Кіровоградської області
13 квітня 2017 рокуСправа № 912/587/17
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/587/17
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ від імені якого діє Кіровоградська філія ПАТ "Укртелеком", м. Кропивницький
до відповідача: Управління соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації, м. Гайворон, Кіровоградська область
про стягнення 98 049,06 грн,
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 1438 від 20.12.16;
від відповідача - участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", від мені якого діє Кіровоградська філія (далі - ПАТ "Укртелеком", позивач), звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з Управління соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації (далі - Управління соціального захисту населення Гайворонської РДА, відповідач) 98 968,94 грн заборгованості на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян.
В обґрунтування підстав позову позивач послався на те, що відповідач всупереч Положенню № 117 від 29.01.2003 та Порядку № 256 від 04.03.2002 не відшкодував повністю витрати позивача, пов'язанні з наданням окремим категоріям громадян телекомунікаційних послуг в 2015-2016 роках на пільгових умовах.
Ухвалою господарського суду від 20.02.2017 поданий позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 912/587/17, яку призначено до розгляду в судовому засіданні 28.03.2017.
Відповідачем позовні вимоги згідно відзиву від 03.03.2017 заперечено повністю з наступних підстав: у Гайворонському районному бюджеті на 2016 рік не були передбачені кошти для фінансування пільг на послуги зв'язку пільговим категоріям населення; Типовим переліком бюджетних програм та результативних показників їх виконання для місцевих бюджетів у галузі "Соціальний захист та соціальне забезпечення", який затверджено наказом Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України від 27 вересня 2010 року N 1097/290, послуги зв'язку (телекомунікаційні послуги) не зазначаються; у зв'язку з відсутністю фінансування пільг укладення договору та відшкодування наданих пільгових послуг УСЗН не здійснюється; відповідач не несе відповідальності за заборгованість держави перед підприємствами за надання послуг пільговим категоріям громадян та не може бути відповідачем по зазначеним позовним вимогам УСЗН, як структурний підрозділ райдержадміністрації, здійснює відшкодування в межах кошторисних призначень і не може самостійно використовувати бюджетні кошти (а.с. 60-61).
В судовому засіданні 28.03.2017 господарський суд перейшов до розгляду справи по суті та відклав розгляд справи до 13.04.2017 у зв'язку з необхідністю проведення між сторонами звірки взаєморозрахунків.
Заявою від 11.04.2017 № 199/05 позивач зменшив розмір позовних вимог та просить стягнути з відповідача 98049,06 грн заборгованості на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, з яких 15075,35 грн невідшкодовані витрати, пов'язанні з наданням пільг з оплати послуг зв'язку в 2015 році, та 82973,71 грн - витрати 2016 року (том ІІ а.с. 153).
Відповідач в письмових поясненнях від 07.04.2017 № 522/01-30/04 позовні вимоги в частині стягнення 15075,35 грн визнав, щодо стягнення заборгованості за 2016 рік в сумі 82973,71 грн позовні вимоги заперечив, зазначаючи про те. що позивач володів інформацією про те, що у Законі України від 25.12.2015 № 928-VIIІ "Про державний бюджет України на 2016 рік" відсутня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з оплати телекомунікаційних послуг окремим категоріям громадян, тобто про те, що УСЗН не зможе відшкодувати видатки, однак продовжував надавати послуги зв'язку вищевказаній категорії громадян (том ІІ а.с. 77-80).
В судовому засіданні 13.04.2017 представник позивача позовні вимоги в розмірі, який зменшено згідно заяви від 11.04.2017 № 199/05, підтримав повністю; представник відповідача в засідання суду не з'явився, однак, в матеріалах справи наявне клопотання відповідача про розгляд справи за відсутністю представника (том ІІ а.с. 151).
Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову та заперечень проти позовних вимог, господарський суд
Між Управлінням соціального захисту населення Гайворонської РДА (Платник) та ПАТ Укртелеком" (Постачальник) укладено договір № 47-09 від 05.01.2015 про відшкодування витрат, пов'язаних з наданням телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, предметом якого є відносини сторін щодо надання та фінансування пільг, пов'язаних з наданням телекомунікаційних послуг (в т.ч. абонплата, встановлення телефонів, виконання додаткових робіт при встановлені квартирних телефонів) пільговим категоріям громадян згідно актів звіряння розрахунків за рахунок видатків, що здійснюються з державного бюджету на 2015 рік (далі - Договір) (том І а.с. 55-56).
Відповідно до Договору позивач надає телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян, які мають відповідні пільги, а відповідач проводить розрахунки за надані пільги відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України, закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" в межах кошторисних призначень на 2015 рік.
Як повідомляє позивач, останній відповідно до Договору надавав протягом 2015 року телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян та щомісяця направляв відповідачу на паперових і електронних носіях розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних за наданням пільг, за формою "2-пільга", які частково залишились не відшкодованими відповідачем в розмірі 15075,35 грн.
Окрім того, як повідомляє позивач, ним протягом 2016 року також надавались телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян та щомісяця направлялись відповідачу розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних за наданням пільг, за формою "2-пільга", по яким відповідач акти звіряння не складав та відшкодування витрат не проводив. Сума заборгованості за 2016 рік за розрахунком позивача становить 82973,71 грн.
Відсутність оплати зазначених сум стало підставою для звернення позивача до господарського суду з позовом у даній справі.
При вирішені спору господарський суд враховує наступне.
ПАТ "Укртелеком" є підприємством, одним із основних завдань якого є надання телекомунікаційних послуг.
Частиною 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" унормовано, що телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
За приписами п.п. "б" п. 4 ч. 1 ст. 89 , ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування державних програм соціального захисту проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок № 256).
Пунктом 2 названої постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги. При цьому, згідно пункту 3 Порядку № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Отже, Управління соціального захисту населення Гайоворонської РДА є головним розпорядником коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, що здійснює розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів.
Порядком № 256 передбачено, що перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя (пункт 4).
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) (пункт 5).
Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (пункт 6).
Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати (пункт 7).
Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг. (пункт 8).
Відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 N 117 (далі - Положення № 117), підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга" (пункт 10).
Згідно пункту 11 Положення № 117 Управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад, як уповноважені органи, звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем надавались Управлінню праці та соціального захисту Гайворонської РДА розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам протягом 2015-2016 років року, згідно з формою "2-пільга" (том І а.с. 71-231, том ІІ а.с. 1-69). Отже, позивачем дотримано вимоги Положення № 117 щодо складення та подання до Управління праці та соціального захисту Гайворонської РДА розрахунків щодо вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга"
Відповідач заборгованість в розмірі 15075,35 грн за 2015 рік визнав, розмір такої заборгованості підтверджується складеними між сторонами актами звіряння розрахунків, а тому, виходячи з наведених вище положень законодавства, така сума підлягає стягненню з Управління праці та соціального захисту Гайворонської РДА.
Стосовно відшкодування сум за 2016 рік в розмірі 82973,71 грн господарський суд зазначає, що чинне законодавство України не передбачає обов'язковості договірних відносин сторін на відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із Законів України і не залежать від їх бажання. Таким чином, договірні зобов'язання сторін не є єдиною підставою для пред'явлення позовних вимог позивачем, оскільки порядок надання та відшкодування пільг передбачено спеціальними законами та нормативно-правовими актами, посиланням на які позивач обґрунтував свої позовні вимоги.
Згідно ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Частиною 3, 4 ст. 11 Цивільного кодексу України обумовлено виникнення цивільних прав та обов'язків безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Відсутність у Законі України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" положень про субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту, зокрема компенсаційні виплати за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян, не відмінює такі пільги, які встановлені законодавчими актами України. Вказане не позбавляє права підприємств, якими надаються відповідні послуги, на отримання розрахунків за надані пільги.
Згідно з частиною 6 статті 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень частини 1-4 статті 48 Бюджетного кодексу України.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що держава не вправі посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань та що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника. передбачене статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення у справах "Кечко проти України" і "Буденко проти України").
З підстав викладеного господарський суд відхиляє доводи відповідача щодо заперечення суми відшкодування витрат за 2016 рік в розмірі 82973,71 грн. Позовні вимоги ПАТ "Укртелеком" про стягнення з відповідача вказаної заборгованості є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги ПАТ "Укртелеком" про стягнення з Управління соціального захисту населення Гайворонської РДА 98049,06 грн заборгованості на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації (26300, Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Гайворонська, 1, ідентифікаційний код 03197687) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01301, м. Київ, б-р Т. Шевченка, 18, ідентифікаційний код 21560766) в особі Кіровоградської філії ПАТ "Укртелеком" (25006, м. Кропивницький, вул. Гоголя, 72, ідентифікаційний код 22211233) заборгованість в сумі 98 049,06 грн, а також 1 600,00 грн судового збору.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 18.04.2017.
Суддя В.В.Тимошевська