12 квітня 2017 року Чернігів Справа № 825/556/17
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., за участі секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області
про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги при звільненні,-
31.03.2016 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - ГУ НП в Чернігівській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ НП в Чернігівській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні;
- стягнути з ГУ НП в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 75589,55 грн. одноразової грошової допомоги при звільнення зі служби у зв'язку із скороченням штатів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у разі звільнення зі служби, зокрема, у зв'язку із скороченням штатів, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за наявності вислуги 10 років і більше.
Згідно листа від 21.03.2017 № 21/К-87 сума нарахованої позивачу, але не виплаченої одноразової допомоги при звільненні становить 75589,55 грн.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник ГУ НП в Чернігівській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
За таких обставин, враховуючи ч. 1 ст. 41 КАС України, суд вважає за можливе розглянути спір по суті на підставі наявних у справі доказів без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 29.05.2006 проходив службу в органах внутрішніх справ, а потім з 07.11.2015 в поліції України, що підтверджується трудовою книжкою серії АВ № 208699 (а.с.9).
Наказом № 259 о/с від 23.12.2016 позивач був звільнений зі служби в поліції 31.12.2016 за пунктом 4 частини 1 статті 77 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) Закону України «Про національну поліцію». Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні становить 17 років 02 місяці 13 днів, а в пільговому обчисленні - 19 років 07 місяців 11 днів, для виплати надбавки за вислугу років складає 17 років 02 місяці 13 днів (а.с. 18).
Наказом ГУ НП в Чернігівській області від 27.01.2017 № 20 о/с було внесено зміни до наказу від 23.12.2016 № 259 о/с та викладено зміни наступним чином: майора поліції ОСОБА_1 (М-248301), начальника сектору Бахмацького відділу поліції ГУНП, вважати звільненим зі служби в поліції з вислугою для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби 10 років 07 місяців 01 день (а.с. 19).
Листом від 21.03.2017 № 21/К-87 ГУ НП в Чернігівській області було повідомлено позивачу, що сума нарахованої йому одноразової допомоги при звільненні становить 75589,55 грн. (а.с. 8).
Встановлене також підтверджується відповідними картками з інформацією про суму нарахованої ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги (а.с. 22, 24, 26).
З листа від 12.04.2017 № 471/124/21/01-2017 вбачається, що УФЗБО ГУНП в Чернігівській області зверталося 21.01.2017 № 71/124/21/01-2017, 16.02.2017 № 197/124/21/01-2017 та 16.03.2017 № 325/124/21/01-2017 до ДФЗБО Національної поліції України для виділення асигнувань на виплату одноразової допомоги при звільненні, але станом на 12.04.2017 кошти для виплати ОСОБА_1 одноразової допомоги при звільненні не надходили (а.с. 20).
Дослідивши фактичні підстави виникнення спірних правовідносин, суд зазначає, що Закон України «Про національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки визначено Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114 (далі - Положення).
Відповідно до п. 8 Положення дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться, зокрема: у зв'язку із скороченням штатів - у разі відсутності можливості використання на службі.
Згідно п «г» п. 64 Положення особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Системний аналіз положень частини першої статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» дає підстави вважати, що безумовною підставою для виплати одноразової грошової допомоги є звільнення зі служби у зв'язку із скороченням штатів за наявності вислуги 10 років і більше.
З таких підстав, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на виплату одноразової грошової допомоги, оскільки є звільненим зі служби в ГУ НП в Чернігівській області у зв'язку із скороченням штатів за наявності вислуги 10 років 07 місяців 01 день у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, що становить 75589,55 грн.
Суд наголошує, що розмір суми одноразової грошової допомоги - 75589,55 грн. сторонами не ставиться під сумнів та підтверджується листами ГУ НП в Чернігівській області від 21.03.2017 № 21/К-87 та від 12.04.2017 № 471/124/21/01-2017 (а.с. 8, 20).
Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що військовослужбовцям, поліцейським, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, звільненим із служби безпосередньо з посад, які вони займали в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі, виплата одноразової грошової допомоги
Із наведених норм випливає, що у випадках, передбачених пунктом 10 цього Порядку законодавець визначив, що виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби безпосередньо з посади в Національній поліції здійснюється за рахунок коштів цього органу.
Враховуючи, що позивач на момент звільнення проходив службу в ГУ НП в Чернігівській області, то суд на підставі п. 14 Порядку дійшов висновку, що виплата одноразової грошової допомоги позивачу повинна бути здійснена за рахунок коштів органу, у якому позивач працював, а тому дії ГУ НП в Чернігівській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні є протиправними.
Таким чином, враховуючи ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 11, ст.ст. 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнає правомірність заявленого позову та вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУ НП в Чернігівській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні та стягнути з ГУ НП в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 75589,55 грн. одноразової грошової допомоги при звільнення зі служби у зв'язку із скороченням штатів.
Керуючись статтями 41, 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 75589,55 грн. (сімдесят п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят дев'ять гривень 55 коп.) одноразової грошової допомоги при звільнення зі служби у зв'язку із скороченням штатів.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Ю.О. Скалозуб