Справа № 819/501/17
10 квітня 2017 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Твердохліб Н.В.
за участю: представника позивача Решетухи А.В., довіреність № 310/1 від 06.02.2017 року,
представника відповідача Креховця В.І., довіреність № 13-35/83 від 05.01.2017 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради до управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування вимог,
Комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради звернулось із адміністративним позовом до управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, в якому просить вимоги управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській "Про усунення порушень законодавства", викладені в листі № 13-19-05-13/1176 від 27.02.2017 визнати протиправними та скасувати, оскільки, на думку позивача, вони суперечать чинному законодавству України, не відповідають фактичним обставинам та первинним документам, є протиправними та підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просила задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, свою позицію виклав у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
За нормами п.1 ст.10 вказаного Закону органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 28.10.2015 року було створено Державну аудиторську службу України, як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 року № 43 (далі - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; вертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь (підпункт 9 пункту 4 Положення № 43).
Відповідно до пункту 6 Положення № 43 Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Згідно пункту 7 Положення № 4, Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 266 "Про утворення міжрегіональних органів Державної аудиторської служби" до складу органів Державної аудиторської служби України входять Держаудитслужба та такі міжрегіональні територіальні органи: Північний офіс Держаудитслужби, Північно-східний офіс Держаудитслужби; Західний офіс Держаудитслужби та Східний офіс Держаудитслужби, які також наділені вищевказаними повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550. (надалі Порядок № 550)
Пунктом 2 Порядку № 550 визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до п. 2.14 Плану контрольно-ревізійної роботи Держаудитслужби України на VІ квартал 2016 року та направлень на проведення ревізії від 19.12.2016 року №№ 91,92 проведено ревізію використання коштів субвенції, наданої у 2015 році з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуги централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування в комунальному підприємстві теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради за період з 01.08.2015 року по 30.11.2016 року.
Згідно акту від 25.01.2017 № 05-22/3 (а.с.12-20) під час вказаної ревізії встановлено наступні порушення:
- підприємством не проведено коригування розрахунку обсягу різниці в тарифах в 2015 році на суму завищення заборгованості з різниці в тарифах за 2014 рік, виявлену попередньою ревізією, якою встановлено, що в порушення п.п.138.8.1. п.138.8. ст.138 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (в редакції, що діяла на період встановлених порушень), п.11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Мінфіну України від 31.12.1999 року № 318, п.18 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 при визначення обсягу заборгованості з різниці в тарифах за минулі періоди в розрахунках фактичної собівартості зі статті матеріальні витрати не виключалась вартість зворотних відходів (матеріальні цінності при ліквідації основних засобів, металобрухт), що призвело до завищення обсягу заборгованості з різниці в тарифах на суму 87635,93 грн. Враховуючи вищенаведене підприємством зайво отримано субвенції у 2015 році на суму 87635,93 грн. внаслідок не проведення коригування розрахунку обсягу різниці в тарифах в 2015 році на суму завищення заборгованості з різниці в тарифах, виявлених попередньою ревізією, чим порушено п.5 Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375 (надалі Порядок № 375) в частині достовірності фактичних витрат на теплову енергію, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення. На вказану суму завдано збитки державному бюджету.
- при розрахунку питомої ваги теплової енергії відпущеної для потреб населення, кількість теплової енергії, що використана на потреби опалення місць загального користування, яка припадає на квартири з автономним опаленням, не виключена із загальної кількості відпущеної теплової енергії підприємством у 2015 році та кількості відпущеної теплової енергії безпосередньо населенню, в той час коли дана кількість відпущеної теплової енергії у сумі 9627,1 Гкал (теплової енергії, що використана на потреби опалення місць загального користування, яка припадає на квартири з автономним опаленням) є втратами підприємства, оскільки витрати пов'язані з її виробництвом та постачанням ніким не відшкодовуються (підприємство не проводить нарахування плати за опалення місць загального користування споживачам у яких встановлені індивідуальні (автономні) системи опалення). Внаслідок вищевказаного завищено відсоток фактично відпущеної теплової енергії для населення, який застосовано при розрахунку витрат, що відносяться на виробництво теплової енергії для потреб населення, та як наслідок завищено фактичні витрати на теплову енергію, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення на суму 254085,18 грн., чим порушено п.5 Порядку № 375.
