Постанова від 18.04.2017 по справі 825/626/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/626/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Бородавкіної С.В.,

суддів: Клопота С.Л., Непочатих В.О.,

за участю секретаря Гайдука С.В.,

представника позивача Гашпара О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Менської районної організації Політичної партії "Об'єднання "САМОПОМІЧ" до Менської міської виборчої комісії Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про скасування рішення (постанови) в частині,

ВСТАНОВИВ:

16.04.2017 об 21 год. 35 хв. Менська районна організація Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» звернулась до суду з адміністративним позовом до Менської міської виборчої комісії Чернігівської області (далі - Менська МВК) та просить визнати незаконними та скасувати пункти 1-3 постанови відповідача від 11.04.2017 № 27 «Про скасування рішення міської виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Менської міської ради в багатомандатному окрузі».

Позовні вимоги мотивує тим, що оскаржуваною постановою було скасовано реєстрацію кандидатів в депутати міської ради Луцука Олега Станіславовича (далі - ОСОБА_2) та ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3.), а також вилучено їх прізвища із виборчого списку Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» (округ 30 та округ 10), у зв'язку із порушенням вимог статті 35 Закону України «Про місцеві вибори». Вищевказане рішення відповідача мотивоване тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були кандидатами в депутати Менської районної ради будучи включеними до виборчого списку Менської районної організації Політичної партії «Українське об'єднання патріотів «Укроп» на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів 25.10.2015.

Однак, позивачем було дотримано встановлений законодавством України порядок висування кандидатів на перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 30.04.2017, і кандидатами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не порушувалися вимоги статті 35 Закону України «Про місцеві вибори». Зокрема, щодо вищевказаного зауважив, що виборчий процес чергових виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних голів 25.10.2015 до Менської районної ради, згідно з частиною 5 статті 11 Закону «Про місцеві вибори», завершився через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом. В свою чергу, висування зазначених кандидатів в депутати Менської міської ради об'єднаної територіальної громади на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 30.04.2017, відповідно до частини 1 статті 35 Закону «Про місцеві вибори», розпочалось 27.03.2017.

Крім того, на засідання, на якому розглядалося питання щодо порушення кандидатами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вимог Закону України «Про місцеві вибори», не були запрошені заінтересовані особи від Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ». Також, представнику політичної партії у Менській міській виборчій комісії з правом дорадчого голосу не була надана можливість ознайомитися із документами, на підставі яких приймалась оскаржувана постанова.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень на позов не надав.

Ухвалою суду від 18.04.2017, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучені кандидати у депутати Менської міської ради Чернігівської області: ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Вказані треті особи в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглянути справу без їх участі.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов має бути задоволений повністю з таких підстав.

Судом, з офіційного веб-сайту Центральної виборчої комісії (http://www.cvk.gov.ua) встановлено, що постановою від 24.01.2017 № 6 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30.04.2017» на неділю, 30.04.2017, призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів та оголошено початок виборчого процесу перших виборів з 11.03.2017.

Пунктом 3 додатку № 15 до вищевказаної постанови передбачено призначення перших виборів до Менської міської об'єднаної територіальної громади та перших виборів міського голови Менської міської об'єднаної територіальної громади.

У зв'язку з наведеним, 12 березня 2016 року відбувся XI З'їзд Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ», на якому прийнято рішення про участь місцевих організацій партії у всіх місцевих виборах, що відбудуться 30 квітня 2017 року. Вказане рішення 16 березня 2017 року було подане до Центральної виборчої комісії.

14 березня 2017 року Управлінням державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області проведена державна реєстрація структурного утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи - Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ», шляхом письмового повідомлення про утворення (а.с. 8).

Позивачем 05 квітня 2017 року до Менської міської виборчої комісії Чернігівської області для реєстрації кандидатів в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Менської міської ради об'єднаної територіальної громади на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 30 квітня 2017 року, був поданий пакет документів, передбачений частиною 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори».

Постановою Менської міської виборчої комісії Чернігівської області від 06.04.2017 № 19 «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Менської міської ради Чернігівської області 30 квітня 2017 року, висунутих Менською районною організацією Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ», ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстровано кандидатами у депутати Менської міської ради Чернігівської області за №№ 6 та 18, закріплені за територіальними виборчими округами № 30 та № 10, відповідно (а.с. 9-13).

