Ухвала від 18.04.2017 по справі 922/4400/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"18" квітня 2017 р.Справа № 922/4400/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калантай М.В.

при секретарі судового засідання Івахненко І.Г.

розглянувши матеріали справи

за позовом Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, м.Харків

до Фермерського господарства "Зорі Дергачівщини", с.Руська ОСОБА_1 Харківської області , Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м.Харків за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні другого відповідача - Фізичної особи ОСОБА_1, с.Підопригори Сумської області

про визнання наказу та договору недійсними

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність №305-18 від 04.01.2017

від першого відповідача: не з'явився

від другого відповідача: ОСОБА_3, довіреність №32-20-14-1938/0/19-17

від 26.01.2017

від третьої особи: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Харківське державне авіаційне виробниче підприємство (далі за текстом - позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Фермерського господарства "Зорі Дергачівщини" (далі за текстом - перший відповідач) та Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі за текстом - другий відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Харківській області №126-СГ від 22.01.2015 в частині надання громадянину ОСОБА_1 в оренду для ведення фермерського господарства, строком на 49 років, земельної ділянки державної власності, розташованої за межами населеного пункту Токарівської сільської ради на території Дергачівського району Харківської області, із кадастровим номером 6322082500:02:000:0419, площею 10,0976га.

- визнати недійсним договір оренди землі від 19.06.2015, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Харківській області та громадянином ОСОБА_1, правонаступником якого є Фермерське господарство "Зорі Дергачівщини", номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про інше речове право - 10517208.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.02.2017 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні другого відповідача - фізичну особу ОСОБА_1 (далі за текстом - третя особа), а також призначено судову експертизу, у зв'язку з чим провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

До господарського суду Харківської області надійшли клопотання експерта від 20.03.2017 про надання додаткових матеріалів (вихідних даних), необхідних для проведення експертизи №2876, а також матеріли справи №922/4400/16.

Зокрема, судовий експерт в своєму клопотанні для проведення даної експертизи просить:

1). Надати матеріали кадастрової зйомки зовнішніх меж землекористування С/Т "Діброва" виконану НВП "Навігаційно-геодезичний центр" в 2016р. в електронному вигляді (файли *.dmf, *.dxf).

2. Надати землевпорядну документацію, розроблену ФОП ОСОБА_4 2015р. на земельну ділянку кадастровий номер №6322082500:02:000:0419 площею 10,0976га в електронному вигляді (файли *.dmf, *.dxf) та інформацію, яка була внесена при реєстрації земельної ділянки в Державний земельний кадастр.

3. Надати затверджену землевпорядну документацію, на підставі якої було оформлено Державний акт на право постійного користування Харківському державному авіаційному виробничому підприємству м.Харків серія ХР-10-00-000890 від 14.03.1995р. з координатами поворотних точок меж земельної ділянки, у відповідній системі СК-63.

4. Надати матеріали щодо виносу меж земельної ділянки в натуру (на місцевості) площею 35,1га С/Т "Діброва" Харківського державного авіаційного виробничого підприємства м. Харків.

5. Провести оплату за виконання експертизи. Відповідно до ухвали суду обов'язок оплати за експертизу покладено на Харківське державне авіаційне виробниче підприємство м. Харків. До клопотання додано копію рахунку №759 від 20.03.2017 на оплату вартості експертизи в розмірі 4950,00грн.

Крім того, експертною установою повідомлено, що у зв'язку із значною завантаженістю експертів виконання експертизи та надання висновку може бути здійснено лише у термін більший ніж 90 календарних днів. У зв'язку з цим, експертна установа просить суд розглянути питання про узгодження проведення експертизи в указані вище строки та повідомити про своє рішення.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.04.2017 поновлено провадження у справі з метою вирішення даного клопотання судового експерта, справу призначено до розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення клопотання експерта не заперечував, просив надати час для надання витребуваних експертом документів. Також заявив клопотання про витребування доказів, які необхідні для проведення судової експертизи, однак відсутні у позивача.

