Постанова від 12.04.2017 по справі 559/2862/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Ходак С.К.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" квітня 2017 р. Справа № 559/2862/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "10" березня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з позовом у якому просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області з 01.07.2012 р. здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону №2663-Ш від 12.07.2001 р.) виходячи з розрахунку 90 % від суми заробітної плати згідно довідки №18-357 від 31.08.2012 р., виданою прокуратурою Рівненської області, з врахуванням виплачених коштів.

Постановою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 10 березня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до часткового задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 02.02.2002 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України Дубенського району Рівненської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» призначену у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.

31.05.2012 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури, яка набрала чинності 14.06.2012 р., у зв'язку з чим ОСОБА_3 20.09.2012 року звернувся в управління Пенсійного фонду України Дубенського району із письмовою заявою про перерахунок пенсії з більш високого заробітку та надав довідку № 18-357 від 31.08.2012р., видану прокуратурою Рівненської області про заробітну плату працюючого на відповідній посаді прокурора станом на 14 червня 2012 року.

В результаті проведеного перерахунку розмір виплачуваної пенсії ОСОБА_3 збільшився. Про процедуру проведення перерахунку та механізм її проведення позивача не інформували, однак він продовжував отримувати пенсію на картку, лише збільшену та вважав, що відповідальні працівники ПФ повинні діяти лише в рамках закону.

У вересні 2016 р. ОСОБА_3 випадково дізнався про те, що без його відома відповідачем було проведено з 01.07.2012 р. перерахунок пенсії з розрахунку 80 відсотків, а не як було на момент її призначення - 90 відсотків.

З огляду на вказані обставини, він 15.12.2016 р. звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області з заявою про здійснення перерахунку його пенсії з розрахунку 90 відсотків заробітної плати станом на час призначення його пенсії.

Однак, листом від 23.12.2016 р. №70/02-20-М Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області відмовило у задоволенні заяви про проведення перерахунку пенсії.

Не погодившись із відмовою, позивач оскаржив її до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» проведено в умовах дії Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що чинна з 01.10.2011 та на підставі поданої заяви від 20 вересня 2012 року та довідки №18-357 від 31.08.2012, виданої прокуратурою Рівненської області, здійснено у відповідності до чинного законодавства без порушення його прав.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону (в редакції, чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Так, з 01.10.2011 р. положення частини 1 статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плат відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Таким чином, відповідачем неправомірно застосовано нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Щодо строків звернення позивача до суду, колегія суддів зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звернувся до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з позовною заявою для захисту своїх прав 28.12.2016 року та просив суд здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.07.2012 р.

Частиною другою ст.99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

У відповідності до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Відповідно, залишенню без розгляду підлягають вимоги ОСОБА_3, заявлені поза межами шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, тобто з 01.07.2012 року по 28.06.2016 року.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_3 з урахуванням ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягають до задоволення з 01.07.2016 року.

Також, з матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду першої інстанції позивач сплатив судовий збір в сумі 551,20 грн. (квитанція №43 від 28.12.2016 р. - а.сп.1), а при поданні апеляційної скарги - 704 грн. (квитанція №21 від 20.03.2017 р. - а.сп.33).

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 6 зазначеної статті передбачено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

З огляду на викладене, судові витрати по сплаті судового збору понесені позивачем у сумі 1255,20 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції не встановив належним чином всі обставини справи та зробив помилковий висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Постанова суду першої інстанції, у відповідності до приписів ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково, постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "10" березня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону №2663-Ш від 12.07.2001 р.) виходячи з розрахунку 90 % від суми заробітної плати згідно довідки №18-357 від 31.08.2012 р., виданою прокуратурою Рівненської області, з врахуванням виплачених коштів з 01.07.2016 року.

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області за період з 01.07.2012 року по 28.06.2016 року залишити без розгляду.

Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений ним судовий збір в розмірі 1255,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області вул. Шевченка, 27,м. Дубно,Дубенський район, Рівненська область,35603

4-третій особі: - ,