Постанова від 10.04.2017 по справі 826/20308/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 квітня 2017 року № 826/20308/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Качура І.А. Федорчука А.Б. розглянувши у письмовому провадженні справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України

провизнання протиправними та скасування наказів

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування наказів від 15.08.2016 №21 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, та НОМЕР_1 «Про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані накази прийнято з порушенням процедури визначеної Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553, оскільки відповідачем не проведено перевірку об'єкту будівництва, а оскаржувані накази прийнято виключно на підставі листа Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового вирішення справи, письмових пояснень по суті позову та витребувані судом матеріали не надав.

В судовому засіданні за згодою сторін відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Ірпінської міської ради 17.06.2016 за №КС 083161690982 зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул Чехова, 14-В.

В подальшому, 06.07.2016 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області 06.07.2016 за № КС 143161881157 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта «Будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.

Проте, наказами Державної архітектурно-будівельної інспекції від 15.08.2016 №21 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, та НОМЕР_1 «Про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 скасовано вказані вище декларації.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ст. 6 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Держархбудінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України.

Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури; внесення Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропозицій щодо формування політики із відповідних питань.

Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №439/2011 затверджено Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (далі - Положення).

Згідно із пп.3 та пп.4 п.4, пп.15 п.5 Положення Державна архітектурно-будівельна інспекція України приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти, видає відповідні сертифікати; реєструє повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та у визначених законодавством випадках відмовляє в реєстрації таких декларацій.

Відповідно до ч.1, абз.1 ч.2 ст.36 Закону №3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт;

2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;

3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Отже, підставою для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт є, зокрема, встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень.

Згідно з ч.1 ст. 39 Закону №3038-VI прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

З повідомлення відповідача від 16.12.2016 №10/10-66-1612/08/01 вбачається, що підставою для прийняття оскаржуваних наказів слугував лист Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради відповідно до якого містобудівні умови та обмеження земельної забудови ділянки в АДРЕСА_1 за №0111-10-2014 скасовані рішенням виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 10.11.2015 №241/7.

Проте, судом встановлено, що постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 03.02.2016 по справі №760/21088/15-а задоволено позов ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради та скасовано рішення від 10.11.2015 №241/7 «Про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки в АДРЕСА_1». Постанова набула чинності 16.02.2016.

З огляду на викладене, на час прийняття оскаржуваних наказів містобудівні умови та обмеження земельної забудови ділянки в АДРЕСА_1 за №0111-10-2014 були чинними.

Інших порушень містобудівного законодавства, що могли б слугувати підставою для прийняття оскаржуваних наказів відповідачем не наведено.

З огляду на викладене, доводи відповідача про скасування містобудівних умов і обмежень забудови згадуваної земельної ділянки є необґрунтованими та спростовано належними доказами, що вказує на безпідставність та протиправність оскаржуваних наказів.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити позов.

2. Визнати протиправними та скасувати накази Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 15.08.2016 №21 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, та НОМЕР_1 «Про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1102,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя В.І. Келеберда

Судді І.А. Качур

А.Б. Федорчук