Ухвала від 12.04.2017 по справі 688/1807/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2017 року м. Київ К/800/41040/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів Рецебуринського Ю.Й. (судді-доповідача),

Олексієнка М.М.,

Штульман І.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом приватного акціонерного товариства ,,Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" (далі - ПАТ ,,Шепетівське АТП 16807") до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання протиправними та скасування рішень,

за касаційною скаргою виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області на постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2015 року ПАТ ,,Шепетівське АТП 16807" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішень №98 та №99 від 7 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, в частині встановлення додаткових умов конкурсу на маршрутах №1 та №5А: 1) відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; 2) строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування.

Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року, позов задоволено.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.

Судами встановлено, що 14 травня 2015 року в газеті «Шепетівський вісник» опубліковано оголошення про конкурс на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси): №1 "Залізничний вокзал-с. Судилків" (вул. Героїв Небесної сотні, Судилківська) з кількістю чотирьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; № 5-А "Залізничний вокзал - Автостанція" (вул. Залізнична, Героїв небесної сотні, Старокостянтинівське шосе) з кількістю трьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; №4 "Залізничний вокзал - Автостанція" (вул. Героїв Небесної сотні, В. Котика, Українська, Тургенєва, Генерала Шухевича, Старокостянтинівське шосе) з кількістю однієї транспортної одиниці з щоденною періодичністю здійснення перевезень та інтервалом руху 1 година.

Зміст оголошення, строк та порядок його опублікування відповідає вимогам п. 28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Крім обов'язкових умов конкурсу, на маршрутах №1 та №5-А виконавчий комітет Шепетівської міської ради, як організатор конкурсу, визначив і ряд додаткових умов, зокрема: відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України та строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування.

Не погодившись з вказаними додатковими вимогами визначених виконавчим комітетом Шепетівської міської ради для проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 5 квітня 2001 року (далі -Закон).

Стаття 7 Закону визначає, що забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Відповідно до статті 35 Закону перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок).

Пункт 1 Порядку визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 28 Порядку встановлено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс, яке повинне містити певну інформацію.

З матеріалів справи встановлено, що ПАТ «Шепетівське АТП 16807» здійснює перевезення пасажирів, має право та намір приймати участь у конкурсі на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, а саме маршрутах №1 та № 5-А.

В силу вимог положень статтей 44, 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

У конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Згідно зі статтею 46 Закону для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Відповідно до пункту 10 Порядку організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо).

Аналіз змісту норм Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування дає підстави для висновку, що такі додаткові умови конкурсу як, відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування, встановлені організатором конкурсу, суперечать ст.ст. 34, 44, 45 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 10 Порядку та на даному етапі не досягають мети визначення автомобільного перевізника на конкурсних засадах.

Колегія суддів вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій про те, що чинне законодавство не містить обмеження щодо прийняття участі в конкурсі перевізника, стосовно якого проводиться процедура санації, яка сама по собі передбачає наявність заборгованості перед кредиторами (п.п. 2 п. 12, п.п. 7 п. 29 Порядку, ст. 45 Закону).

Також відсутні й обмеження щодо строку експлуатації основних автобусів, зокрема не більше 12 років, оскільки це повинно враховуватися при проведенні конкурсу і визначенні його переможця, під час визначення показників, які оцінюються конкурсним комітетом (додаток 4 Порядку), і в будь-якому разі не може свідчити про гірший технічний чи екологічний показник.

Визначені організатором конкурсу вказані додаткові умови, не передбачені також і Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року за №176 (п. 31-1).

Представник позивача зазначив про наявність заборгованості ПАТ "Шепетівське АТП 16807" перед бюджетами та ПФУ, також про використання автобусів строк експлуатації яких більше 12 років, що у свою чергу взагалі унеможливлює право позивача прийняти участь у даному конкурсі.

Отже, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів першої та апеляційної інстанцій про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради №98 від 7 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м.Шепетівці, у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси), в частині встановлення додаткових умов конкурсу на маршрутах №1 та №5-А.

З урахуванням зазначених обставин та норм права, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права, тому підстав до скасування їх судових рішення немає.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області залишити без задоволення.

Постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді Ю.Й. Рецебуринський

М.М. Олексієнко

І.В.Штульман