Суддя-доповідач - Білак С. В.
Головуючий у 1 інстанції - Шепетько В.І.
12 квітня 2017 року справа № 396/277/17(2-а/396/18/17)
Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Олефіренко Н.А. , розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області на постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 09 березня 2017 року у справі №396/277/17(2-а/396/18/17) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до Приазовського районного суду Запорізької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області (далі - відповідач), в якому просила:
- визнати протиправною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 14 лютого 2017 року за №23;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця, згідно з довідкою Новоукраїнської районної державної адміністрації за №01-33/5/1 від 08.02.2017 року про заробітну плату, відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" з розрахунку 90% із середнього заробітку у розмірі 5000,00 грн. (з включенням всіх складових заробітної плати вказаних у довідці, на які нараховується єдиний соціальний внесок) з 01.02.2017 року без обмеження граничного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 08.02.2017 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16 грудня 1993 року, з огляду на підвищення заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 та довідки Новоукраїнської районної державної адміністрації №01-33/5/1 від 08.02.2017 року, проте відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку призначеної пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16 грудня 1993 року. Дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, вважає незаконними та такими, що порушують гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення, а також необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення даної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, у зв'язку з чим просить задовольнити її позов.
Постановою Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 09 березня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано незаконними дії та рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 14 лютого 2017 року за №23.
Зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця, згідно з довідкою Управління соціального захисту Новоукраїнської райдержадміністрації у Кіровоградській області за №01-33/5/1 від 08.02.2017 року, відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" із розрахунку 90% від зазначеного у довідці посадового окладу у розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень - з 01 лютого 2017 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на неповне з'ясування фактичних обставин справи, що мають істотне значення для вирішення спору, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволення позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що 01.01.2015 року до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» внесено зміни, відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
На день звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка регулює питання перерахунку призначеної пенсії державним службовцям не прийнято, відтак відсутні підстави для здійснення такого перерахунку, а також фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії.
Окрім того, враховуючи відсутність законодавчо встановленої форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям Управління не має правових підстав щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Зауважив, що не підлягають застосуванню до спірних правовідносин норми законодавства, які станом на дату звернення позивача за перерахунком пенсії втратили чинність.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядав справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області та 2007 року отримує пенсію державного службовця на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII.
08.02.2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 року на підставі довідки Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 08.02.2017 року №01-33/5/1 .
Листом від 14.02.2017 року №23 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку призначеної пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16 грудня 1993 року, із посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, відповідно до якого з 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються. Також зазначив, що 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, положення якого не передбачають підстав та порядку проведення перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений новими законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, що інтереси позивача переважають інтереси держави, а тому відповідач неправомірно відмовив в проведенні перерахунку пенсії, а позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із розрахунку 90% зазначеного у довідці посадового окладу у розмірі 5000 грн.
Колегія суддів вважає вказаний висновки суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне.
Згідно із ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ст.37-1 Закону №3723 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній з 01.01.2015 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній до 01.12.2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015 року виключено пункт четвертий постанови №865.
Згідно п.6 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року.
На час звернення позивача (08.02.2016 року) за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон №889).
Згідно з п.2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону України №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Водночас слід зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України "Про державну службу" зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, і також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є похідними від позовної вимоги щодо протиправності дій пенсійного органу у відмові в перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, відповідно до вимог ст. 86 КАС України, колегія суддів вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ у редакції чинній на момент призначення пенсії, як позивач просить у своєму адміністративному позові та приймає до уваги доводи апелянта щодо зміни законодавства.
Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, які мають значення для вирішення справи, порушено норми матеріального права, а висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області - задовольнити.
Постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 09 березня 2017 року у справі №396/277/17(2-а/396/18/17) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.В. Білак
Судді Н.А.Олефіренко
В.А.Шальєва