Ухвала від 11.04.2017 по справі 589/3766/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2017 р.Справа № 589/3766/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 02.02.2017р. по справі № 589/3766/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії Шосткинського об'єднаного Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії- неправомірними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, починаючи з дня звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 06 січня 2016 року.

Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 02 лютого 2017 року позов задоволено.

Визнано дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області по відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 - протиправними.

Зобов'язано Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ як учаснику ліквідіції наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 зі зменшенням пенсійного віку на 8 років з 06 січня 2016 року та здійснити виплату вказаної пенсії.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідністю висновків обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивачу в повному обсязі.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 11.04.17 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судовим розглядом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Сумським облвиконкомом 30.01.1995 року та переєстрованим 02.06.1997 року (а.с.7).

06.01.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подав необхідні документи (а.с. 17).

Листом від 25.03.2016 року Шосткинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку відсутністю документів, які б підтверджували період його роботи в зоні відчуження в установленому законодавством порядку (а.с.14).

Позивач не погодився із зазначеним діями та рішенням, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивач має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, з чим погоджується і колегія суддів апеляційної інстанції.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві (ст. 10 Закону № 796-XII)

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-XII до категорії 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів.

Відповідно до ст. 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону № 796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до положень ст. 55 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 8 років.

Відповідно до абзацу 6 пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, крім інших, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Як свідчать матеріали справи, позивач має право на зменшення пенсійного віку з підстав передбачених відповідним положенням, закріпленим статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», доказом чого слугують наявні в матеріалах справи копії: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідки, виданої Шосткинським АТП - 15962 від 18.12.1992 року № 727, з якої вбачається, що ОСОБА_1 за роботу в с. Гдень в зоні відчуження за період з 14 квітня 1987 року по 29 квітня 1987 року по місцю роботи була виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (а.с. 11, 66), довідки, виданої начальником зведеної автоколони, з якої вбачається, що ОСОБА_1 в період з 04 листопада по 30 листопада 1987 року працював на об'єктах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (а.с. 12,67), довідки, виданої головою Гденської сільської ради народних депутатів та керівником оперативної групи Мінавтотрансу УРСР, з якої вбачається, що ОСОБА_1 з 04.11 по 30.11.87, включаючи суботи та неділі, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в першій зоні небезпеки на відстані до 30 км від АЕС на ремонтно-відновлювальних роботах автодороги Прип'ять -Чорнобиль-Славутич.(а.с. 13,68).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності посилання відповідача на необхідність надання довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, оскільки згідно абзацу 6 пп.5 п. 2.1 вказаного Порядку у разі відсутності такої довідки можуть бути подані інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як встановлено матеріалами справи та не спростовано доводами апеляційної скарги в наданих позивачем документах вбачається, що періоди роботи (з 14.04.по 29.04.1987 та з 04.11. по 30.11.1987 року) і об'єкт, де проводились роботи (автодорога Прип'ять-Чорнобиль-Славутич) в першій зоні небезпеки на відстані до 30 км від АЕС.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити правову позицію, висловлену Верховним Судом України у подібних категоріях справ, зокрема постанова № 06/73 від 21 листопада 2006 року, де суд зауважив, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження з моменту аварії у 1987 році не менше 14 календарних днів і яких є достатньо для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, передбаченої ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06.01.2016 року.

У відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Шосткинського міськрайонного районного суду Сумської області від 02.02.2017 року по справі № 589/3766/16-а відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області колегією суддів не встановлено.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги колегія суддів до уваги не приймає, оскільки вони повністю ідентичні доводам заперечення на адміністративний позов, яким судом першої інстанції, з урахуванням матеріалів та обставин справи, було надано належну правову оцінку.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.

Постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 02.02.2017р. по справі № 589/3766/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Катунов В.В.

Судді Ральченко І.М. Бершов Г.Є.

Повний текст ухвали виготовлений 18.04.2017 р.