терміну з дня порушення СВК агрофірма «Мир»вимог законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 16.12.2004р. № 000340/23-218/0 слід визнати нечинним у сумі 3098,00 грн. з моменту його прийняття, а в сумі 6145 грн. 70 коп. - щодо визнання штрафних санкцій за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій податковими зобов'язаннями.
2.Відповідно до абзацу 1 п.3.2 Акту перевірки від 14.12.2004р. (а.с.12) проведеною податковим органом перевіркою встановлено порушення СВК агрофірма “Мир» вимог законодавства про обіг готівки, а саме -проведення розрахунків готівкою без подання одержувачем коштів по авансовим звітам від 05.07.2003р., від 10.07.2003р., від 27.07.2003р., від 29.07.2003р. та без дати і без номера платіжного документа, що підтверджує сплату покупцем готівкових коштів.
Відповідач зазначені Актом перевірки факти порушення законодавства про обіг готівки визнає, а тому згідно з частиною 3 ст.72 КАСУ вони доказуванню не підлягали.
16 грудня 2004 року Гощанською МДПІ прийнято податкове повідомлення рішення № 000346/23-218/0 про застосування до СВК агрофірма “Мир» штрафних санкцій у сумі 1850, 50 грн. відповідно до п.1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. № 436/95.
Статтею 217 ГК України передбено, що до суб'єктів господарювання за порушеннями ними правил здійснення господарської діяльності уповноваженими органами державної влади застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ст.238 ГК України адміністративно-господарські санкції є заходами організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтею 239 ГК України визначено види адміністративно-господарських санкцій, одним з яких є адміністративно-господарський штраф.
Відповідно до статті 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Згідно зі статтею 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Указом Президента України “Про застосування штрафних санкцій а порушення норм з регулювання обігу готівки» не передбачено обмеження строків застосування адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення у сфері готівкового обігу, а тому застосуванню підлягають строки, встановлені ст.250 ГК України.
За наведеного, порушення у сфері готівкового обігу грошових коштів позивачем здійснено у липні 2003 року, податкове повідомлення-рішення № 000346/23-218/0 про застосування до СВК агрофірма “Мир» штрафних санкцій у сумі 1850, 50 грн. за платежем готівковий обіг винесено 16 грудня 2004 року, тобто поза річним строком з дня порушення норм регулювання обігу готівки. А тому позовні вимоги в частині визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 000346/23-218/0 від 16.12.2004р. підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 160-163, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов задоволити частково.
2.Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 16.12.2004р. № 000346/23-218/0 з моменту його прийняття.
3.Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 16.12.2004р. № 000340/23-218/0 в сумі 3098 грн. 00 коп. з моменту його прийняття, в сумі 6145 грн. 70 коп. - щодо визнання штрафних санкцій за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій податковими зобов'язаннями.
4.В решті позову відмовити.
5.Присудити з Державного бюджету України на користь СВК агрофірма "Мир" (вул.Перемоги,9, Чудниця, Гощанський район, Рівненська область, 35425, код ЄДРПОУ 03775859) державне мито (судовий збір) в сумі 6 грн. 80 коп.
Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 КАСУ.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини - з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Крейбух О. Г.
Повний текст постанови підписано "15" травня 2007 р.
Помічник судді
Шандалюк О.М.