Ухвала від 19.04.2017 по справі 712/1666/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 712/1666/17 Головуючий у 1-й інстанції: Пироженко В.Д. Суддя-доповідач: Ключкович В.Ю.

УХВАЛА

Іменем України

19 квітня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ключковича В.Ю.,

суддів Грибан І.О.,

Губська О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 13 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення протиправними, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку йому пенсії відповідно до довідки УМВС України в Черкаській області від 04.06.2012 р. № 2303004138. Також просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок йому пенсії з розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до довідки УМВС України в Черкаській області від 04.06.2012 р. № 2303004138 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати з 18.01.2012 р., та виплатити суми недоотриманої пенсії та компенсації. Звернути постанову до негайного виконання в межах суми пенсійних виплат за один місяць, здійснити судовий контроль за виконанням постанови у справі та зобов»язати начальника ГУ ПФУ в Черкаській області у місячний строк з дня набрання постановою суду законної сили подати до суду звіт про її виконання.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 13 березня 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 13 березня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 1832.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України з 1987 року по 2003 рік. Наказом УМВС України в Черкаській області від 23.01.2003 року позивач був звільнений у відставку за станом здоров'я з посади заступника начальника відділу УБОЗ УМВС України в Черкаській області.

Позивач являється інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 27.04.2009 року.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 -ХІІ.

Згідно відомостей автоматизованої системи розрахунку пенсії ГУ ПФУ в Черкаській області щодо розрахунку пенсії позивача по пенсійній справі 2303004138, сума грошового забезпечення для обчислення йому пенсії з 18.01.2012 року складає 3812,79 грн.

Відповідно до листа МВС України Управління Міністерства Внутрішніх справ в Черкаській області № 12/Л-834 від 18 січня 2017 року наданого позивачу на виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси по справі № 712/9242/16-а від 26.10.2016 року за підписом голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4., розмір його грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року відповідно до постанов КМУ від 07.11.2007 року № 1294 та від 23.04.2012 року № 335 за посадою з якої він звільнений на пенсію у 2003 році для нарахування пенсії становить 5917,40 грн.

23 січня 2017 року позивач звернувся із скаргою до начальника Головного управління ПФУ в Черкаській області з метою поновлення його порушених прав і законних інтересів в сфері пенсійного забезпечення. ГУ ПФУ в Черкаській області.

Листом від 03 лютого 2017 року № 41/Л-10 відповідач відмовив позивачу в задоволенні його скарги, зазначивши, що законних підстав для перерахунку йому пенсії з 18.01.2012 року, із зазначеного грошового забезпечення в розмірі 5917,40 грн., немає. Відповідач свою відмову мотивував тим, що відповідно до постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 року, розміри пенсій з встановленим підвищенням не могли перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року. Згідно із змістом п.1 зазначеної постанови розмір пенсії, станом на 01.04.2012 р., не міг перевищувати розміри пенсій, обчислених до Закону № 2262-ХІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що розрахунок розміру пенсії позивача проведено відповідно до норм чинного законодавства та документів пенсійної справи, у зв'язку з чим суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

З таким висновком суд апеляційної інстанції погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 зазначеного Закону.

За цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок призначених пенсій.

Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 % та з 01.01.2013 року до 35 %. ( Абзац 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 355)

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Постанови № 355, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій, згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2007 р., N 86, ст. 3148; 2010 р., N 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

У п. 2 цієї постанови постановлено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».

Колегія суддів звертає увагу на те, що в самій постанові № 355 від 23.04.2012 року йдеться про установлення відсоткового підвищення розміру пенсій, та нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.

Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 постанови № 355 від 23.04.2012 року, не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 01 квітня 2012 року.

Таким чином, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом від 09.04.1992 pоку № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання вимог вище вказаної постанови, УМВС в Черкаській області надало пенсійному органу для позивача довідку № 2303004138 від 04 червня 2012 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ № 355 від 23 квітня 2012 року, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року за посадою позивача на становить 5917 грн. 40 коп.

При цьому, довідка УМВС в Черкаській області № 2303004138 від 04 червня 2012 року не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Таку правову позицію в даній категорії судових справ висловив Верховний Суд України у постановах від 17 березня 2015 року № 21-641а14, від 21 квітня 2015 року №21-145а15.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2- Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд встановив, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, який відповідачем в даному випадку виконано.

Згідно зі ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, що на думку колегії апеляційного адміністративного суду, дотримано судом першої інстанції.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст.ст. 183-3, 197, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 13 березня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає відповідно до п. 10 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: В.Ю.Ключкович

Судді: І.О. Грибан

О.А. Губська

Головуючий суддя Ключкович В.Ю.

Судді: Губська О.А.

Грибан І.О.