Постанова від 13.04.2017 по справі 822/848/17

Копія

Справа № 822/848/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМайстер П.М.

при секретаріНетичай Ю.В.

за участі:представника відповідача: Коруняк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що в січні 2017 року звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.

За результатами розгляду поданої заяви відповідач відмовив у наданні такого дозволу, обгрунтовуючи тим, що вказана земельна ділянка передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції, та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Позивач із вказаною відмовою у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не погоджується, та вважає її протиправною, тому звернулась в суд з вказаними позовними вимогами.

Позивач у судове засідання не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Надіслала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що 24 січня 2017 року позивач звернулась із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Разом із заявою як додатки подано: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Вказана заява зареєстрована в Головному управлінні Держгеокадастру у Хмельницькій області 30.01.2017 року за № М-2073/0/5-17.

Встановлено, що наказом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Вжешневського О.В. від 25.01.2017 року №12 "Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО", включено до переліку зарезервованих земельних ділянок для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО, земельні ділянки згідно додатку, зокрема землі с/г призначення загальною (орієнтовною) площею 25,0 га на території Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області своїм листом від 17 березня 2017 року № М-2073/0-1682/6-17 повідомило позивача, що земельна ділянка зазначена позивачем у заяві передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції, та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а тому задовольнити заяву не має можливості.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Так, в силу положень ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", передбачено першочергове відведення земельних ділянок учасникам бойових дій, інвалідів війни, учасникам війни, особам (сім'ї загиблих), на яких поширюється чинність цього Закону.

Так, вказаним Законом передбачено надання пільг учасникам бойових дій (п. 4 ст. 12 цього Закону), інвалідам війни (п. 18.ст. 13 цього Закону), учасникам війни (п. 13 ст. 14 цього Закону), особам (сім'ї загиблих), на яких поширюється чинність цього Закону у вигляді першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 898-р від 19.08.2015 року "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками, Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру, обласні та Київська міська державні адміністрації повинні забезпечити розгляд у першочерговому порядку звернення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок.

Так, на виконання вказаного розпорядження, наказом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Вжешневського О.В. від 25.01.2017 року №12 "Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО", на території Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО зарезервовано 25 га земель сільськогосподарського призначення в межах кадастрового кварталу НОМЕР_1.

Також, як вбачається із наданих відповідачем в судовому засіданні геодезичних знімків, земельна ділянка зазначена позивачем у заяві про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, накладається на земельні ділянки зарезервовані, вказаним вище наказом, для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, та тим самим звернути увагу позивача на те, що наказ в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Вжешневського О.В. №12 "Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО" прийнятий 25.01.2017 року, а заяву ОСОБА_4 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 24.01.2017 року, зареєстровано у Головному управлінні Держгеокадастру у Хмельницькій області 30.01.2017 року, тобто після прийняття вказаного вище наказу.

Виходячи з наведеного, при розгляді заяви ОСОБА_4 від 24.01.2017 року та відмові їй у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, відповідачем було враховано той факт, що земельна ділянка, яка пропонується позивачем для відведення накладається на земельні ділянки зарезервовані, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 25.01.2017 року №12, для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО.

Підсумовуючи наведене, суд погоджується з доводами відповідача про те, що відмова позивачу у наданні йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Губчанської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області є законною та обґрунтованою.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що на підставі встановлених обставин справи та наданих суду доказів, позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтю 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наслідком розгляду справи суд погоджується з висновками відповідача про те, що в його діях не було жодних протиправних ознак, оскільки відмова у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою прийнята відповідачем в межах чинного законодавства.

Тому, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

в позові ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14 квітня 2017 року о 09 год. 00 хв.

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер