Постанова від 03.04.2017 по справі 740/249/17

Справа № 740/249/17

Провадження № 2-а/740/125/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2017 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючої - судді Пантелієнко В.Г.,

при секретарі - Філоненко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому просить визнати неправомірними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року в редакції, що визначала розмір пенсії у відсотках на момент призначення пенсії (90%), з 01 травня 2016 року із суми заробітної плати в розмірі 7836 гривень на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та сплачується з 01.05.2016 року працюючому державному службовцю відповідної посади та рангу за останнім місцем її роботи на державній службі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців в 2016 році», після проведення перерахунку пенсії зберегти базовий місяць індексації 01.07.2015 року.

В судове засідання позивач не з'явилась надавши заяву в якій вимоги позову підтримує та просить розглядати справу в її відсутність.

Представник відповідача Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в судове засідання не з'явився надавши заперечення в яких просить розглянути справу в його відсутність, відмовити в задоволенні позовних вимог зважаючи на те, що відповідно до діючого законодавства перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.

Суд, ознайомившись з матеріалами справи та з письмовими запереченнями відповідача, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи позивач отримує пенсію у розмірі 90 % заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

14.12.2016 року позивач зверталась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в бік збільшення.

Листом від 15.12.2016 року 5612/03-12 відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу посилаючись на відсутність законних для цього підстав.

Статтею 37-1 Закону «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З 01 травня 2016 року вступив в дію Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, у зв'язку з чим ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, що визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, втратила чинність з 01 травня 2016 року, при цьому Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року не передбачає проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 16 грудня 1993 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме: виключено п.4 щодо визначення умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Даною постановою регламентовано лише питання про упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено підстав та порядку перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином з 15 грудня 2015 року діючим законодавством не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії, суд не вбачає.

При цьому, суд зважає на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року, в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

В свою чергу Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, як вона просить у своєму адміністративному позові, та приймає до уваги доводи відповідача щодо зміни законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

З огляду на викладене, суд вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст. ст. 158, 160-163, КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя В.Г. Пантелієнко