м. Миколаїв
07.04.2017 р. № 489/4794/16-а
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т.О., суддів Біоносенка В.В., Князєва В.С. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, вул.3-я Інгульська, 5, м. Миколаїв, 54034
доМіністерства внутрішніх справ України, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601 Ліквідаційної комісії по ліквідації УМВС України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54010 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001
провизнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі-МВС), Ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправною; зобов'язання МВС України, ліквідаційну комісію по ліквідації УМВС України в Миколаївській області, Головне управління Національної поліції в Миколаївській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою для проведення перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; відповідно до ст.. 267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
27.03.2017 року та 07.04.2017 позивач надав пояснення до адміністративного позову, в яких просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати МВС України, Ліквідаційну комісію по ліквідації УМВС України в Миколаївській області, Головне управління Національної поліції в Миколаївській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою для проведення перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням наданої довідки та видів грошового забезпечення (з яких сплачувались соціальні внески), які є в грошовому атестаті № 63 від 25.03.2008 року, але не враховані при перерахунках пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру;
- стягнути з МВС України на користь ОСОБА_1 10000 грн. моральної шкоди;
- відповідно до ст. 267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Суд приймає заяви про зміну позовних вимог та розглядає справу з урахуванням змінених позовних вимог.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Звернувшись до відповідача з проханням повідомити органи Пенсійного Фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії, позивач отримав відмову, яку вважає протиправною.
Відповідачі проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених у запереченнях.
Ухвалою суду від 27.03.2017 було задоволено клопотання відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, та призначена справа до розгляду в режимі відеоконференції. Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, тому суд вважає за можливо, розглянути справу в порядку письмового провадження, за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 128 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив:
ОСОБА_1 з 17.12.2007 року отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Позивачем було направлено до Міністерства внутрішніх справ України звернення щодо перерахунку пенсії.
Листом від 19.07.2016 № 15/2-М-935.970 відповідач відмовив позивачу в направленні інформації Пенсійному фонду. Відмову обґрунтовував тим, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII, а тому вказана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Проте, відповідач, Міністерство внутрішніх справ України, відповідно до вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, 03.02.2017 надіслало (повідомило) Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку (лист МВС від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (зазначений лист Міністерства внутрішніх справ України також оприлюднено на офіційному сайті Міністерства внутрішніх справ України).
Одночасно, про наявність підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх працівників міліції, Міністерство внутрішніх справ України повідомило Міністерство соціальної політики України (лист МВС від 03.02.2017 № 1545/05/22-2017).
Таким чином, Міністерство внутрішніх справ України виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, повідомивши Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції, зокрема, і щодо позивача, який відноситься до осіб зазначеної категорії, і у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки) (п. 2 Порядку).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, надав суду лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23, адресований головним управлінням Пенсійного фонду України та Міністерству внутрішніх справ України, яким зобов'язує підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Водночас інформує, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій забезпечити після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до п. 2 Порядку № 45, головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Позовні вимоги щодо зобов'язання МВС України та Головне управління Національної поліції в Миколаївській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою для проведення перерахунку пенсії задоволенню не підлягають, оскільки це не передбачено Порядком № 45, яким встановлено чіткий алгоритм дій кожного органу. Таких зобов'язань Порядок не містить.
Щодо позовних вимог до Ліквідаційної комісії по ліквідації УМВС України в Миколаївській області про зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою для проведення перерахунку пенсії, то в їх задоволенні слід відмовити, оскільки станом на день розгляду справи ці зобов'язання не виникли, так як матеріали справи не містять доказів того, що Ліквідаційною комісією отримані списки за формою згідно із додатком 1 Порядку від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Тому, як наслідок, позов в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням наданої довідки та видів грошового забезпечення (з яких сплачувались соціальні внески), які є в грошовому атестаті № 63 від 25.03.2008 року, але не враховані при перерахунках пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, задоволенню не підлягають у зв'язку з їх передчасністю.
Позовні вимоги в частині стягнення з відповідача моральної шкоди в сумі 10 000 грн. задоволенню не підлягають, оскільки відповідачами не допущено порушень прав та свобод позивача, які могли б призвести до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків позивача і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя; та, позивач всупереч, ст.71 КАС України не довів суду та не надав відповідні докази, що він зазнав моральних, фізичних, душевних страждань.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оскільки позивачем всупереч ст.71 КАС України не доведено, ті обставини, якими він обґрунтовує позов, у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання відповідача надати звіт відповідно до ст.267 КАС України задоволенню не підлягають, оскільки у задоволенні позову відмовлено, а подання звіту про виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень можливе лише при ухваленні рішення не на користь останнього.
Судові витрати по справі покладаються на позивача.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя Т.О. Гордієнко
Суддя В.В. Біоносенко
Суддя В.С. Князєв