Згідно п.40 Порядку № 550 керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.
Акт від 25.01.2017 № 05-22/3 ревізії використання коштів субвенції, наданої у 2015 році з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуги централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування в комунальному підприємстві теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради за період з 01.08.2015 року по 30.11.2016 року підписаний посадовими особами позивача із застереженням, а заперечення викладені у листі № 276/4 від 02.02.2017 року. (а.с.21-24)
23.02.2017 року відповідач розглянув письмові заперечення та листом № 13-19-05-13/1039 направив висновки, згідно яких заперечення не прийняті. (а.с.25-37)
Пунктом 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" визначено право органу державного фінансового контролю пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Згідно пункту 46 Порядку № 550 якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Відповідно до пункту 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення: зокрема звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Органи державного фінансового контролю здійснюють контроль за усуненням об'єктами контролю порушень законодавства за результатами аналізу їх зворотного інформування про вжиті заходи, а також під час наступних ревізій цих об'єктів контролю, систематично вивчають матеріали ревізій і на підставі їх узагальнення вносять відповідним органам державної влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо перегляду нормативно-правових актів, усунення причин і умов, що сприяли порушенням законодавства. (пункт 52 Порядку № 550)
27.02.2017 року управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області направило вимоги "Про усунення порушень законодавства", викладені у листі №13-19-05-13/1176 від 27.02.2017 року, а саме зобов'язано позивача комунальне підприємство "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку, тобто відшкодувати завдані збитки (зайво виділені кошти субвенції з державного бюджету в 2015 році) на суму 87635,93 грн. та завищення заборгованості з різниці в тарифах на суму 254085,18 грн. Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень, разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів надати управлінню Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області до 27.03.2017 року.
Не погоджуючись із наведеним позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Як вбачається зі змісту вимог управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області "Про усунення порушень законодавства", викладених у листі №13-19-05-13/1176 від 27.02.2017 року, орган фінансового контролю вимагає опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства у встановленому законодавством порядку.
Суд зазначає, що відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю та їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
З урахування викладеного, суд зазначає, що органи державного фінансового контролю мають право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Аналізуючи зміст вимог управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області "Про усунення порушень законодавства", викладених у листі №13-19-05-13/1176 від 27.02.2017 року та співставляючи їх зі змістом наведених вище положень законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов до висновку, що вимога щодо відшкодування завданих збитків (зайво виділені кошти субвенції з державного бюджету в 2015 році) на суму 87635,93 грн. та завищення заборгованості з різниці в тарифах на суму 254085,18 грн., носить рекомендаційний характер та не є обов'язковою для виконання позивачем.
Законність та правильність обчислення розміру визначення збитків, зазначених у цій частині може бути предметом перевірки у судовому порядку тільки за позовом органу державного фінансового контролю до винних осіб, а не у справі за позовом підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
Наведена правова позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року № 21-63а14, 20 січня 2015 року у справі № 21-603а14, 27 січня 2015 року у справі № 21-436а14, висновки яких мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Так, згідно з частиною 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною, суд вважає, що вимога, яка оскаржена позивачем, а саме відшкодування завданих збитків (зайво виділені кошти субвенції з державного бюджету в 2015 році) на суму 87635,93 грн. та завищення заборгованості з різниці в тарифах на суму 254085,18 грн., носить рекомендаційний характер та не є обов'язковою для виконання позивачем до пред'явлення управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області позову про стягнення (відшкодування, повернення) вказаних сум в судовому порядку. Відтак, не породжує для позивача безпосередньо права чи обов'язки та не порушує його прав.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. (ч.2 ст. 71 КАС України)
При цьому, у відповідності до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані.
За таких встановлених обставин, підтверджених в судовому засіданні належними та допустимими доказами, суд дійшов до переконання, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2,6,11,86,122,158-167 КАС України, суд, -
У задоволенні позову комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради до управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування вимог, викладених у листі від 27.02.2017 року № 13-19-05-13/1176 "Про усунення порушень законодавства" - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.