Постанова від 13.04.2017 по справі 554/6486/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2017 р. Справа № 554/6486/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Перцової Т.С.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.

за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.,

позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 10.01.2017р. по справі № 554/6486/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА

11.08.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому, з урахуванням уточнених вимог, просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року»;

- зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року» починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру, виходячи з розміру 56% грошового забезпечення та з урахуванням видів грошового забезпечення в тому числі: посадовий оклад 2700 грн., оклад за військове звання 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% (Постанова КМУ №988 від 11.11.2015 року), надбавка за оперативно-розшукову діяльність 39%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 49 %, надбавка за службу в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 42%, премія 49,7% (Закон України №900 від 23.12.2015 року);

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання відповідача подати у встановлений судом строк з дня набрання рішенням суду законної сили звіту про його виконання.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 10.01.2017 року по справі № 554/6486/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року» починаючи з 01.01.2016 року.

У іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Повернуто ОСОБА_1 з Державного бюджету України частину помилково сплаченого ним судового збору в сумі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп., згідно квитанції №148 від 10.08.2016 року.

Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 10.01.2017 року по справі № 554/6486/16-а скасувати в частині задоволення позову та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначив, що після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (29.12.2015 р.) рішення про зміну хоча б одного виду грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України не приймалося, повідомлення від уповноваженого органу до Пенсійного фонду України про настання підстав для проведення перерахунку, та довідки про нове грошове забезпечення від уповноважених органів до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не надходили. В зв'язку з чим Головне управління не має законних підстав для надання до уповноваженого органу списків осіб для оформлення довідок про грошове забезпечення та не може здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без довідки уповноваженого органу про грошове забезпечення, визначене у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України.

Крім того, з посиланням на п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, стверджує, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема: інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. При цьому додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено: посадові оклади поліцейських у розмірах згідно додатків 3-10; оклади за спеціальними званнями у розмірах згідно додатку 1 "Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями; розміри надбавок за службу в поліції згідно додатку 11 "Розміри надбавки за стаж служби в поліції". При цьому в Головному управлінні Пенсійного фонду України відсутня інформація про види діяльності, які можуть бути зараховані до служби в поліції для визначення розміру зазначеної надбавки.

Підстав для врахування інших складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. немає, оскільки надбавки за особливо важливі завдання, за оперативно-розшукову діяльність та за службу в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 та Законом України № 900 від 23.12.2015 року для поліцейських не передбачені, а відповідно не визначені і розміри зазначених надбавок. Надбавка за таємність та премія в даний час поліцейським не виплачуються в зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань, що підтверджується листом Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 267/115/39/01-2016 від 06.10.2016 р., їх розміри не визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Вищевказані надбавки та премії згідно довідки УМВС України в Полтавській області № 4/10982 від 06.06.2012 р. виплачувалися за відповідною посадою станом на 01.04.2012 р., а не на 01.01.2016 р., з якого гр. позивач просить здійснити перерахунок.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, в надісланому до суду письмовому клопотанні просив розглянути справу без його участі.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

З огляду на наведену норму, враховуючи, що відповідач по справі належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, подав клопотання про розгляд справи без участі свого представника, колегія суддів вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі представника відповідача.

Позивач та його представник в судовому засіданні та в надісланих до суду письмових запереченнях просили суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін. З посиланням на Закон України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», п.15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» стверджують про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку з встановленням постановами Кабміну № 988 від 11.11.2015 р. та від 18.11.2015 р. № 947 високих розмірів грошового забезпечення працівникам поліції. Посилання відповідача на ненадходження до Пенсійного фонду України повідомлення від МВС України про виникнення підстав для перерахунку пенсій вважають безпідставним, оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з 29 грудня 2002 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (т.1, а.с.40).

29.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (т.1, а.с. 9).

Матеріалами справи підтверджено, що у вказаній заяві ОСОБА_1 просив здійснити з 01.01.2016 року перерахунок його пенсії відповідно до чинного законодавства з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських; виплатити недоплачену з 01.01.2016 року по теперішній час частку пенсії.

В обґрунтування заяви позивач посилався на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій 23.12.2015 року соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VІІІ поширено на пенсіонерів міліції нормативні акти Уряду, які визначають грошове забезпечення поліцейських. Вказав, що постановою Кабміну № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» змінено всі види грошового забезпечення працівників поліції (міліції), що були встановлені раніше, а тому йому, як особі, яка отримує пенсію за вислугу років, з 01.01.2016 року ГУПФУ в Полтавській області зобов'язане здійснити перерахунок пенсії (т.1, а.с.9-10).

Листом № 301/Т-03 від 02.08.2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відмовило в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393». Рішення мотивоване тим, що повідомлення про настання права на проведення перерахунку пенсії до Пенсійного фонду не надходило, а тому підстав для підготовки та надання до уповноваженого органу списків для оформлення довідок про грошове забезпечення органи Пенсійного фонду не мають. Також зазначено, що тільки за наявності довідок про грошове забезпечення, змінене у відповідності до постанови КМУ, Головне управління має підстави і право проводити перерахунок пенсій. З 01.01.2008 року Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про зміну грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, повідомлення від відповідних відомств (МВС чи Національної поліції України) до органів Пенсійного фонду не надходило. З огляду на викладене, у ГУПФУ на даний час відсутні нормативно-правові підстави для перерахунку пенсії позивача (т.1, а.с. 11-12).

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо непроведення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року», зобов'язання відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до вказаних нормативних актів з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру, виходячи з розміру 56% грошового забезпечення та з урахуванням видів грошового забезпечення, у т.ч.: посадовий оклад 2700 грн., оклад за військове звання 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% (Постанова КМУ №988 від 11.11.2015 року), надбавка за оперативно-розшукову діяльність 39%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 49 %, надбавка за службу в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 42%, премія 49,7% .

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у розумінні ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року № 268» є підставами для перерахунку пенсії позивачеві. Враховуючи, що відповідач обізнаний про ці обставини, ГУПФУ в Полтавській області за зверненням пенсіонера повинно було, у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, надіслати список на позивача до уповноваженого органу для отримання відповідної довідки, чого зроблено не було. Крім того, інформацію про зміни у грошовому утриманні до ГУПФУ в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії позивачу зобов'язане надіслати Міністерство внутрішніх справ України, бездіяльність якого в даному випадку є протиправною.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про перерахунок пенсії із застосуванням конкретних розмірів видів грошового забезпечення, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок конкретних видів грошового не відноситься до повноважень відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, отже, перегляду підлягає рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній з 17.07.2009 р., всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІІ, яким статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

У зв'язку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та п'ятою.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції, чинній з 01.01.2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 р. № 614-VIII) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року № 268» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», зокрема, затверджено схему посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, з огляду на викладене, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 та від 18.11.2015 року № 947.

Водночас, колегія суддів зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом ( 2262-12) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За приписами п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п.3 Порядку № 45).

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (2262-12). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 Порядку № 45).

Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45);

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні головні управління Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45);

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі по тексту - Порядок № 4-1).

Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

У відповідності до п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

У свою чергу, початком процедури перерахунку пенсій є надіслання державними органами, перелік яких наведений у п.2 Порядку № 45, в даному випадку - МВС України, повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсії на адресу Пенсійного фонду України, який, у свою чергу, повинен повідомити про це у п'ятиденний строк своїм головним управлінням, які на підставі отриманого повідомлення від ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що повідомлення МВС України про підстави перерахунку пенсій (лист від 03.02.2016 року № 1461/05/22-2017), надійшло до Пенсійного фонду України лише 08.02.2017 року, тобто, після винесення Октябрським районним судом м. Полтави оскаржуваної постанови від 10.01.2017 року.

Отже, ГУПФУ в Полтавській області станом на час розгляду справи судом першої інстанції не повідомлялося Пенсійним фондом України про необхідність складання списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку, відповідно, довідок про новий розмір грошового забезпечення позивача з уповноваженого органу до ГУПФУ в Полтавській області не надходило.

Посилання представника позивача на те, що підставою для перерахунку пенсії може бути не лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, а й заява позивача, колегія суддів відхиляє, оскільки ОСОБА_1 при зверненні до ГУПФУ в Полтавській області 29.07.2016 року жодних довідок, які б свідчили про збільшення розміру хоча б одного виду грошового забезпечення та могли б бути підставою для перерахунку пенсії, не надавалось.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для перерахунку позивачу пенсії.

З приводу посилання представника позивача на постанову Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі № 21-484а13 колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.244-1 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Дійсно, у вказаній постанові Верховний Суд України зазначив, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Колегія суддів зазначає, що у постанові від 22.04.2014 року по справі № 21-484а13 Верховний Суд України дійшов висновку про те, що суд касаційної інстанції неоднаково застосував статтю 49 Закону № 2262-ХІІ.

Разом з тим, слід відмітити, що стаття 49 Закону № 2262-ХІІ стосується призначення, а не перерахунку пенсії.

У свою чергу, перерахунок пенсії унормовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, яка на час розгляду вказаної справи Верховним Судом України діяла в іншій редакції, ніж станом на час виникнення спірних відносин, оскільки Закон № 900-VІІІ від 23.12.2015 року на той час не набрав чинності.

Крім того, як зазначалось вище, позивач при зверненні до ГУПФУ в Полтавській області жодних документів до заяви не додавав.

З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів, не заперечуючи права ОСОБА_1 на отримання пенсії в перерахованому розмірі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988, однак, враховуючи при цьому відсутність у розпорядженні ГУПФУ в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними та не можуть бути задоволені.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, виходив, зокрема, з того, що бездіяльність МВС України щодо ненадання Пенсійного фонду України інформації про виникнення підстав для перерахунку пенсії є протиправною.

Разом з тим, в даному позові не зазначено відповідачем Міністерство внутрішніх справ України, в резолютивній частині рішення його бездіяльність протиправною не визнана.

Враховуючи викладене, не заперечуючи тієї обставини, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, з урахуванням приписів Закону № 900-VІІІ, є підставою для перерахунку пенсії позивачеві, зазначає, що у спірних відносинах відповідач не мав передбачених Порядком № 45 та Порядком № 3-1 підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1

У відповідності до ст.202 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Згідно ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Октябрського районного суду м. Полтави від 10.01.2017 року по справі № 554/6486/16-а в частині задоволення позову підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 10.01.2017р. по справі № 554/6486/16-а скасувати в частині задоволення позову.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Перцова Т.С.

Судді Дюкарєва С.В. Жигилій С.П.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18.04.2017 р.