Представник другого відповідача проти задоволення клопотання експерта не заперечував. При цьому зазначив, що витребувані експертом документи в Головному управлінні Держгеокадастру у Харківській області відсутні.

Перший відповідач та третя особа своїх представників в судове засідання не направили, заперечень щодо клопотання експерта не надали.

Вирішуючи клопотання судового експерта, суд виходить з наступного.

Підпунктом 1.13 пункту 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 передбачено, що строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) у межах, зокрема, понад 90 календарних днів - якщо експертиза є особливо складною чи багатооб'єктною, потребує вирішення більше десяти питань або вирішення питань, які потребують декількох досліджень, чи налічує понад п'ять томів матеріалів справи або є комплексною чи потребує залучення фахівців з інших установ (у тому числі судово-медичних), підприємств, організацій і не може бути виконана в зазначені строки.

Більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.

У разі значного завантаження експерта та знаходження в нього на виконанні одночасно понад десяти експертиз, у тому числі комісійних та комплексних, вказані терміни можуть бути переглянуті або встановлені додатково з урахуванням необхідного реального часу на їх виконання.

Враховуючи те, що на розгляд експерта поставлені питання, які стосуються декількох земельних ділянок, що потребує дослідження значної кількості документації, а також з огляду на значне навантаження експертів, суд вважає обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню клопотання про проведення судової експертизи у строк понад 90 календарних днів.

Пунктом 2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень встановлено, що експерту забороняється самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.

Разом із тим, згідно частини 4 статті 31 ГПК України судовий експерт, оскільки це необхідно для дачі висновку, має право знайомитися з матеріалами справи, брати участь в огляді та дослідженні доказів, просити господарський суд про надання йому додаткових матеріалів.

Відповідно до пункту 11 постанови пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.2012 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" у господарському судочинстві до таких матеріалів відносяться речові та письмові докази.

З огляду на вищевикладене, суд задовольняє клопотання судового експерта від 20.03.2017 про надання додаткових матеріалів (вихідних даних), необхідних для проведення експертизи №2876, як обґрунтоване та таке, що не суперечить нормам чинного законодавства.

При цьому, суд також вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача про витребування доказів, яких у нього немає, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 38 ГПК України сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, що перешкоджають його наданню; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; 4) обставини, які може підтвердити цей доказ. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази. Господарський суд може уповноважити на одержання таких доказів заінтересовану сторону.

Згідно пунктів 2.1-2.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі неможливості самостійно подати необхідні для розгляду справи докази сторона вправі звернутися до господарського суду з клопотанням про витребування доказів; при цьому обґрунтування такої неможливості покладається на особу, що заявляє відповідне клопотання. Відповідне клопотання має заявлятися (подаватися) в письмовій формі. Уповноваження господарським судом заінтересованої сторони на одержання необхідних доказів (частина п'ята статті 38 ГПК) полягає у видачі їй належним чином завіреної копії ухвали суду про витребування певних доказів із зазначенням у ній про зобов'язання особи, у якої знаходяться такі докази, надати їх заінтересованій стороні для наступного подання їх до суду. При цьому особа, у якої знаходяться відповідні докази, вправі вимагати від уповноваженої особи лише пред'явлення їй належним чином засвідченої ухвали суду, а не передачі їй цієї копії.

Копії документів, які видаються органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та їх об'єднаннями усіх форм власності, повинні бути засвідчені з додержанням вимог пункту 5.27 Національного стандарту України "Державна уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів. ДСТУ 4163-2003", затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55, а разі якщо інструкціями з діловодства, які діють у відповідних органах, підприємствах, установах і організаціях, установлено додаткові вимоги щодо оформлення копій, - також і цих вимог.