Також, постановою від 06 квітня 2017 року № 25 Менською міською виборчою комісією Чернігівської області зареєстровано Гашпара Олександра Романовича представником Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» з правом дорадчого голосу (а.с. 14-16).

В подальшому, 11 квітня 2017 року Менською міською виборчою комісією Чернігівської області проведено засідання, на якому прийнято постанову № 27 «Про скасування рішення міської виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Менської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі» (а.с. 17-19).

Зокрема, пунктами 1-3 вказаної постанови скасовано рішення міської виборчої комісії від 06.04.2017 № 19 в частині реєстрації кандидатів в депутати міської ради ОСОБА_2 та ОСОБА_3, вилучено їх прізвища із виборчого списку районної партійної організації «Об'єднання «САМОПОМІЧ», округ 30 та округ 10, та постановлено внести відповідні зміни до виборчого списку районної організації політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ».

Підставою для прийняття такого рішення став лист Центральної виборчої комісії від 10 квітня 2017 року № 21-33/1-629.

Із зазначеного листа вбачається, що до Центральної виборчої комісії надійшла інформація про виборчі списки кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій та кандидатів на посаду міських голів, зареєстрованих на перших місцевих виборах 30.04.2017, за результатами опрацювання якої виявлено факти можливого порушення деякими кандидатами вимог частини четвертої та п'ятої статті 35 Закону України «Про місцеві вибори». Так, Центральною виборчою комісією виявлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які зареєстровані кандидатами у депутати до Менської міської ради Чернігівської області Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ», були висунуті політичною партією «Українське об'єднання патріотів «Укроп» кандидатами у депутати до Менської районної ради на чергових виборах, що відбулися 25.10.2015 (а.с. 30-34).

Вважаючи пункти 1-3 постанови Менської міської виборчої комісії Чернігівської області від 11.04.2017 № 27 незаконними та такими, що мають бути скасовані, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на таке.

Так, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, Законом України від 14.07.2015 № 595-VIII «Про місцеві вибори» (далі - Закон № 595-VIII) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

У відповідності до частини 6 статті 14 Закону № 595-VIII перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.

Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (частина 2 статті 35 Закону № 595-VIII).

У свою чергу, порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі передбачений статтею 41 Закону № 595-VII.

Зокрема, кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону (частина 1 статті 41 Закону № 595-VII).

При цьому, підстави для скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати визначені статтею 47 Закону № 595-VII.

Приписами пункту 5 частини 2 статті 47 Закону № 595-VII встановлено, що територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.

У свою чергу, у відповідності до частини 5 статті 35 Закону № 595-VII особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Із аналізу положень вищевказаної статті Закону № 595-VII вбачається, що законодавством про місцеві вибори передбачено заборону особі бути одночасно висунутою кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости від різних політичних партій.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що така заборона поширюється на висування кандидата у депутати одночасно від різних політичних сил у межах проведення одного виборчого процесу.

Виборчий процес - це здійснення суб'єктами вибор чого процесу виборчих процедур, передбачених виборчим законом. За часовими рамками виборчий процес це встановлений законодавством період з дня офіційного оприлюд нення рішення уповноваженого органу державної влади чи місцевого самоврядування, його посадової особи про призначення виборів і до встановленого дня після офіційного опублікування результатів цих виборів.

Час виборчих дій (строки виконання виборчих процедур в меж ах стадій виборчого процесу виборчої кампанії) - це юридичне поняття. Час є невід'ємним елементом організації виборів, і в структурі виборчого процесу має самостійне юридичне значення. З ним пов'язано виникнення, зміна та при пинення відповідних виборчих правовідносин; він виступає в якості юридичного факту і предмета правового регулювання, розглядається в якості політичного ресурсу виборчої кампанії, неналежне чи не ефективне використання якого суттєво обмежує потенційні можли вості конкретних учасників виборчого процесу.

У відповідності до пункту 1 статті 11 Закону № 595-VII, виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 5 статті 11 Закону № 595-VII виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом

Як вбачається з офіційного веб-сайту Центральної виборчої комісії (http://www.cvk.gov.ua/pls/acts/ShowCard?id=41113), постановою комісії від 29.08.2015 № 209 «Про початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року» був оголошений з 05.09.2015 початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2015 № 645-VIII «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році».

