"22" травня 2007 р.
Справа № 17/87-1340
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
За позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль
до відповідача Ковалівської сільської ради, с. Ковалівка Монастириського району Тернопільської області
Представник від:
позивача: не з'явився
відповідача: голова сільської ради Бражко В.П., посвідчення №19 від 01.01.2002р.
Суть справи:
Представнику відповідача роз'яснено права та обов'язки учасників судового процесу у відповідності до приписів ст.ст. 20, 22,811 ГПК України.
Судом в порядку ст. 811 ГПК України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася через відсутність письмового клопотання сторони.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області 22.03.07р. звернулася до господарського суду у Тернопільської області з позовом до Ковалівської сільської ради, с. Ковалівка Монастириського району Тернопільської області, про відшкодування 1166,50 грн. шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства.
Свої позовні вимоги, підтримані його повноважним представником, позивач обґрунтовує тим, що чинним законодавством України, зокрема Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи» та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють спірні правовідносини, на органи місцевого самоврядування покладено обов'язок здійснювати контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема, здійснювати контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, забезпечувати ліквідацію несанкціонованих та неконтрольованих звалищ відходів.
У зв'язку з невиконанням органом місцевого самоврядування -відповідачем у справі вищезазначених обов'язків, на території даної сільської ради працівниками інспекції при здійсненні перевірки виявлено несанкціоноване сміттєзвалище, що призвело до забруднення навколишнього природного середовища, відтак, державі завдано збитків на суму 1166,50 грн., які підлягають відшкодуванню на користь спеціально створеного фонду з охорони навколишнього природного середовища.
На обґрунтування позовних вимог позивачем представлено претензію №1-1/4607 від 29.09.2006р., розрахунок розміру відшкодування шкоди від забруднення земель, акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 27.04.06р., інші матеріали.
В судовому засіданні, згідно ст. 77 ГПК України, 12.04.07р. та 24.04.07р. оголошувалася перерва, з метою надання можливості сторонам подати додаткові документи на підтвердження своїх вимог та заперечень. Окрім того, у зв'язку з неявкою в судове засідання 15.05.2007р. представника позивача та враховуючи необхідність витребування додаткових документів, розгляд справи було відкладено на 22.05.2007р. до 12:40год.
Представник позивача в судове засідання 22.05.2007р. не з'явився, причин своєї відсутності суду не повідомив, незважаючи на те, що був повідомлений належним чином про дату, час та місце слухання справи (повідомлення про вручення поштового відправлення №122243), а витребуваних письмових обґрунтувань щодо змісту правопорушення з зазначенням норми закону, що передбачає відповідальність за нього, доказів створення відповідачем як органом місцевого самоврядування, санкціонованого сміттєзвалища, не подано.
13.04.07р. Ковалівською сільською радою подано відзив на позовну заяву №32 від 10.04.07р., в якому відповідач повідомляє, що 4 несанкціоновані стихійні сміттєзвалища, які були виявлені та зафіксовані в акті перевірки від 27.04.06р., ліквідовано громадою села у строк, зазначений в приписі, про що повідомлено головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області Сінгалевича О.В. листом №12 від 10.04.07р., тому позовні вимоги вважає безпідставними і просить відмовити в їх задоволенні. На підтвердження вищезазначеного відповідачем 24.04.07р. подано господарському суду копію листа №12 від 24.05.06р., направленого на адресу позивача, про планування робіт щодо дотримання природоохоронного законодавства.
Крім того, відповідач зазначає, що 2 сміттєзвалища, які виявлені біля центральної дороги, площею 5 м.кв. та 4 м.кв. не відносяться до земель сільської ради, оскільки ця територія перебуває в постійному користуванні «Монастириського райавтодору», про що свідчить також довідка Монастириського районного відділу земельних ресурсів №1-17-2/260 від 14.05.2007р. Відтак, збитки в цій частині є неправомірно заявленими до сільської ради.
Оцінивши подані документи, заслухавши пояснення представника відповідача, судом встановлено:
На підставі ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»27.04.2006 року інспекторською службою Державного управління охорони навколишнього природного середовища проведено перевірку дотримання природоохоронного законодавства на території Ковалівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, за результатами якої складено відповідний Акт.
Як вбачається з змісту даного Акту, перевіркою встановлено, що на території Ковалівської сільської ради знаходяться 4 самовільних сміттєзвалища, загальною площею 28 м.кв.
При цьому, вказаним Актом визначено органу місцевого самоврядування провести до 01.06.2006р. ліквідацію даних сміттєзвалищ, здійснити благоустрій цих ділянок, а також провести обваловку та насадження зелених насаджень на них.
Як встановлено в судових засіданнях та підтверджено поясненнями представника відповідача, 4 несанкціоновані стихійні сміттєзвалища, які були виявлені згідно Акту перевірки від 27.04.06р., станом на час розгляду справи в суді, ліквідовано громадою села.
Вказане, серед іншого, підтверджується також поданим відповідачем листом від №12 від 10.04.07р., яким було повідомлено головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області Сінгалевича О.В. про повну ліквідацію виявлених сміттєзвалищ.
Окрім того, в судові засідання 15 травня 2007 року та 22 травня 2007 року уповноважений представник позивача не з'явився, причин своєї відсутності суду не повідомив, а також всупереч вимог статей 4-3, 33, 57 ГПК України, не представив суду без поважних причин витребуваних документів, зокрема письмових обґрунтувань, із викладенням змісту правопорушення та норм закону, що передбачає відповідальність за нього, доказів створення відповідачем санкціонованого сміттєзвалища.
За даних обставин, зважаючи на повторну, без поважних причин неявку представника позивача в судове засідання, а також неподання ним витребуваних судом документів, беручи до уваги, що нез'явлення на виклик господарського суду представника позивача перешкоджає всебічно, повно та об'єктивно розглянути даний господарський спір по суті, а тому, у відповідності до вимог пункту 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, суд залишає позов без розгляду.
Після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду, позивач має право знову звернутися до суду в загальному порядку.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.1, 2, 12, 22, 32, 33, 43, 44-49, 65, п. 5 ст. 81, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Ухвалив:
Позов залишити без розгляду.
Суддя Н.О. Андрусик