19 квітня 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/2733/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бойчук А.Ю.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурія О.В.,
- Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 09 березня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
13 лютого 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними рішення №5 від 19.01.2017 року та відмову управління Пенсійного фонду України в приморському районі м. Одеси №11/К-11 від 06.02.2017 року у врахуванні їй інших видів виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_2 розрахунок та виплату пенсії починаючи з 01.02.2008 року у розмірі 82 % з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно з довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію з 01.02.2008 року, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області від 03.01.2017 р. №3/К/15-32-05-02-09 без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком - жовтень 2009 року.
Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю та незаконністю такої відмови.
Відповідач заперечував проти позову зазначаючи, що до складу заробітної плати не входять «інші виплати» (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань), а тому пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням вказаних виплат.
Справу розглянуто в порядку скороченого провадження.
Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 14 лютого 2017 року позовні вимоги за період з 01.02.2008 року по 06.08.2016 року залишено без розгляду.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 09 березня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до абз.4 ч.8 ст.183-2 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
З 1999 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Приморському районі м.Одеси та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 82% від сум заробітної плати державного службовця.
10 січня 2017 року позивач звернулась до управління ПФУ із заявою взяти до розрахунку її пенсії «інші виплати», які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року.
19 січня 2017 року відповідачем прийнято рішення № 5 про відмову у перерахунку пенсії позивачу, про що повідомлено листом від 06.02.2017 року №11/К-11.
Відмова обґрунтовується тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Крім того, відповідач зазначив, що у підприємства були відсутні законні підстави видавати довідку для перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що до суми, які враховуються в заробітну плату для обчислення пенсії входять матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, оскільки з них сплачені страхові внески.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальні та компенсаційні виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 року, який діяв до 05.01.2017 року, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч.6 ст. 33 Закону №3723-XII державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 статті 35 Закону №3723-XII передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Аналогічні положення щодо складових заробітної плати державних службовців та встановлення їм матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань визначені у ст.ст.50,54 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015р. № 889-VІІІ, який набрав чинності з 05.01.2017.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 в справі № 21-125а13, від 28.05.2013 у справі №21-97а13, від 04.03.2014 у справі № 21-3а14.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Аналізуючи наведене, можливо прийти до висновку, що суд першої інстанції зробив правильний висновок стосовно того, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
З довідки про заробітну плату, виданої ОСОБА_2 ГУ ДФС в Одеській області 03.01.2017р. вбачається, що станом на 01.02.2008р. заробітна плата державного податкового інспектора, з якої призначена пенсія складає 3 577,56 грн., в т.ч. інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога) - 511,08 грн., з яких сплачені страхові внески (а.с.12).
Враховуючи викладене, судова колегія вважає вірним висновок суду, що пенсія позивачу підлягає перерахунку шляхом включення до складу заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, у розмірі 82%, в якому і була призначена пенсія.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 183-2, 195,197,198,200,205,206 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 09 березня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: А.В.Крусян