(49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29)
"05" квітня 2017 р. справа № 404/6310/16-а(2-а/404/63/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10 січня 2017 року у справі №404/6310/16-а(2-а/404/63/17)
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області,
третя особа - Міністерство внутрішніх справ України,
про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У вересні 2016 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку позивачу з 1 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року №268" протиправною;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року №268", починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10 січня 2017 року в задоволенні позову відмовлено повністю. Постанова мотивована тим, що у відповідача не було правових підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням грошового
забезпечення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Позивач,зокрема, зазначив, що відповідно до статей 49 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання (висновок Верховного Суду України у постанові від 22.04.2014 р. у справі №21-484а13).
Відповідно до затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" схем, оклади поліцейських за спеціальними званнями та посадові оклади поліцейських є значно більшими за розміром, аніж той оклад за спеціальним званням та посадовий оклад, які враховувалися при обчисленні та призначенні пенсії позивачу. Даний факт безперечно свідчить про те, що після прийняття відповідних змін (після 29.12.2015 року) до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо перерахунку пенсій особам начальницькою і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45), та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) передбачено, що Пенсійний фонд України отримує інформацію щодо виникнення підстав проведення перерахунку пенсії в 5-денний строк від силових органів. Проте, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком та надіслати відповідний список для отримання відповідної довідки.
Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22.04.2014 року у справі №21-484а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може буди як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.
На підставі заяви про перерахунок пенсії від 17 серпня 2016 року орган ПФУ мав діяти згідно Порядку №45, надіславши відповідний список для отримання відповідної довідки та здійснити перерахунок пенсії.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про задоволення позову.
Представники сторін по справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
17 серпня 2016 року позивач звернулася до відповідача із запитом про перерахунок встановленої пенсії з 1 січня 2016 року.
Листом від 25 серпня 2016 року позивачу було повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що станом на 25 серпня 2016 року МВС України не повідомляло Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. Також позивачу повідомлено, що у разі надходження такої інформації головним управлінням будуть надані відповідні списки до уповноважених органів, для надання ними довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем не було порушено право позивача на перерахунок пенсії, оскільки:
- до відповідача не надходило повідомлення про настання права на проведення перерахунку пенсії позивачу;
- ні Міністерством внутрішніх справ України, ні органами Національної поліції України не повідомлялось Пенсійному фонду України про підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям та іншим особам, що одержують пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- органами Пенсійного фонду України не подавались до відповідних органів списки та не одержувались довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- за власною ініціативою та без довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідач позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача;
- прийнята Кабінетом Міністрів України Постанови "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11 листопада 2015 року, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, на думку суду, не породжує підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову позивачу у задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ).
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
За змістом ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, з 29 грудня 2015 року ст.63 Закону №2262-ХІІ безпосередньо передбачено перерахунок раніше призначених пенсій працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку із встановленням грошового забезпечення поліцейських.
Відповідно до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" від 02.07.2015р. N580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до п.3 Постанови №988 затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Таким чином, у позивача виникло право на перерахунок пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, у зв'язку із затвердженням грошового забезпечення поліцейських Постановою №988, яке є більшими від грошового забезпеченням колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постановою від 18 листопада 2015 р. N 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268", на яку також посилається позивач, було доповнено постанову Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268 додатками 13-5 і 24-3, в яких були вказані Схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС. Ця постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. N 521 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України".
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), зокрема, пунктом 1 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку №45 встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п.3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, здійснюється лише на підставі Порядку №45, яким передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, Пенсійний фонд України не повідомив відповідача про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, тому у відповідача не виникло передбаченого Порядком №45 обов'язку щодо перерахунку пенсії позивачу.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог позивача, оскільки відповідач діяв на підставі та у встановленому чинним законодавством порядку та не припустився протиправної бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10 січня 2017 року у справі №404/6310/16-а(2-а/404/63/17) залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку, визначеному ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: В.Є. Чередниченко