13 квітня 2017 року Справа № 808/922/17 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Матяш О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини польова пошта НОМЕР_1 , Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,
10.04.2017 позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Відповідно до ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу, яка встановлює обов'язкові вимоги до позовної заяви. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначається ім'я позивача, поштова адреса, а також номера засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.
Виходячи з вищенаведеного, позовна заява не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, а саме: в позові не зазначено адреси електронної пошти позивача чи про відсутність відомостей про такі. Також, згідно з п.4. ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Проте, всупереч вищенаведеній нормі КАС України, позовна вимога №4 є неконкретною: позивач просить зобов'язати командування в/ч польова пошта НОМЕР_1 внести відповідні зміни до Послужного списку особових справ підполковника у відставці ОСОБА_1 , проте не конкретизує в чому саме полягають такі «відповідні» зміні.
Згідно з ч.3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додано документ про сплату судового збору у розмірі 640 гривень. Проте розмір сплаченого судового збору є недостатнім виходячи із такого. За визначенням ст. 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Відповідно до ч. 1 ст. 4 цього Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно з пп. 1 п. 3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання позову майнового характеру ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» №1801-VIII від 21.12.2016, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на день подачі позову становить 1600 гривень.
Таким чином, станом на дату звернення до суду із даним позовом ставка судового збору за подання немайнового позову фізичною особою складає 640 (1600 : 100 х 40 = 640) гривень.
Відповідно до абз.абз. 1, 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
Отже, частини четверта та п'ята статті 105 КАС України містять формулювання позовних вимог, що може використати позивач, звертаючись до суду про захист прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними. Перелік позовних вимог не є вичерпним.
Стаття 162 КАС України визначає, які рішення суд може прийняти, вирішуючи такі вимоги. Зокрема, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів... . Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вимагають положення п. 1 ч.2 ст. 162 КАС України, вирішуючи справу, суд повинен визначитися щодо правомірності чи неправомірності оскаржуваного акта, дії чи бездіяльності та встановити правові наслідки протиправності акта. Такими наслідками, згідно з вказаним положенням, є скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. При цьому вимога про визнання рішення протиправним може бути окремим способом захисту порушеного права.
Таким чином, перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору й визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою (Постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 05.02.2016 «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору»).
Враховуючи вищевикладене, суддя зазначає, що в позовній заяві об'єднано три позовні вимоги немайнового характеру й три позовні вимогу майнового характеру, з яких одна підлягає обкладанню ставкою судового збору, а саме про: 1) визнання протиправними дій командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 та Міністерства оборони України, які виявилися у відмові в наданні щорічної основної відпустки за 2017 рік ОСОБА_1 і про зобов'язання командира ВЧ ПП НОМЕР_1 внести зміни до наказу №20 від 31.01.2017 в частині надання ОСОБА_1 щорічної основної відпустки зі збереженням грошового забезпечення за 2017 рік з 14.03.2017 (ці позовні вимоги для цілей Закону України «Про судовий збір» належить розцінювати як одну позовну вимогу оскільки вимога про визнання протиправними дії як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (зобов'язати вчинити дії) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою); 2) зобов'язання командира ВЧ ПП НОМЕР_1 внести зміни до наказу №20 від 31.01.2017 в частині виключення ОСОБА_1 зі списків ВЧ ПП НОМЕР_1 пілся закінчення щорічної основної відпустки за 2017 рік; 3) зобов'язання командира ВЧ ПП НОМЕР_1 внести відповідні зміни до Послужного списку особових справ підполковника у відставці ОСОБА_1 ; 4) стягнення моральної шкоди, завданої ОСОБА_1 , з командира ВЧ ПП НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 в розмірі 10000 гривень.
Зазначені вимоги є об'єктом справляння судового збору. Також позов містить дві вимоги, що стосуються грошової допомоги для оздоровлення, проте позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову з цими позовними вимогами в силу приписів п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки грошова допомога на оздоровлення є складовою заробітної плати
Позовна вимога про стягнення моральної шкоди за своєю сутністю є позовною вимогою майнового характеру, адже її вирішення може вплинути на майновий стан позивача. Один відсоток від 10000 гривень складає 100 гривень, що є меншим ніж 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2017 року, тому ставка судового збору за подання даного позову із такою позовною вимогою складає 640 гривень.
Враховуючи вищезазначене, загальна сума судового збору за подання даного позову повинна складати 2560 гривень. Тому позивачу належить доплатити 1920 (2560 - 640) гривень судового збору за подання даного позову, що містить одночасно 3 позовні вимоги майнового характеру, з яких одна є об'єктом справляння судового збору, і 3 - немайнового характеру.
Відповідно до ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовну заяву необхідно залишити без руху.
Керуючись ст.ст.106, 108 КАС України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини польова пошта НОМЕР_1 , Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди - залишити без руху, надавши позивачу термін до 03 травня 2017 року (з урахуванням строку на пересилання поштою) для усунення недоліків заяви. Недоліки можуть бути усунені шляхом надання суду уточненого позову з зазначенням адреси електронної пошти позивача чи то про відсутність такої, з уточненою позовною вимогою №4; документу про сплату судового збору у розмірі 1920 гривень.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Матяш