Справа № 815/2141/17
12 квітня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №3263-17 від 26.08.2015 року про визначення суми грошового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн.
Ознайомившись зі змістом адміністративного позову, суд дійшов висновку, що він не відповідає вимогам ст.106 КАС України.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі, однак позивачем не зазначено номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти відповідачів.
Однак, у адміністративному позові ОСОБА_1М не зазначено номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти сторін у справі.
Частиною 2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
В порушення вимог ч. 2 ст. 106 КАС України позивачем не надано до суду копії оскаржуваного рішення.
Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду копії оскаржуваного рішення, а також адміністративного позову (з копіями для сторін) із зазначенням номерів засобу зв'язку, адрес електронної пошти позивача та відповідача.
Керуючись ст.ст. 105, 106, 108, 109 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без руху.
Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя О.А. Вовченко