Тобто, вибори, проведені 25.10.2015, на яких ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були зареєстровані кандидатами у депутати до Менської районної ради від політичної партії «Українське об'єднання патріотів «Укроп», були черговими виборами депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Зазначений виборчий процес закінчився через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів цих місцевих виборів.

Разом з тим, вибори, призначені постановою Центральної виборчої комісії від 24.01.2017 № 6 на неділю 30.04.2017, є першими виборами депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів у зв'язку з утворенням у зазначених областях об'єднаних територіальних громад на виконання Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Таким чином, вибори, що відбулися 25.10.2015, та вибори, що відбудуться 30.04.2017, охоплюють два різних виборчі процеси, а тому обмеження, встановлені частиною 5 статті 35 Закону № 595-VII, не підлягають застосуванню, оскільки передбачають одночасність висування в одному виборчому процесі.

Однак, відповідачем вищевказаний факт, при винесенні оскаржуваної постанови, перевірений не був, що, у свою чергу, унеможливило б прийняття Менською міською виборчою комісією Чернігівської області рішення про скасування реєстрації кандидатів у депутати Менської міської ради Чернігівської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Крім того, відповідачем до суду не надано жодних належних та допустимих доказів того, що кандидатів від Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» було зареєстровано кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі для участі у перших виборах сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад до інших рад об'єднаних територіальних громад або шляхом висування іншими політичними партіями.

Відповідно до частин 3-5 статті 35 Закону № 595-VII місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку, з урахуванням обмежень частини другої статті 12 цього Закону.

Особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, Менською районною організацією Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» було дотримано вищевказаний порядок висування кандидатів ОСОБА_2 та ОСОБА_3, та кандидатами не порушувались вимоги статті 35 Закону № 595-VII.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону № 595-VII центральна виборча комісія організовує свою роботу відповідно до Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та Регламенту Центральної виборчої комісії. Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.

Абзацом 2 частини 5 статті 27 Закону № 595-VII встановлено, що засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.

З метою дотримання при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення на засідання виборчої комісії запрошуються заявники та інші заінтересовані особи.

На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії (частина 11 статті 27 Закону № 595-VII).

Враховуючи те, що на засіданні міської виборчої комісії вирішувалось питання щодо можливого порушення кандидатами у депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Менської міської ради від Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вимог Закону № 595-VII, вказані громадяни або представник партії з правом дорадчого голосу мали бути запрошені на засідання комісії, що відбувалось 11 квітня 2017 року.

Однак, з наданого витягу з протоколу засідання Менської міської виборчої комісії від 11.04.2017 № 8 вбачається, що вищевказані заінтересовані особи на засіданні комісії присутні не були; доказів щодо їх повідомлення про засідання комісії суду не надано (а.с. 35-36), тобто відповідачем в порушення вимог частини 5 статті 27 Закону № 595-VII проведено засідання та прийнято рішення без повідомлення вищевказаних осіб. Зазначене в судовому засіданні підтвердив представник позивача.

Порушення процедури прийняття постанови є додатковою підставою для визнання її протиправною повністю або частково.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування пунктів 1-3 постанови Менської міської виборчої комісії Чернігівської області від 11 квітня 2017 року № 27 «Про скасування рішення міської виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Менської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі».

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та встановлені в ході судового засідання факти колегія суддів вважає, що позовні вимоги Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» слід задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до частини 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, враховуючи вимоги статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, статті 6 Закону України «Про судовий збір», та не сплату позивачем судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, який містить одну вимогу немайнового характеру, з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України має бути стягнуто судовий збір в розмірі 1600,00 грн.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Менської районної організації Політичної партії «Об'єднання «САМОПОМІЧ» - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати пункти 1-3 постанови Менської міської виборчої комісії Чернігівської області від 11.04.2017 № 27 «Про скасування рішення міської виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Менської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі».

Стягнути з Менської міської виборчої комісії Чернігівської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України (рахунок 31216206784002, отримувач - УК у м. Чернігові, код ЄДРПОУ - 38054398, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО - 853592) судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський окружний адміністративний суд.

Головуючий суддя С.В. Бородавкіна

Судді: С.Л. Клопот

В.О. Непочатих