Враховуючи доведення позивачем неможливості подання ним всіх документів, необхідних для проведення судової експертизи, суд вважає за можливе витребувати у Відділу Держгеокадастру у Дергачівському районі Харківської області:

1) копії всієї наявної землевпорядної документації на земельну ділянку площею 35,1га., що знаходиться на території Токарівської с/ради, Дергачівського р-ну., Харківської обл., та перебуває в постійному користуванні позивача на підставі державного ОСОБА_4 на право постійного користування землею серія ХР-10-00-000890 від 14.03.1995р.;

2) копії всієї наявної землевпорядної документації на земельну ділянку площею 10,0976га., (кадастровий номер 6322082500:02:000:0419), що знаходиться на території Токарівської с/ради, Дергачівського р-ну., Харківської обл., та перебуває в оренді першого відповідача на підставі Договору оренди землі від 19.06.2015р., в тому числі в електронному вигляді (файли *.dmf, *.dxf).

На одержання цих доказів слід уповноважити позивача.

Матеріали, які необхідні експерту для проведення судової експертизи, мають бути надані до суду в строк не пізніше 26.04.2017.

Враховуючи призначення у справі судової експертизи, відповідно до вимог пункту 1 частини 2 статті 79 Господарського процесуального кодексу України провадження по справі слід зупинити до вирішення експертом визначених питань.

Керуючись ст.ст. 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім.Засл.професора ОСОБА_5 Міністерства юстиції України про узгодження проведення експертизи в строк більший ніж 90 календарних днів задовольнити.

Задовольнити клопотання судового експерта від 20.03.2017 про надання додаткових матеріалів (вихідних даних), необхідних для проведення експертизи №2876.

Зобов'язати сторони в строк до 26.04.2017 надати до канцелярії суду витребувані судовим експертом додаткові матеріали або надати відповідні письмові пояснення щодо неможливості їх подання.

Витребувати у Відділу Держгеокадастру у Дергачівському районі Харківської області в строк до 25.04.2017 належним чином засвідчені копії:

1) всієї наявної землевпорядної документації на земельну ділянку площею 35,1га., що знаходиться на території Токарівської с/ради, Дергачівського р-ну., Харківської обл., та перебуває в постійному користуванні позивача на підставі державного ОСОБА_4 на право постійного користування землею серія ХР-10-00-000890 від 14.03.1995р.;

2) всієї наявної землевпорядної документації на земельну ділянку площею 10,0976га., (кадастровий номер 6322082500:02:000:0419), що знаходиться на території Токарівської с/ради, Дергачівського р-ну., Харківської обл., та перебуває в оренді першого відповідача на підставі Договору оренди землі від 19.06.2015р., в тому числі в електронному вигляді (файли *.dmf, *.dxf).

Уповноважити представника Харківського державного авіаційного виробничого підприємства ОСОБА_2 на отримання вищевказаних документів у Відділі Держгеокадастру у Дергачівському районі Харківської області.

Зобов'язати позивача в строк до 26.04.2017 надати до канцелярії суду одержані від Відділу Держгеокадастру у Дергачівському районі Харківської області документи.

Зобов'язати позивача сплатити витрати по проведенню судової експертизи згідно рахунку експертної установи №759 від 20.03.2017, з подальшим їх розподілом в порядку, передбаченому статтею 49 Господарського процесуального кодексу України.

Провадження у справі 922/4400/16 зупинити до вирішення питань, поставлених господарським судом судовому експерту.

Суддя ОСОБА_6

Попередній документ
66048115
Наступний документ
66048117
Інформація про рішення:
№ рішення: 66048116
№ справи: 922/4400/16
Дата рішення: 18.04.2017
Дата публікації: 24.04.2017
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Харківської області
Категорія справи: Господарські справи (до 01.01.2019); Майнові спори; Право власності на землю у тому числі:; Інший спір про право власності на землю; невиконання або неналежне виконання зобов’язань; купівля - продаж; зміна, розірвання та визнання недійсним договору оренди